Daniel Acker/Bloomberg

Cyberprzestępcy w swoich atakach coraz częściej wykorzystują zaawansowane algorytmy.

Portal USA Today zatytułował opublikowany na początku roku artykuł tak: „Twoje dane zapewne zostały skradzione w wyniku cyberataku. Oto, dlaczego powinieneś lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo”. Ta odważna teza bazuje na wnioskach z wielu analiz – w tym tej dokonanej przez Positive Technologies, zgodnie z którą liczbę osób dotkniętych aktywnością internetowych przestępców w 2018 r. należy liczyć w miliardach.

– Warto przytoczyć także najbardziej aktualne przypadki włamań na ogromną skalę, w tym kradzież personaliów 500 mln klientów sieci hoteli Mariott czy ostatni wyciek ponad 772 mln adresów mailowych i ponad 20 mln haseł – podkreśla Grzegorz Żmijewski, ekspert branży ICT. Dodaje, że to, czy wspominany tytuł „USA Today” odnosi się także do nas, warto przy okazji sprawdzić na portalu www.haveibeenpwned.com, który po wpisaniu adresu e-mail uświadomi nas, czy również padliśmy ofiarą któregoś z ostatnich wycieków.

Pilnować danych

Liczba wycieków będzie rosła. Coraz więcej urządzeń podłączamy do sieci, firmy zbierają o nas coraz więcej danych, więc dane te będą zmieniały właściciela – niekiedy bez naszej wiedzy i zgody. Choć do wycieków i ataków dochodziło zawsze, to w ostatnich latach coraz częściej się o nich dowiadujemy.

– Po części jest to zasługą regulatorów, wymuszających ujawnianie takich sytuacji (RODO), po części samych przestępców, którzy lubią darmową reklamę swoich ofert w mediach. Na pewno zatem nieraz jeszcze usłyszymy o „ogromnym wycieku danych” – mówi Adam Haertle, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa. Jak się można bronić przed takim wyciekiem? Niestety, prostych recept brak.

W 2019 r. powinniśmy być również gotowi na wystąpienie zaawansowanych cyberataków opartych na automatyzacji i sztucznej inteligencji

– Można zażartować, że dane nie wyciekają tylko tym, którzy ich nie mają. Jednak to smutny żart, bo pokazuje, że nie mamy już kontroli nad wieloma informacjami, które do sieci trafiły i nigdy stamtąd nie znikną – mówi Haertle. Zaznacza, że nie zachęca nikogo do odcięcia się od internetu i rezygnacji z wielu wygód, które sieć nam oferuje. – Pamiętajmy jednak, by swoich danych nie rozdawać na prawo i lewo i zastanowić się, zanim wypełnimy kolejny formularz na przypadkowej stronie czy wgramy do sieci poufne dokumenty lub zdjęcia – radzi.

Szanse i zagrożenia

W związku ze wspomnianym już rozporządzeniem RODO możemy spodziewać się również nowego rodzaju ataków, opartych na wykradaniu danych oraz wymuszaniu okupu – pod groźbą ujawnienia informacji o wycieku i otrzymania kary. W efekcie więcej firm może być teraz na celowniku hakerów. Dotyczy to nawet przedsiębiorstw, które do tej pory nie były dla nich interesujące.

CZYTAJ TAKŻE: Cyberprzestępcy sięgają po sztuczną inteligencję

W 2019 r. powinniśmy być również gotowi na wystąpienie zaawansowanych cyberataków opartych na automatyzacji i sztucznej inteligencji. Można w związku z tym prognozować, że naruszeń bezpieczeństwa będzie więcej niż w 2018 r. lub zwiększy się liczba poszkodowanych podmiotów, ale tak naprawdę trudno powiedzieć, w jakim stopniu.

– Organizacje, do których włamali się cyberprzestępcy, często nie zdają sobie z tego sprawy. Ponadto nie wszystkie incydenty po wykryciu trafiają do publicznej wiadomości. Oczywiście RODO nakłada obowiązek informowania o wycieku danych, ale nie każdy cyberatak ma takie konsekwencje – mówi Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet w Polsce. Dodaje, że cyberprzestępcy chcą także pieniędzy, wrażliwych informacji o funkcjonowaniu firmy, mogą przeprowadzać tzw. brudny wywiad gospodarczy lub za pomocą ataków typu DDoS powodować przestoje w działaniu firm i instytucji.

CZYTAJ TAKŻE: Komputery kwantowe groźnym narzędziem hakerów

Według raportu firmy Linklaters do wzrostu liczby znaczących cyberataków o połowę w ciągu trzech ostatnich lat w dużym stopniu przyczyniła się sztuczna inteligencja. Internetowi przestępcy mogą przy jej użyciu budować systemy automatycznie poszukujące luk w infrastrukturze danej firmy, ale także tworzyć całe kampanie dezinformacyjne poprzez generowanie fałszywych materiałów audio czy klipów wideo.

– Mogą w nim zawrzeć na przykład spreparowane przemówienie CEO przedsiębiorstwa, który ogłasza poważne problemy finansowe firmy i upubliczniając je, narazić firmę na spadek cen akcji oraz straty wizerunkowe – podaje przykład Żmijewski.

Jak pokazują badania przedstawione w raporcie RSA Data Privacy & Security Report, aż 62 proc. pytanych stwierdziło, że w sytuacji cyberataku o utratę danych oskarżyłoby firmę, a nie hakera. Klienci oczekują transparentności oraz odpowiedzialności za powierzane informacje. Dlatego HP radzi, by ochronę zacząć od urządzeń końcowych – najsłabiej chronionych przez firmy i najczęściej wybieranych na cel przez hakerów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Motorola dołączyła do wyścigu na telefony ze składanym ekranem

Amerykańska marka, która znajduje się pod chińskimi skrzydłami (Lenovo), wypuściła na rynek aparat Razr. ...

Smartfony nie powodują depresji u dzieci. Nowe badania

Martwisz się, że twoje dziecko za dużo czasu spędza ze smartfonem w ręku? Być ...

Drugie życie Pokemonów

Choć największy szał na wydaną w lipcu 2016 miejską grę Pokemon GO wykorzystującą technologię ...

Dania matecznikiem cobotów. Te roboty to przyszłość przemysłu

Odense, trzecie pod względem wielkości miasto w Danii, chce być jednym z globalnych liderów ...

Polacy bardziej niż inni obawiają się robotów

W Polsce aż 20 proc. stanowisk może zostać zastąpionych przez roboty i proces automatyzacji. ...

Apple rzuca wyzwanie motoryzacyjnym gigantom

Na rynku technologii tzw. samojezdnych pojazdów robi się gorąco. Walka o prymat w tej ...