Według badania niemieckiego niezależnego instytutu badania opinii Institut für Demoskopie Allensbach (IfD Allensbach), tylko użytkownicy platformy X Elona Muska byli tak samo skłonni do wiary w teorie spiskowe jak użytkownicy TikToka.
TikTok to narzędzie dezinformacji?
Sondaż, który pojawił się w czasie, gdy w USA toczą się zaciekłe debaty na temat tego, czy należy egzekwować prawo zamykające aplikację należącą do Chińczyków ze względów bezpieczeństwa narodowego, dostarcza amunicji tym, którzy twierdzą, że platforma rozpowszechnia dezinformację, co grozi podważeniem systemów demokratycznych – informuje agencja Reutera.
Czytaj więcej
Liczba użytkowników TikToka uczących się w aplikacji Duolingo języka mandaryńskiego skoczyła w ostatnich dniach o blisko 220 proc. Napędem jest masowa migracja z tego serwisu na RedNote. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa łapią się za głowę.
Badanie przeprowadzono dla fundacji związanej z partią Wolnych Demokratów (Freie Demokratische Partei, FDP). Ostatnie wybory regionalne w Niemczech, a także wybory do Parlamentu Europejskiego pokazały, że młodzi ludzie, najaktywniejsi użytkownicy platformy udostępniania filmów, szczególnie chętnie popierają skrajnie prawicową partię Alternatywa dla Niemiec (AfD), która obecnie zajmuje drugie miejsce w sondażach przed wyborami w Niemczech zaplanowanymi na 23 lutego.
Sondaż przeprowadzony pod koniec 2024 r. wśród około 2000 osób wykazał, że użytkownicy tradycyjnych mediów znacznie częściej uważają inwazję Rosji na Ukrainę za nielegalną i uważają, że Niemcy powinny wesprzeć Kijów — czemu sprzeciwia się AfD.