Microsoft zainwestuje nad Wisłą miliard dolarów

Prezes Microsoftu Satya Nadella
Bloomberg

Koncern ogłosił we wtorek największą, dotychczasową inwestycję technologiczną w Polsce. Zakłada ona budowę dużego centrum danych i szkolenia związane z chmurą.

Plan zakłada budowę pierwszego w Europe Środkowo-Wschodniej i Polsce regionu data center firmy oraz rozbudowane programy podnoszenia kompetencji z zakresu przetwarzania w chmurze. Ma z nich skorzystać około 150 tys. polskich pracowników, partnerów Microsoftu i studentów. Jednocześnie firmy Microsoft i Operator Chmury Krajowej podpisały porozumienie o współpracy.

CZYTAJ TAKŻE: Ostra walka w chmurze. Kto rozdaje karty?

– To prywatno-publiczne partnerstwo z Chmurą Krajową postawi Polskę w roli globalnego gracza na rynku cyfrowym. Na data center będzie składała się najnowocześniejsza technologia chmurowa, która z pewnością będzie spełniała najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa oraz będzie gotowa na 5G – skomentowała na dzisiejszej wideokonferencji Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Z kolei Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju podkreślał, że współpraca strategiczna pomiędzy Chmurą Krajową a Microsoftem oznacza przyspieszenie cyfryzacji polskiej gospodarki. A to szansa dla małych i średnich firm, które dzisiaj w niewielkim stopniu korzystają z usług chmury obliczeniowej.

– Jest to dla nich możliwość zwiększenia ich konkurencyjności, na łatwiejsze przyspieszenie wzrostu i rozwoju na nowych rynkach. Inwestycja Microsoftu w Polsce to także szansa na duże przyspieszenie, kiedy Polska gospodarka będzie wychodziła z kryzysu związanego z koronawirusem – mówił Borys. Wtórował mu Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej.

CZYTAJ TAKŻE: Google: Polska nowym regionem chmury, Operator Chmury Krajowej partnerem

– Patrząc z perspektywy polskich firm, jeśli zapytać typowe przedsiębiorstwo w Polsce, czego obecnie potrzebuje, prawdopodobnie odpowie, że elastyczności w zakresie innowacji. Firmy chcą podejmować właściwe decyzje, a jeśli je podejmą, to chcą działać szybko więc czas wprowadzenia na rynek jest teraz kluczowy i ważne jest, aby być pierwszym, a nie drugim, ponieważ drugi jest prawdopodobnie pierwszym przegranym – podkreślał.

Amerykański koncern zapowiedział inwestycje rzędu 1 mld dolarów. W planach jest m.in. budowa kilku centrów przetwarzania danych w chmurze. Powstaną w Warszawie i okolicach. Microsoft podkreśla, że będą to jego pierwsze tego typu centra w Europie Środkowo-Wschodniej.

CZYTAJ TAKŻE: Bill Gates stworzył koronawirusa? Wywiad ma być dowodem

Zdaniem ekspertów od IT, których poprosiliśmy o komentarz, budowa centrum przetwarzania danych dużego dostawcy w Polsce to dobra wiadomość dla rodzimego rynku. – Oznacza nie tylko pracę dla wielu osób, ale także możliwość przechowywania danych na terenie kraju, przy jednoczesnym korzystaniu z usług zaufanego dostawcy. Dla niektórych sektorów, takich jak np. jednostki rządowe, możliwość zatrzymania danych w Polsce jest kluczowym kryterium wyboru dostawcy usług – podkreśla Adam Haertle, ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Dodaje, że powstanie centrum przetwarzania danych Microsoftu w naszym kraju zapewne uprości niejeden proces decyzyjny dotyczący wyboru dostawców.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Minecraft” wątpliwym królem sieci

Jak zmierzyć popularność poszczególnych gier wideo? Sprzedażą. Ale równie istotna jest wielkość zainteresowania danym ...

Ślub online? Teraz to możliwe

W czasach zarazy ludzie również się kochają i decydują pobrać. W sytuacji pandemii jest ...

Polacy przejmują popularną na świecie kanadyjską aplikację

Polska firma przejmuje kanadyjski startup, który stworzył aplikację Baby Manager, przeznaczoną dla rodziców dzieci ...

Koniec najpopularniejszej aplikacji dla aktywnych

Endomondo to aplikacja, którą zna chyba każdy kto uprawia jakikolwiek sport. Rozwiązanie dla aktywnych, ...

Polski startup przeniesie ginekologów i onkologów w świat 3D

MedApp, rodzima spółka specjalizująca się w sztucznej inteligencji i mieszanej rzeczywistości (Mixed Reality) w ...

Robot wjechał do szpitala we Wrocławiu. Walczy z wirusem

Samodzielnie jeździ, omija przeszkody i dezynfekuje, ma szybko i skutecznie zlikwidować niebezpieczne drobnoustroje. Celem ...