Jacob DeWitte – CEO Oklo, w wywiadzie dla CNBC potwierdził, że jego firma otrzymała niedawno zielone światło od Departamentu Energii na przeprowadzenie badań terenowych planowanego reaktora w Idaho Falls. Prace obejmujące planowanie infrastruktury, ocenę środowiskową oraz analizy geotechniczne ruszyć mają w 2026 roku, a już rok później uruchomiony zostać ma sam reaktor.
Elektrownia atomowa z odsieczą dla sztucznej inteligencji
Gwałtowny wzrost liczby produktów opartych na AI w branży technologicznej wiązał się z popytem na nowe centra danych. Centra te, zdolne do przetwarzania dużych ilości informacji, zużywają również duże ilości energii. Aby uniknąć paliw kopalnych, firmy technologiczne zwróciły się ku odnawialnym źródłom energii, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię.
Czytaj więcej
Elektrownia Three Mile Island, miejsce najgorszej katastrofy nuklearnej w USA, zostanie ponownie otwarta. Będzie sprzedawać energię wyłącznie Microsoftowi, który potrzebuje jej do zasilania swojej sztucznej inteligencji.
Mikroreaktory Aurora według Sama Altmana z OpenAI, który także wspiera ten projekt, mają szansę konkurować z większymi elektrowniami jądrowymi, osiągając przewagę ze względu na swoją prostą konstrukcję i mniejsze ograniczenia projektowe i lokalizacyjne. Oklo przewiduje, że ich elektrownie będą zajmować obszar wynoszący maksymalnie około 8000 metrów kwadratowych. Nie wymagają także wody do chłodzenia układu, co umożliwia ich instalację w miejscach, w których tradycyjne elektrownie takie nie mogłyby powstać. Firma pracuje również nad recyklingiem zużytego paliwa jądrowego, aby maksymalnie zwiększyć potencjał generowania energii.
Projekt minielektrowni atomowej firmy Oklo