Aktualizacja: 22.03.2025 12:55 Publikacja: 21.12.2021 15:09
Naukowcy opracowali nowatorską baterię – elastyczną i wodoodporną. Czas na prawdziwe technologie ubieralne
Foto: UBC
Przełom nastąpił dzięki opracowaniu przez zespół badaczy z UBC pierwszej baterii, która ma zasilać takie nowatorski technologie ubieralne. Ogniwo jest odporne na wodę, a nawet pranie w pralce. Co więcej, jest elastyczne – działa po skręceniu, złożeniu czy rozciągnięciu do podwójnej swojej długości.
Jak to możliwe? W normalnych akumulatorach warstwy wewnętrzne są twardymi materiałami zamkniętymi w sztywnej obudowie. Zespół UBC opracował rozwiązanie, w którym kluczowe związki baterii – cynk i dwutlenek manganu – stały się elastyczne. To efekt rozdrobnienia tych cząsteczek i umieszczenia materiału w miękkiej obudowie (bateria składa się z kilku ultracienkich warstw polimerów). Hermetyczna i szczelna konstrukcja zapewnia integralność ogniwa przez wielokrotne użytkowanie w ekstremalnych warunkach. Naukowcy postawili na cynk i mangan, bo w przypadku urządzeń noszonych blisko skóry jest to bezpieczniejsze niż stosowanie bardziej toksycznych akumulatorów litowo-jonowych. Ngoc Tan Nguyen, z Wydziału Nauk Stosowanych UBC, który stoi za tym projektem, uważa, że wynalazek będzie niezbędnym elementem rosnącego rynku wearables.
Podczas konferencji i wystawy AUSA Annual Meeting & Exhibition 2022, która odbywa się w dniach 10-12 października w Waszyngtonie, amerykański koncern General Dynamics Land Systems zaprezentował zapowiadany od pewnego czasu demonstrator czołgu podstawowego AbramsX.
Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) pracuje nad nowatorską formą zasłony dymnej. Rozwiązanie to wykorzystywane było w trakcie wojen od setek lat.
Maspex wspiera zrównoważone rolnictwo i pracuje nad nową odmianą ogórka gruntowego oraz nowatorskimi kiszonkami.
Amerykańska firma postanowiła wykorzystać góry najbardziej kłopotliwych plastikowych śmieci do stworzenia czegoś bardzo pożytecznego.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Podczas Paris Polish Tech Day przedstawiono polski system innowacji, omówiono możliwości współpracy polskich i polonijnych startupów z sektora fin i greentechu z francuskimi partnerami, a także zaprezentowano młode, innowacyjne firmy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W Arabii Saudyjskiej dokonano ważnego przełomu, który może poprawić wydajność i obniżyć koszt baterii. Może też zapoczątkować innowacje w wielu branżach.
Po raz pierwszy naukowcy użyli ogniwa paliwowego wykonanego z drożdży piekarskich i grzyba białej zgnilizny do zasilania czujników. To całkowicie biodegradowalne i nietoksyczne źródło energii.
Materiał opracowany przez międzynarodowy zespół badaczy, w tym Canepa Research Laboratory na Uniwersytecie w Houston, może zwiększyć wydajność energetyczną baterii sodowych. Według badaczy to przyszłość zrównoważonej i niedrogiej energetycznej.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu i brytyjskiego Urzędu Energii Atomowej (UKAEA) opracowali pierwszą na świecie baterię diamentową, która wykorzystuje odpady nuklearne.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
Wraz z coraz większą popularnością samochodów elektrycznych zapotrzebowanie na baterie wzrośnie czterokrotnie do 2030 roku, - prognozuje firma doradcza Bain & Company. Nadal dominować będą ogniwa litowo-jonowe, ale branża intensywnie poszukuje nowych rozwiązań, które zwiększą zasięg i obniżą ceny aut elektrycznych.
Baterie potasowo-jonowe to alternatywa dla tradycyjnych systemów litowo-jonowych, dzięki obfitym zasobom potasu na całym świecie. Rewolucją może być też zastosowanie sodu.
Firma LG Chem opracowała materiał zapobiegający przegrzaniu akumulatora. Ma to na celu zapobieganie niekontrolowanej utracie ciepła i ostatecznie pożarowi akumulatora.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas