LOT chce polecieć na algorytmach, a PKO BP na chmurze

Adobe Stock

Polski przewoźnik z przytupem chce wejść w zastosowanie nowych technologii, np. przy planowaniu siatki połączeń.

LOT podpisał list o współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Współpraca ma dotyczyć analizy Big Data do optymalizacji operacji lotniczych. Obejmie też szkolenia, a w przyszłości zorganizowanie studiów z zagadnień obliczania i modelowania procesów w sektorze lotniczym.

– Nowe technologie pozyskiwania i analizowania danych wspomagają procesy transformacji cyfrowej w wielu gałęziach gospodarki. Są one szczególnie istotne w branży lotniczej, w której kluczowym czynnikiem sukcesu jest dążenie do osiągnięcia najwyższego poziomu skuteczności operacyjnej – mówi Maciej Wilk, członek zarządu PLL LOT ds. operacyjnych.

CZYTAJ TAKŻE: Polska cyfrowa? Katastrofalny dla nas ranking KE

– Kształcenie analityków lotnictwa to kolejny, przełomowy krok w realizacji misji uczelni w obszarze nauki i gospodarki opartej o wielkie dane – dodaje dr Marek Michalewicz, dyrektor ICM.

Pomoc w przewadze

Miejsce na zastosowanie najnowszych technologii jest właściwie w każdym biznesie. Jednak według danych Eurostatu tylko 10–11 proc. polskich firm korzysta z takich rozwiązań, jak analityka wielkich zbiorów danych czy systemy chmurowe, choć tkwią w nich wielkie możliwości.

 

Z badania IBM C-suite Study wynika, że 74 proc. polskich przedsiębiorców, którzy podejmują strategiczne decyzje, opierając się na danych, chce w ciągu najbliższych 2–3 lat inwestować w AI i uczenie maszynowe.

– To firmy, które już wiedzą, że na podstawie danych można budować przewagę na rynku i osiągają o 63 proc. lepsze wyniki w zakresie wzrostu przychodów oraz o 84 proc. lepsze wyniki pod kątem rentowności od innych. Większość firm ma w chmurze jedynie 20 proc. procesów – mówi Piotr Beńke, chief technology officer IBM Polska.

Bank w chmurze

Kolejne firmy wchodzą w takie projekty. Strategię transformacji cyfrowej zaprezentowała Amica, producent AGD. Również spółki Skarbu Państwa zmierzają w tym kierunki. – W 2018 r. udostępniliśmy platformę pozwalającą na zdalne potwierdzanie autentyczności i niezmienności dokumentów wysyłanych przez bank drogą elektroniczną – mówi Paweł Wierciński, ekspert z PKO BP. Projekt opierający się na blockchainie to współpraca z KIR Coinfirm, IBM i Accenture. – W ramach jego kontynuacji zaplanowaliśmy rozszerzenie usługi o możliwość wersyfikacji dokumentów spersonalizowanych. Zespół R&D pracuje nad rozwiązaniami z zakresu technologii blockchain w obszarze rynku kapitałowego oraz klienta detalicznego – dodaje Wierciński.

według danych Eurostatu tylko 10–11 proc. polskich firm korzysta z takich rozwiązań, jak analityka wielkich zbiorów danych czy systemy chmurowe

Bank rozwija też rozwiązania chmurowe, wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju powołał Operatora Chmury Krajowej, którego celem jest stworzenie wirtualnego środowiska dla biznesu. – W pierwszym kwartale tego roku bank przeniesie do chmury około 11 tys. stanowisk pracowników oddziałów. Kilkumiesięczne testy zakończyły się pomyślnie – zapewnia Paweł Wierciński.

PGE Obrót rozwija z kolei system Lerta Energy Intelligence, czyli narzędzie do minimalizowania strat i nieefektywnego poboru energii, wykorzystujące nowoczesne i przyjazne dla użytkownika oprogramowanie. – Dzięki zastosowaniu algorytmów systemu Lerty klienci, którzy zarządzają dużymi nieruchomościami, mogą przewidywać i optymalizować zużycie energii elektrycznej z dokładnością do poszczególnych pomieszczeń – podaje firma.

CZYTAJ TAKŻE: Państwowi giganci chcą, by startupy rozwiązały ich problemy

Z kolei Scanway realizuje pionierski projekt badawczo-rozwojowy dla PGE „Energia odnawialna”, którego celem jest ocena stanu technicznego turbin wiatrowych przy wykorzystaniu technik laserowych. W ramach Grupy PGE wdrażana jest też technologia RPA (Robotic Process Automation), która wspiera pracowników w powtarzalnych i żmudnych czynnościach wykonywanych w systemach informatycznych.

– W październiku 2019 r. uruchomiliśmy automatyczną obsługę aktualizacji ofert dla klientów PGE Obrót. Cyfrowy asystent usprawnia wymianę informacji między służbami sprzedażowymi i komórkami zajmującymi się wyceną, co znacznie skraca czas ofertowania klientów – podaje biuro prasowe PGE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Epidemia zombi wróci w czerwcu

Na konsoli PS4 zadebiutuje jedna z najbardziej wyczekiwanych gier ostatnich lat – „The Last ...

Rosyjski egzoszkielet dla fabryk. Można pracować bez wytchnienia

Konstrukcja powstała nie z myślą o niepełnosprawnych, ale pracujących na stojąco, aby mogli odpocząć. ...

Technologiczni giganci pozwani w związku ze śmiercią dzieci-górników

Apple, Google, Tesla czy Microsoft są wśród firm pozwanych za śmier dzieci-górników przy wydobyciu ...

WhatsApp: więcej danych albo rezygnuj. Użytkownicy oburzeni

Zapowiedź zmian polityki prywatności komunikatora spowodowała istną eksplozję oburzenia użytkowników. Firma chce od użytkowników ...

Elektryczna deska z Chin nauczy pływać

Na polski rynek trafia właśnie nowatorski gadżet – LeSwim S1 firmy VxFly. To nowoczesna ...

Bolesna porażka Microsoftu. Dostali czarną polewkę

Miała to być jedna z największych akwizycji Microsoftu ostatnich lat. Spółka Billa Gatesa chciała ...