OSE to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu, zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z MEN. Jesteście operatorem tej sieci. Na jakim etapie jest ten projekt?
Wystartował na poważnie w ubiegłym roku. Do końca 2020 r. do szybkiego internetu światłowodowego mają być podłączone wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Nad całą siecią będziemy sprawować opiekę przez kolejnych 9 lat. To długofalowe działanie i wielka cywilizacyjna zmiana jeśli chodzi o szkoły. Mocno przyspieszamy w tym roku i jesteśmy jako NASK zdeterminowani, by przyszłorocznego termin dotrzymać. Na dziś mamy podpisanych blisko 10 tys. umów z poszczególnymi placówkami. Ponad 6 tys. szkół jest już przygotowanych na przyjęcie sygnału od operatorów, w tym ponad 3,2 tys. w pełni korzysta już z usług OSE.
Co dalej? Myślicie już o zwiększaniu prędkości, czy nowych usługach?
Mamy obowiązek dbania o sieć i dostosowywania jej do aktualnej technologii i rozwiązań, które na rynku się pojawią. Dziś gwarantujemy podstawową przepływność 100 MB/s, ale w każdej chwili szkoła będzie mogła to zwiększyć. Na tę chwilę wyższe przepływności są jednak dodatkowo płatne, choć wydaje się, że z czasem ta sytuacja może ewoluować. Najważniejsze, aby OSE nie stała się kolejnym internetem do szkoły, ale wprowadzała nowoczesne cyfrowe narzędzia edukacyjne do procesu kształcenia dzieci i młodzieży.
Jakie OSE przyniosła dotąd korzyści? Jak pomaga kształcić dzieci i młodzież?