Raport IT: W oprogramowaniu dominuje zagranica

Adam Góral jest założycielem i wieloletnim prezesem Asseco Poland
Materiały prasowe

Firmy z tej branży sprzedały w minionym roku produkty za niemal 18 mld zł, wypracowały średnio 11-proc. marże. W pierwszej dziesiątce największych graczy jest zaledwie trzech z dominującym udziałem krajowego kapitału prywatnego.

Kilkanaście firm tworzących i wdrażających oprogramowanie może się pochwalić rocznymi przychodami przekraczającymi 0,5 mld zł. Liderem jest Asseco Poland, co nie powinno dziwić zważywszy na mocną pozycję rynkową tej spółki i jej systematyczny rozwój. Niedaleko za Asseco znalazły się takie firmy, jak Atos, Comarch i Oracle Polska (patrz tabela poniżej).

Ubiegłoroczne łączne przychody ponad 100 analizowanych twórców oprogramowania wynoszą niemal 18 mld zł i są o 4 proc. wyższe niż w 2016 r. Natomiast znaczący spadek widać na poziomie łącznego wyniku netto. W 2017 r. analizowane firmy wypracowały niemal 700 mln zł (pod uwagę bierzemy zarówno zyski, jak i straty), podczas gdy rok wcześniej ta kwota była dwa razy wyższa. Nie należy jednak z tego wyciągać zbyt pesymistycznych wniosków. Spadek wyniku nie jest efektem kryzysu branży, ale raczej skutkiem jednostkowych przypadków – np. Asseco, które mocno waży w łącznym wyniku, w 2016 r. miało zyski zdecydowanie wyższe niż w 2017. Średnia rentowność analizowanych firm wynosi 11 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Prześwietlamy polski rynek IT

Twórcy oprogramowania nie żałują środków na inwestycje. Niestety, nie wszystkie firmy ujawniają takie dane. Te, które to zrobiły, w zeszłym roku wydały na rozwój biznesu w sumie niemal 800 mln zł. To znacząca kwota, ale o 10 proc. niższa niż rok wcześniej. Dużo inwestuje m.in. krakowski Comarch i studio CD Projekt (jest zaliczone do tej grupy, ponieważ zasadniczą częścią jego biznesu jest tworzenie autorskiego oprogramowania). Cieszy fakt, że grupie analizowanych firm w zeszłym roku udało się zmniejszyć zobowiązania. Poszły w sumie w dół o 11 proc., do 4,2 mld zł.

Poziom 0,5 mld zł przychodów w minionym roku oprócz wspomnianych już firm przekroczyło też Apple Poland, Ericsson, Accenture, Intel Technology Poland, Asseco South Eastern Europ, Comp DXC Technology oraz Sii. Uwagę zwraca dynamiczny rozwój tej ostatniej. Jeszcze w 2016 r. jej przychody wynosiły 390 mln zł, a rok później już 512 mln zł. Firma nie jest notowana na giełdzie, ale otwarcie komunikuje swoje wyniki i plany. W tym roku zamierza wypracować 675 mln zł przychodów.

Branża IT, a w szczególności tworzenie oprogramowania, ma charakter uniwersalny, międzynarodowy. Nic więc dziwnego, że w Polce działa szereg oddziałów zagranicznych koncernów. W pierwszej dziesiątce największych graczy jest zaledwie trzech z dominującym udziałem krajowego kapitału prywatnego. Mowa tu o Asseco Poland, Comarchu oraz o Compie. Wszystkie są notowane na giełdzie. Twarzą i akcjonariuszem tej pierwszej jest Adam Góral. Z kolei Comarch to dzieło profesora Janusza Filipiaka, który do dziś zarządza spółką.

Asseco Poland liderem branży

Spośród ponad 130 firm, które wzięliśmy pod lupę, największymi obrotami może się pochwalić rzeszowska spółka. Gdybyśmy brali pod uwagę dane skonsolidowane, jej przewaga byłaby jeszcze lepiej widoczna, ponieważ gros przychodów osiąga na zagranicznych rynkach. Jest obecna w ponad 50 krajach i zatrudnia przeszło 24 tys. osób. Od ponad 25 lat tworzy zaawansowane oprogramowanie dla firm i instytucji. Twarzą spółki jest Adam Góral – jej założyciel i prezes. Często podkreśla swój związek z Podkarpaciem. Jest członkiem rady nadzorczej Podkarpackiego Klubu Biznesu, współzałożycielem Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie oraz Międzynarodowej Szkoły Bankowości i Finansów w Sandomierzu. Nie zamierza spocząć na laurach. – W mojej ocenie Asseco Poland jest nadal małe. Mamy dużą przestrzeń do wzrostu. Nie jest to romantyczna, niepoparta argumentami wizja, ale konkretny plan, którego fundamentem są wypracowywane przez naszą grupę zyski – mówił w niedawnej rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Mogą Ci się również spodobać

Komputer dla fanów Star Treka. Cena zwala z nóg

Lenovo zrobiło komputer dla fanów uniwersum Star Trek oraz wymagających gier sieciowych i komputerowych. ...

Chiny prześwietlają smartfony turystom

Straż graniczna w rejonie Xinjiang instaluje program do skanowania telefonu analizujący treści, może również ...

Nasze satelity polecą na Marsa. Wystrzeli je Richard Branson

Naukowcy z polskich uniwersytetów połączyli siły z wrocławską spółką SatRevolution oraz z należącą do ...

Trzeba przyspieszyć cyfryzację Polski. Tylko jak?

Za cztery lata krajowa administracja rządowa może znaleźć się wśród europejskich liderów digitalizacji, a ...

Wkrótce roboty zaczną się rozmnażać. Potrzebna cybermama?

Wszystkie organizmy na Ziemi reprodukują się, dlaczego więc roboty miałyby tego nie robić? W ...

Mistrz niechcianych opłat

Joshua Browder, student Uniwersytetu Stanforda, tworzy aplikacje, które pozwalają oszczędzić dużo pieniędzy. Np. dla ...