Średni czas korzystania z internetu przez polskich nastolatków wynosi aż 4 godziny i 12 minut na dobę – wynika z badania przeprowadzonego przez NASK. W poprzedniej edycji badania średnia wynosiła 3 godziny i 40 minut. Nastolatki praktycznie nie rozstają się ze smartfonami. Aż 94 proc. wskazuje, że to właśnie za pomocą tego narzędzia najczęściej korzysta z internetu.
Jak wykorzystać internet na codziennych zajęciach w szkole? Czy nowoczesność to tylko technologia? To m.in. na te pytania szukali odpowiedzi eksperci podczas Kongresu Edukacyjnego, zorganizowanego przez NASK w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Zaprezentowano tam również praktyczne rozwiązania, które można zastosować w szkołach w całej Polsce.
Edukacja priorytetem
Dyskutowano też o możliwościach związanych z Ogólnopolską Siecią Edukacyjną. W ramach tego rządowego programu szkoły uzyskają możliwość bezpłatnego korzystania z szerokopasmowego internetu. Dyrektor NASK Jacek Leśkow podkreśla, że wszyscy uczniowie – niezależnie od miejsca zamieszkania – powinni mieć równy dostęp do nowoczesnych narzędzi edukacyjnych.
Internet stwarza wiele szans, ale ważne jest, aby szedł w parze z aktywnością oraz motywował do samodzielnego i twórczego poszukiwania nowych rozwiązań. Praktyka na razie wygląda niestety nieco inaczej – zarówno po stronie uczniów, jak i nauczycieli. Ci ostatni wykorzystują internet na zajęciach najczęściej po to, aby odtwarzać filmy lub pokazywać prezentacje. Mniej chętnie natomiast korzystają z programów edukacyjnych. Z kolei uczniowie szukają pomocy przede wszystkim w Wikipedii oraz wpisują swoje pytania do wyszukiwarki. Ważnym aspektem OSE będzie umożliwienie udostępniania i wymiany treści służących wykorzystaniu nowych technologii w twórczy sposób.
Incydentów przybywa
Powszechnie dostępna sieć stwarza też okazje do szeregu nadużyć. Reagowaniem na tego typu incydenty w Polsce zajmuje się CERT Polska, czyli zespół działający w strukturach NASK. Z jego najnowszego raportu wynika, że w 2018 r. odnotowano ponad 3,7 tys. incydentów. To zdecydowanie więcej niż w minionych latach.