Nintendo ofiarą niedoboru chipów. Potężny spadek sprzedaży konsol

W japońskiego potentata uderzył mocno globalny niedobór chipów, który niszczy łańcuchy dostaw.

Publikacja: 08.11.2021 16:25

Figurki bohaterów gier Nintendo na lotnisku Kansai pod Osaką.

Figurki bohaterów gier Nintendo na lotnisku Kansai pod Osaką.

Foto: Bloomberg

Japoński koncern obniżył prognozę sprzedaży swojej popularnej konsoli Switch o około 6 procent. Obecnie spodziewa się sprzedać 24 miliony sztuk do końca roku podatkowego, który kończy się w marcu 2022 roku. Poprzednia prognoza zakładała sprzedaż 25,5 miliona sztuk konsoli. Korekta prognozy wynika z niedoboru chipów używanych w sprzęcie, co spowodowało problemy produkcyjne -podała firma w prezentacji wyników.

Poza niedoborem półprzewodników także pandemia koronawirusa stwarza stan ciągłej niepewności i grozi zakłóceniami w produkcji oraz wysyłce Switch.

Nintendo nadal planuje zadowolić swoich inwestorów, sprzedając więcej oprogramowania do gier – informuje CNN. Koncern podniósł swoje prognozy dla tej części biznesu o około 5 procent, szacując sprzedaż na 200 milionów sztuk do końca roku podatkowego. Firma utrzymała ogólną prognozę sprzedaży netto, ale podniosła prognozy dotyczące zysków. Obecnie przewiduje niewielki skok zysku operacyjnego do 520 miliardów jenów (około 4,6 miliarda dolarów), a także wzrost dywidendy o 60 jenów (53 centy).

Czytaj więcej

Facebook, Samsung, Netflix… Nowi gracze zmienią rynek gier

Według najnowszego raportu Nintendo od kwietnia do końca września sprzedaż spadła o około 19 proc. do 624,2 miliarda jenów (5,5 miliarda dolarów) w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Zyski spadły o prawie 25 proc. do 219,9 miliarda jenów (1,9 miliarda dolarów). Sprzedaż jej platform do gier spadła o prawie 20% w porównaniu z ubiegłym rokiem, „kiedy „Animal Crossing: New Horizons” znacząco napędzał cały biznes Nintendo Switch.

Nintendo było jednym z największych zwycięzców pandemii w zeszłym roku, a przebojowa gra „Animal Crossing” pomagała zapewnić rozrywkę ludziom zamkniętym przez koronawirusa w domach. Gra, której akcja rozgrywa się na idyllicznej wyspie i pozwala użytkownikom łowić ryby, łapać robaki i bawić się z przyjaciółmi na plaży, była sensacją przez wiele miesięcy. Wraz ze stopniowym wygaszaniem pandemii spadłą także ilość osób grających w „Animal Crossing”. Średnio sprzedaż spadłą o 10 proc. na całym świecie.

Gry & e-Sport
Palestyńczyk mści się za rodzinę. Gry wideo szybko reagują na wydarzenia
Gry & e-Sport
„Niezwyciężony” według Lema z dobrymi ocenami. Gorzej z zainteresowaniem graczy
Gry & e-Sport
Dziś premiera „Niezwyciężonego”. To gra oparta na powieści Stanisława Lema
Gry & e-Sport
Idris Elba o swojej roli w „Cyberpunku". „Gwiazdy w grach wideo to znak czasu”
Gry & e-Sport
Dziś debiut „Widma wolności”. „Cyberpunk” odżył i znów napędza CD projekt