Polskie firmy IT pod presją kosztów pracy i zagranicznych graczy

W tym roku polski rynek IT może urosnąć o około 5 proc. Największe przedsiębiorstwa informatyczne niedawno pochwaliły się dobrymi wynikami i umacniają swoje pozycje, ale na ten obraz cieniem kładą się kłopoty takich spółek, jak Sygnity, Cube.ITG, Qumak czy Indata.

Publikacja: 26.11.2018 17:34

Polskie firmy IT pod presją kosztów pracy i zagranicznych graczy

Foto: Adobe Stock

– Po przetrwaniu trudniejszego okresu, kosztem niższych marż, zarówno Asseco Poland, jak i Comarch korzystają z poprawy w segmencie finansowym czy administracji publicznej – komentuje Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Brokers. Emocje rozpala m.in. rywalizacja tych firm o kontrakty w ZUS. Niedługo ma ruszyć przetarg na budowę nowego systemu informatycznego (tzw. KSI 2.0). Już wiadomo, że to właśnie te dwie firmy dostaną szansę.

– Specyfikacja została opracowana, ogłoszenie ukaże się w ciągu najbliższych tygodni – poinformował nas w poniedziałek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.\

""

Foto: cyfrowa.rp.pl

Zdaniem ekspertów wyzwaniami dla branży IT na kolejny rok są rosnące koszty pracy i konieczność dostosowywania cen usług, ale także konkurencja ze strony zagranicznych graczy, którzy częściej niż nasze firmy wprowadzają innowacyjne rozwiązania, np. różne usługi w chmurze czy rozwiązania wspierane sztuczną inteligencją. – Generalnie branża korzysta z obecnych pozytywnych trendów w gospodarce, a silny dolar motywuje do tworzenia rozwiązań, które sprzedawać można globalnie. W przyszłym roku spodziewam się, że rynek w Polsce powinien kontynuować niewielkie wzrosty, jednak na dwucyfrowe dynamiki mogą liczyć tylko wybrane obszary – mówi Niszcz.

Wtóruje mu Łukasz Kosiarski, analityk Pekao Investment Banking. – Lepiej radzą sobie spółki większe, mające zdywersyfikowane źródła przychodów, także pod względem geograficznym – mówi.

Praktyka pokazuje, że w branży IT ważna jest skala prowadzonego biznesu oraz „siła finansowa”, bo ta pozwala zablokować na pewien czas środki w kapitale obrotowym bez większego uszczerbku dla płynności.

– W tej grupie najlepszym przykładem są Asseco Poland oraz Comarch, które konsekwentnie dążą do dywersyfikacji produktowej i geograficznej oraz utrzymują silny bilans – podkreśla Konrad Księżopolski, dyrektor działu analiz Haitong Banku. Dodaje, że ciekawą propozycją wydaje się także LiveChat ze względu na bardzo efektywny model sprzedaży swojego produktu, pozwalający generować bardzo wysokie marże. Dodatkowo spółka osiąga przychody w dolarze, a ponosi koszty osobowe w złotych, co przy umocnieniu dolara względem złotego dodatkowo poprawia marże.

Motorem napędowym rynku IT jest cyfrowa rewolucja. Firmy coraz częściej przenoszą biznesy do chmury i wdrażają nowe rozwiązania.

– Z chmurą związane są znaczące oszczędności idące w parze z niezawodnością – już te dwie cechy skłaniają do zapoznania się z nią nieco bliżej. Model chmury otwiera drogę do optymalizacji procesów, a w przypadku wielu daje także możliwość wprowadzenia na rynek nowych rodzajów usług – mówi Magdalena Dziewguć, regionalny menedżer Google Cloud.

Osobnym segmentem rynku IT są gry. Wartość tego tortu w Polsce szacowana jest na ponad 0,5 mld dolarów, a nad tworzeniem nowych tytułów pracuje już ponad trzysta studiów. Najbardziej znane są CD Projekt, Techland czy 11 bit studios. Zdecydowaną większość przychodów wypracowują za granicą.

IT
IT
Planowanie infrastruktury IT w MŚP
IT
Jak uczynić zakupy w internecie bezpiecznymi. Niska świadomość klientów
IT
Mapy Google powiedzą, gdzie stoi policja. A w kolejce do wprowadzenia już kolejne nowości
IT
Amerykanie alarmują: chińskie dźwigi portowe szpiegują. Są też w Polsce
IT
Firmy i konsumenci mogą wykorzystać atuty transformacji cyfrowej
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10