Inspiracją do stworzenia nowego, odpornego, mocnego i nietłukącego się szkła są muszle morskie. Sekretem wytrzymałości muszli mięczaków jest ich wewnętrzna opalizująca warstwa, znana jako masa perłowa - jej mikroskopowa struktura przypomina murarkę, z płytkami sztywnego węglanu wapnia przeplatanymi miękkimi elastycznymi biopolimerami. Taka struktura nie tylko poprawia wytrzymałość, ale i zapobiega postępowaniu pęknięć.
Naukowcy McGill University postanowili stworzyć szkło o strukturze muszli, ale jednocześnie o całkowitej przejrzystości, tzw. elastyczne szkło.
We wcześniejszym projekcie naukowcy McGill University próbowali odtwarzać strukturę masy perłowej poprzez wytrawianie w szkle mikroskopijnych pęknięć za pomocą lasera. Działało to na poprawę siły i wytrzymałości, ale sprawiało, że szkło przestawało być przejrzyste. Teraz postanowili spróbować nowego podejścia. Replikując strukturę muszli wykorzystując kompozyt ze szklanych płatków i akrylu, które działały jak odpowiednio sztywne płytki i miękki elastyczny materiał między nimi, worzą odporny i jednocześnie przejrzysty materiał. Transparentność ma zapewnić odpowiedni współczynnik załamania światła akrylu, tak by pasował do szkła.
Czytaj więcej
NASA opracowała nowoczesny system wizyjny, który ma zastąpić przednie szyby w kokpicie superszybkich maszyn. Chodzi o ograniczenie efektu „gromu dźwiękowego”.
- Nasz nowy materiał jest nie tylko 3 razy silniejszy niż normalne szkło, a także 5 razy bardziej odporny na pękanie - tłumaczy Allen Ehrlicher, jeden z autorów badań.