Za protestem stoi organizacja Artist Rights Alliance (ARA). W liście otwartym artyści wzywają twórców sztucznej inteligencji, firmy technologiczne, platformy i cyfrowe serwisy muzyczne do zaprzestania wykorzystywania sztucznej inteligencji do niszczenia już powstałych dzieł. We wpisie w serwisie X ARA dodała, że sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla sztuki.
Artyści wizualni zaczęli protestować przeciwko pojawieniu się generatywnej sztucznej inteligencji po powstaniu pierwszych głównych generatorów obrazów AI w 2022 r. Biorąc pod uwagę, że od tego czasu prace nad AI poszły do przodu także w odniesieniu do innych mediów kreatywnych widać, że protest rozszerza się na kolejne dziedziny. Protestują już pisarze, aktorzy, filmowcy, a teraz także muzycy.
Sztuczna inteligencja jest coraz lepsza w muzyce
„Sztuczna inteligencja wykorzystywana w sposób nieodpowiedzialny stwarza ogromne zagrożenie dla ochrony naszej prywatności, naszej tożsamości, naszej muzyki i źródeł utrzymania" – czytamy w liście otwartym. Pismo firmowane przez organizację ARA zarzuca, że niektóre z największych i najpotężniejszych firm - nie padają ich nazwy - wykorzystują prace artystów bez pozwolenia do szkolenia modeli sztucznej inteligencji w celu zastąpienia ludzkich artystów treściami tworzonymi przez algorytmy.
Czytaj więcej
Po aktorach i scenarzystach w Hollywood szykuje się nowy protest, który m.in. może uderzyć w produkcję filmów. Amerykańska Federacja Muzyków (AFM) chce nowego porozumienia ze Stowarzyszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP).
W styczniu magazyn Billboard poinformował, że badania nad sztuczną inteligencją prowadzone w Google DeepMind wytrenowały nienazwaną sztuczną inteligencję generującą muzykę na dużym zbiorze danych muzyki chronionej prawem autorskim bez konieczności uzyskiwania zgody artysty. Raport ten mógł odnosić się do Lyrii firmy Google – modelu sztucznej inteligencji, który wprowadzono w listopadzie i który firma określa się jako narzędzie zwiększające ludzką kreatywność. Od tego czasu technologia ta jest wykorzystywana w wielu muzycznych eksperymentach, jakie można oglądać na YouTube.