Ulga IP Box ze znakiem zapytania

shutterstock

Firmy technologiczne i producenci gier próbują ustalić, czy mogą zastosować IP Box. Jest o co walczyć, bo ulga oznacza duże oszczędności.

Akcje notowanego na giełdzie LiveChatu w środę drożały w reakcji na informację o otrzymaniu interpretacji indywidualnej dotyczącej ulgi IP Box. Wrocławska firma ma potwierdzenie, że jej aplikacje stanowią „kwalifikowane prawa własności intelektualnej” w rozumieniu ustawy o CIT. Niektóre kwestie nadal jednak wymagają doprecyzowania.

CZYTAJ TAKŻE: Jadwiga Emilewicz: Być innowatorem musi się opłacać

Ulga weszła w życie w styczniu, ale będzie można ją stosować dopiero do sprawozdań za 2019 r. Skorzystanie z niej to z jednej strony szansa na spore oszczędności (pozwala na obniżenie podatku z 19 do 5 proc. ), ale z drugiej duże ryzyko. Przepisy są niejasne, więc firmy boją się, że popełnią błędy. Stąd wysyp wniosków o indywidualne interpretacje. Niektórzy przedsiębiorcy już dostali odpowiedzi. W tej grupie jest wspomniany LiveChat oraz Ten Square Games.

– Spółka otrzymała pod koniec września pozytywną interpretację z Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie ujmowania kosztów związanych z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej, umożliwiającymi stosowanie ulgi IP Box – potwierdza Magdalena Jurewicz, dyrektor finansowy TSG. Dodaje, że KIS nie wydał natomiast interpretacji dotyczącej kwalifikacji przychodów. Teraz, wspólnie z doradcami, wrocławska spółka pracuje nad stworzeniem takiego modelu ujmowania przychodów związanych z tymi prawami, który pozwalałby jej na skorzystanie w pełni z nowej ulgi.

Ulga IP Box pozwala na znaczne obniżenie podatku z 19 do 5 proc.

Wniosku o interpretację nie złożyło natomiast 11 bit studios, ale ma zamiar w rozliczeniu rocznym uwzględnić IP Box. Przy czym spółka podkreśla, że ulga nie dotyczy przychodów z gier zewnętrznych (z wydawnictwa), a jedynie ze sprzedaży własnych produkcji. Również największy podmiot w branży gier – CD Projekt – chce skorzystać z nowej ulgi.

– Planujemy w najbliższym czasie złożyć wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych. Analizujemy całokształt przepisów podatkowych w tym zakresie, żeby ująć w nich wszystkie potencjalne wątpliwości – poinformowała nas Karolina Gnaś, dyrektor relacji inwestorskich CD Projektu.

CZYTAJ TAKŻE: Wiemy, kiedy wystrzeli „Sniper”

Skomplikowane i zmienne przepisy są zmorą rodzimych przedsiębiorców. Nie jest to narzekanie na wyrost. Statystyki potwierdzają, że Polska ma najbardziej zmienne prawo w UE. W trakcie trzech kwartałów 2019 r. uchwalono ponad 17 tys. stron maszynopisu aktów prawnych najwyższej rangi (m.in. ustaw). To o 5,9 proc. więcej niż w poprzednim, rekordowym roku – podaje Grant Thornton.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jeff Bezos wyśle latem turystów w kosmos. Bilet można wygrać

Należąca do Jeffa Bezosa, założyciela Amazona, firma Blue Origin na 20 lipca zaplanowała pierwszy ...

Hologramy 3D zastąpią ekrany? Przełomowe rozwiązanie naukowców MIT

Naukowcy z bostońskiego Massachusetts Institute of Technology opracowali system, który wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) ...

Megakablem przez Arktykę

Projekt Arctic Connect rosyjskiego operatora komórkowego MegaFon i fińskiej firmy Cinia kosztować ma ok. ...

Internetowi mistrzowie optymalizacji podatkowej

Komisja Europejska uważa, że największe firmy cyfrowe stosują optymalizacje podatkowe na szkodę budżetów krajów ...

Dobry strzał PlayWaya. Nowe gry już na siebie zarabiają

Koszty  produkcji i marketingu „Tank Mechanic Simulator” i konsolowego „Thief Simulatora” zwróciły się po ...

Wcielisz się w papieża i pracownika prosektorium. Tak się zarabia

Chcesz zrobić autopsję lub zostać papieżem? Nie ma problemu. Twórcy gier przekraczają kolejne granice, ...