Na ulgę IP Box liczą zwłaszcza producenci gier
shutterstock

Firmy technologiczne i producenci gier próbują ustalić, czy mogą zastosować IP Box. Jest o co walczyć, bo ulga oznacza duże oszczędności.

Akcje notowanego na giełdzie LiveChatu w środę drożały w reakcji na informację o otrzymaniu interpretacji indywidualnej dotyczącej ulgi IP Box. Wrocławska firma ma potwierdzenie, że jej aplikacje stanowią „kwalifikowane prawa własności intelektualnej” w rozumieniu ustawy o CIT. Niektóre kwestie nadal jednak wymagają doprecyzowania.

CZYTAJ TAKŻE: Jadwiga Emilewicz: Być innowatorem musi się opłacać

Ulga weszła w życie w styczniu, ale będzie można ją stosować dopiero do sprawozdań za 2019 r. Skorzystanie z niej to z jednej strony szansa na spore oszczędności (pozwala na obniżenie podatku z 19 do 5 proc. ), ale z drugiej duże ryzyko. Przepisy są niejasne, więc firmy boją się, że popełnią błędy. Stąd wysyp wniosków o indywidualne interpretacje. Niektórzy przedsiębiorcy już dostali odpowiedzi. W tej grupie jest wspomniany LiveChat oraz Ten Square Games.

– Spółka otrzymała pod koniec września pozytywną interpretację z Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie ujmowania kosztów związanych z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej, umożliwiającymi stosowanie ulgi IP Box – potwierdza Magdalena Jurewicz, dyrektor finansowy TSG. Dodaje, że KIS nie wydał natomiast interpretacji dotyczącej kwalifikacji przychodów. Teraz, wspólnie z doradcami, wrocławska spółka pracuje nad stworzeniem takiego modelu ujmowania przychodów związanych z tymi prawami, który pozwalałby jej na skorzystanie w pełni z nowej ulgi.

Ulga IP Box pozwala na znaczne obniżenie podatku z 19 do 5 proc.

Wniosku o interpretację nie złożyło natomiast 11 bit studios, ale ma zamiar w rozliczeniu rocznym uwzględnić IP Box. Przy czym spółka podkreśla, że ulga nie dotyczy przychodów z gier zewnętrznych (z wydawnictwa), a jedynie ze sprzedaży własnych produkcji. Również największy podmiot w branży gier – CD Projekt – chce skorzystać z nowej ulgi.

– Planujemy w najbliższym czasie złożyć wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych. Analizujemy całokształt przepisów podatkowych w tym zakresie, żeby ująć w nich wszystkie potencjalne wątpliwości – poinformowała nas Karolina Gnaś, dyrektor relacji inwestorskich CD Projektu.

CZYTAJ TAKŻE: Wiemy, kiedy wystrzeli „Sniper”

Skomplikowane i zmienne przepisy są zmorą rodzimych przedsiębiorców. Nie jest to narzekanie na wyrost. Statystyki potwierdzają, że Polska ma najbardziej zmienne prawo w UE. W trakcie trzech kwartałów 2019 r. uchwalono ponad 17 tys. stron maszynopisu aktów prawnych najwyższej rangi (m.in. ustaw). To o 5,9 proc. więcej niż w poprzednim, rekordowym roku – podaje Grant Thornton.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wnuk twórcy Samsunga oddaje stery. W tle oskarżenia korupcyjne

Spadkobierca i wnuk założyciela koreańskiego koncernu nie będzie starał się o przedłużenie swojej kończącej ...

Korea Północna wyda własnego eBooka. O całej rodzinie Kimów

Władze w Pjongjangu planują wydać eBooka dla członków i pracowników partii, który będzie opowiadał o ...

Już 2 tys. śmiertelnych ofiar koronawirusa. Postępy epidemii online (mapa)

Naukowcy z instytutu Center for Systems Science and Engineering (CSSE), jednostki związanej z Johns ...

Kobiety zawładną kinem w 2020 roku. Nawet Bond zmieni płeć

Wiele z nadchodzących superprodukcji będzie wyreżyserowanych przez panie, a na ekranach częściej zobaczymy aktorki. ...

Cyfrowe ekrany zmienią krajobraz miast

Nowoczesne ekrany cyfrowe zamiast billboardów oraz tradycyjnych nośników reklam i informacji – to przyszłość ...

Wynajem domu to za mało. Airbnb wchodzi w transport

Airbnb jak Uber? Najpopularniejszy serwis wynajmu mieszkań i domów chce wprowadzić strategiczne zmiany. Platforma, ...