Karol Okoński: Niektóre kraje wykluczają Huawei z przetargów

Razem z ABW, CERT-ami czy Biurem Bezpieczeństwa Narodowego zbieramy dane, informacje, analizy i przykłady działania innych państw. Jedne, tak jak Australia, Nowa Zelandia czy Japonia wykluczają tego dostawcę. Inne ostrzegają przed korzystaniem z jego usług. Tak zrobiły Czechy – mówi Karol Okoński, pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa

Publikacja: 12.01.2019 15:07

Karol Okoński: Niektóre kraje wykluczają Huawei z przetargów

Foto: cyfrowa.rp.pl

Co właściwie się stało? Czy piątkowe aresztowania pracowników Huawei i Orange mają związek z naruszeniem norm cyberbezpieczeństwa, czy nie?

– Nawet gdybym miał szczegółową wiedzę na ten temat, nie mógłbym się podzielić.

Czy i jaka jest rekomendacja w sprawie korzystania z usługi i produktów firmy Huawei po dzisiejszych aresztowaniach?

Aresztowania to jedno, a rekomendacje – drugie. Od dłuższego czasu analizujemy sprawę. Razem z ABW, CERT-ami czy Biurem Bezpieczeństwa Narodowego zbieramy dane, informacje, analizy i przykłady działania innych państw. Jedne, tak jak Australia, Nowa Zelandia czy Japonia wykluczają tego dostawcę. Inne ostrzegają przed korzystaniem z jego usług. Tak zrobiły Czechy. Chcemy dobrze przyjrzeć się podstawie prawnej, na jakiej zapadały te decyzje.

CZYTAJ TAKŻE: Aresztowanie pracownika Huawei w Polsce. Pekin „głęboko zaniepokojony”

Na bazie tych informacji wypracujemy własne stanowisko, ze świadomością wpływu na takie kluczowe projekty jak powstanie sieci 5G czy działanie infrastruktury krytycznej w Polsce.

Nie przedstawimy rekomendacji w ciągu kilku dni. Raczej jest to kwestia tygodni.

Czy operatorzy telekomunikacyjni będą związani tą rekomendacją i nie będą mogli zdecydować samodzielnie o wyborze dostawcy?

– Nie wykluczam też zmiany legislacyjnej. Równolegle z przygotowywaniem rekomendacji będziemy zastanawiać się nad sformułowaniem przepisów prawa, pozwalających państwu odgórnie wskazać czy wykluczyć z rynku podmiot, wobec którego powstaną uzasadnione wątpliwości.

Czy w okresie przejściowym ma pan wskazówki dla obywateli, urzędów, całej strefy publicznej, jak powinna się zachować? Czy można dalej korzystać z urządzeń Huawei?

CZYTAJ TAKŻE: Prof. Bogdan Góralczyk: Nie można wykluczyć ostrej reakcji Chin

Jeśli zajdzie taka potrzeba, takie wskazówki powstaną.

Użytkownicy wszystkich urządzeń powinni wiedzieć, jak z nich bezpiecznie korzystać. Nie wyobraża sobie pani chyba masowej akcji, w ramach której obywatelom zakazuje się korzystania z urządzeń Huawei?

Nie ukrywam, że sprawa ma także wymiar finansowy. Analizujemy skalę wydatków, potrzebnych, by wymienić te urządzenia, które by tego wymagały. Jedno jest pewne. Na pewno nie chcemy i nie będziemy działać pochopnie.

IT
IT
Planowanie infrastruktury IT w MŚP
IT
Jak uczynić zakupy w internecie bezpiecznymi. Niska świadomość klientów
IT
Mapy Google powiedzą, gdzie stoi policja. A w kolejce do wprowadzenia już kolejne nowości
IT
Amerykanie alarmują: chińskie dźwigi portowe szpiegują. Są też w Polsce
IT
Firmy i konsumenci mogą wykorzystać atuty transformacji cyfrowej
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10