Reklama
Rozwiń

Ulga IP Box ze znakiem zapytania

Firmy technologiczne i producenci gier próbują ustalić, czy mogą zastosować IP Box. Jest o co walczyć, bo ulga oznacza duże oszczędności.

Publikacja: 23.10.2019 17:40

Ulga IP Box ze znakiem zapytania

Foto: shutterstock

Akcje notowanego na giełdzie LiveChatu w środę drożały w reakcji na informację o otrzymaniu interpretacji indywidualnej dotyczącej ulgi IP Box. Wrocławska firma ma potwierdzenie, że jej aplikacje stanowią „kwalifikowane prawa własności intelektualnej” w rozumieniu ustawy o CIT. Niektóre kwestie nadal jednak wymagają doprecyzowania.

CZYTAJ TAKŻE: Jadwiga Emilewicz: Być innowatorem musi się opłacać

Ulga weszła w życie w styczniu, ale będzie można ją stosować dopiero do sprawozdań za 2019 r. Skorzystanie z niej to z jednej strony szansa na spore oszczędności (pozwala na obniżenie podatku z 19 do 5 proc. ), ale z drugiej duże ryzyko. Przepisy są niejasne, więc firmy boją się, że popełnią błędy. Stąd wysyp wniosków o indywidualne interpretacje. Niektórzy przedsiębiorcy już dostali odpowiedzi. W tej grupie jest wspomniany LiveChat oraz Ten Square Games.

– Spółka otrzymała pod koniec września pozytywną interpretację z Krajowej Informacji Skarbowej w zakresie ujmowania kosztów związanych z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej, umożliwiającymi stosowanie ulgi IP Box – potwierdza Magdalena Jurewicz, dyrektor finansowy TSG. Dodaje, że KIS nie wydał natomiast interpretacji dotyczącej kwalifikacji przychodów. Teraz, wspólnie z doradcami, wrocławska spółka pracuje nad stworzeniem takiego modelu ujmowania przychodów związanych z tymi prawami, który pozwalałby jej na skorzystanie w pełni z nowej ulgi.

Ulga IP Box pozwala na znaczne obniżenie podatku z 19 do 5 proc.

Wniosku o interpretację nie złożyło natomiast 11 bit studios, ale ma zamiar w rozliczeniu rocznym uwzględnić IP Box. Przy czym spółka podkreśla, że ulga nie dotyczy przychodów z gier zewnętrznych (z wydawnictwa), a jedynie ze sprzedaży własnych produkcji. Również największy podmiot w branży gier – CD Projekt – chce skorzystać z nowej ulgi.

– Planujemy w najbliższym czasie złożyć wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych. Analizujemy całokształt przepisów podatkowych w tym zakresie, żeby ująć w nich wszystkie potencjalne wątpliwości – poinformowała nas Karolina Gnaś, dyrektor relacji inwestorskich CD Projektu.

CZYTAJ TAKŻE: Wiemy, kiedy wystrzeli „Sniper”

Skomplikowane i zmienne przepisy są zmorą rodzimych przedsiębiorców. Nie jest to narzekanie na wyrost. Statystyki potwierdzają, że Polska ma najbardziej zmienne prawo w UE. W trakcie trzech kwartałów 2019 r. uchwalono ponad 17 tys. stron maszynopisu aktów prawnych najwyższej rangi (m.in. ustaw). To o 5,9 proc. więcej niż w poprzednim, rekordowym roku – podaje Grant Thornton.

IT
IT
Planowanie infrastruktury IT w MŚP
IT
Jak uczynić zakupy w internecie bezpiecznymi. Niska świadomość klientów
IT
Mapy Google powiedzą, gdzie stoi policja. A w kolejce do wprowadzenia już kolejne nowości
IT
Amerykanie alarmują: chińskie dźwigi portowe szpiegują. Są też w Polsce
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
IT
Firmy i konsumenci mogą wykorzystać atuty transformacji cyfrowej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku