Nowa przeglądarka Opera rodem z Wrocławia

Reborn 3 – tak nazywa się najnowsza przeglądarka firmy Opera, dostępna ma komputery z systemami Mac, Windows i Linux. Rozwiązania, które powstają w Polsce, mają dać jej użytkownikom większą kontrolę w sieci i spojrzenie w internet jutra.

Publikacja: 09.04.2019 13:24

Nowa przeglądarka Opera rodem z Wrocławia

Foto: cyfrowa.rp.pl

Tak przynajmniej reklamuje swój produkt Opera, której główne centrum deweloperskie znajduje się we Wrocławiu. Opera Reborn 3 to z pewnością rozwiązanie dotąd niespotykane na rynku – to pierwsza przeglądarka gotowa na Web 3.0, dodatkowo posiadająca wbudowany portfel krypto walut oraz darmowy VPN. Nowe funkcjonalności pozwalają na dokonywanie transakcji oraz interakcję z internetem 3.0 opartym o technologię blockchain.

Przeciętny użytkownik internetu spędza ponad sześć godzin w sieci dziennie. Im więcej czasu jesteśmy online, tym jednak bardziej jesteśmy narażeni na zagrożenia płynące z sieci. Reborn 3 (Opera 60) ma stanowić odpowiedź na te wyzwania. Użytkownicy, poza nowym interfejsem, otrzymają bowiem wyższy poziom prywatności i bezpieczeństwa. – Internet zmienił nasze życie. Ale im więcej czasu spędzamy w sieci, tym bardziej potrzebujemy narzędzi, które pomogą nam sprawować kontrolę nad bezpieczeństwem i prywatnością w naszym cyfrowym życiu – mówi Krystian Kolondra, EVP Opera, Head of Browsers. – Opera stawia pierwszy krok w stronę Internetu 3.0, sieci nowej generacji, w której użytkownicy sprawują pełną kontrolę. Naszym zdaniem, każda przeglądarka w 2019 r. powinna być gotowa na interakcję z Web 3.0 – dodaje.

Internet 3.0 to sieć przyszłości oparta na technologii blockchainu. Użytkownicy Opery mogą wpisać adres aplikacji Web 3 w pasek adresu przeglądarki i korzystać z internetu nowej generacji.

– Technologia blockchainu oddaje kontrolę z powrotem w ręce internautów – przekonuje Kolondra.

Jak podkreśla, dzięki niej użytkownicy mogą zawierać transakcje w Internecie 3.0 i identyfikować się na stronach WWW bez niepotrzebnego nadmiernego dzielenia się swoimi danymi.

Portfel kryptowalut w Operze na komputery synchronizuje się z portfelem w mobilnej Operze na Androida. Dzięki temu użytkownik ma stałą kontrolę nad kluczami do swojego portfela, które nigdy nie opuszczają jego smartfona. W praktyce wygląda to tak, że gdy nastąpi konieczność identyfikacji na stronie w Web 3.0 lub autoryzacji transakcji, użytkownik otrzyma powiadomienie na swój smartfon. Autoryzacja transakcji odbywa się w taki sam sposób, w jaki użytkownik odblokowuje swój telefon – za pomocą funkcji rozpoznawania twarzy lub poprzez odczyt odcisku palca.

– Blockchain przeszedł ewolucję od spekulacji i przechowywania kryptowalut do technologii, która będzie kształtować internet jutra. Postanowiliśmy przyspieszyć rozwój Internetu 3.0, dodając dostęp do niego w naszych przeglądarkach na wszystkie systemy operacyjne. To sprawia, że Opera jest pierwszą czołową przeglądarką, która zdecydowała się na ten krok – dodaje Krystian Kolondra.

O anonimowość w sieci pozwoli zadbać również szybszy VPN. Zapotrzebowanie na tę usługę stale rośnie, a obecnie jedna trzecia użytkowników VPN na całym świecie korzysta z tego rozwiązania, chcąc zachować większą anonimowość w sieci. Opera zapewnia darmową usługę VPN. Ta technologia nie tylko zwiększa prywatność użytkowników w sieci, ale też poprawia ich bezpieczeństwo, gdy korzystają z publicznych sieci WiFi (szyfruje i chroni dane użytkowników przed dostępem ze strony osób trzecich, ukrywa ich lokalizację).

Opera to jedna z wiodących firm tworzących przeglądarki internetowe. Powstała w Norwegii, a na rynku działa od 1995 r. Ma ponad 320 mln użytkowników na całym świecie. Spółka notowana jest na nowojorskiej giełdzie Nasdaq, ale jej serce bije przy placu Teatralnym we Wrocławiu.

IT
IT
Nowa funkcja w Google Maps. Tym razem nie dla kierowców
IT
Nowy sposób przejmowania kont pocztowych. Cyberprzestępcy kradną pliki cookie
IT
Biznes musi znaleźć potężne pieniądze na cyberbezpieczeństwo. Nowe przepisy unijne
IT
Social media dopiero od 15. roku życia? Norwegia chce wprowadzić limit wiekowy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
IT
Zaskakujące przyspieszenie. Polacy odrabiają cyfrowe zapóźnienie