Aktualizacja: 24.11.2024 21:13 Publikacja: 21.12.2021 15:09
Naukowcy opracowali nowatorską baterię – elastyczną i wodoodporną. Czas na prawdziwe technologie ubieralne
Foto: UBC
Przełom nastąpił dzięki opracowaniu przez zespół badaczy z UBC pierwszej baterii, która ma zasilać takie nowatorski technologie ubieralne. Ogniwo jest odporne na wodę, a nawet pranie w pralce. Co więcej, jest elastyczne – działa po skręceniu, złożeniu czy rozciągnięciu do podwójnej swojej długości.
Jak to możliwe? W normalnych akumulatorach warstwy wewnętrzne są twardymi materiałami zamkniętymi w sztywnej obudowie. Zespół UBC opracował rozwiązanie, w którym kluczowe związki baterii – cynk i dwutlenek manganu – stały się elastyczne. To efekt rozdrobnienia tych cząsteczek i umieszczenia materiału w miękkiej obudowie (bateria składa się z kilku ultracienkich warstw polimerów). Hermetyczna i szczelna konstrukcja zapewnia integralność ogniwa przez wielokrotne użytkowanie w ekstremalnych warunkach. Naukowcy postawili na cynk i mangan, bo w przypadku urządzeń noszonych blisko skóry jest to bezpieczniejsze niż stosowanie bardziej toksycznych akumulatorów litowo-jonowych. Ngoc Tan Nguyen, z Wydziału Nauk Stosowanych UBC, który stoi za tym projektem, uważa, że wynalazek będzie niezbędnym elementem rosnącego rynku wearables.
Podczas konferencji i wystawy AUSA Annual Meeting & Exhibition 2022, która odbywa się w dniach 10-12 października w Waszyngtonie, amerykański koncern General Dynamics Land Systems zaprezentował zapowiadany od pewnego czasu demonstrator czołgu podstawowego AbramsX.
Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) pracuje nad nowatorską formą zasłony dymnej. Rozwiązanie to wykorzystywane było w trakcie wojen od setek lat.
Maspex wspiera zrównoważone rolnictwo i pracuje nad nową odmianą ogórka gruntowego oraz nowatorskimi kiszonkami.
Amerykańska firma postanowiła wykorzystać góry najbardziej kłopotliwych plastikowych śmieci do stworzenia czegoś bardzo pożytecznego.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Podczas Paris Polish Tech Day przedstawiono polski system innowacji, omówiono możliwości współpracy polskich i polonijnych startupów z sektora fin i greentechu z francuskimi partnerami, a także zaprezentowano młode, innowacyjne firmy.
Garnitur, toga, klapki na basen, erotyczna bielizna – w biznesie wykorzystuje się różne rzeczy. Przedsiębiorcy chcą rozliczać ubrania w firmowych kosztach PIT, skarbówka czasami się zgadza, czasami nie.
Wraz z coraz większą popularnością samochodów elektrycznych zapotrzebowanie na baterie wzrośnie czterokrotnie do 2030 roku, - prognozuje firma doradcza Bain & Company. Nadal dominować będą ogniwa litowo-jonowe, ale branża intensywnie poszukuje nowych rozwiązań, które zwiększą zasięg i obniżą ceny aut elektrycznych.
Baterie potasowo-jonowe to alternatywa dla tradycyjnych systemów litowo-jonowych, dzięki obfitym zasobom potasu na całym świecie. Rewolucją może być też zastosowanie sodu.
Firma LG Chem opracowała materiał zapobiegający przegrzaniu akumulatora. Ma to na celu zapobieganie niekontrolowanej utracie ciepła i ostatecznie pożarowi akumulatora.
Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży jest celem zbiórki baterii w Białymstoku. Specjalne zbiórki prowadzone są także przez inne samorządy.
Wyeksploatowane baterie z autobusów elektrycznych zostały wykorzystane przez Tauron do budowy stacjonarnego magazynu energii. Jest to pierwszy tego typu magazyn w Polsce. Firma przekonuje, że magazyny budowane przy użyciu pakietów bateryjnych wraz z rozwojem elektromobilności w Polsce mogą stać się istotnym elementem stabilizacji lokalnych sieci elektroenergetycznych.
Skręcone nanorurki węglowe mogą przechowywać trzy razy więcej energii niż akumulatory litowo-jonowe. To jedna z wielu innowacji, które odmienią zasilanie aut czy smartfonów.
Polski sektor bateryjny wart 38 mld zł, może zostać skutecznie ograniczony. Nowe przepisy, o których wprowadzenie intensywnie zabiega Francja, znacznie ograniczą konkurencyjność polskich firm. Rząd próbuje interweniować w tej sprawie, ale szanse na zmiany są nikłe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas