Kaspersky ostrzega przed „Wiedźminem”

Wiedźmin dalej ciągnie CD Projekt, choć wszyscy czekają już na Cyberpunka
mat. pras.

Hakerzy wzięli na cel gry wideo. Rosnąca popularność cyfrowej rozrywki w trakcie lockdownu sprawiła, że liczba ataków związanych z tą tematyką drastycznie wzrosła.

Z danych firmy Kaspersky wynika, że tylko w kwietniu dzienna liczba zablokowanych przekierowań na lub ze szkodliwych stron związanych z grami skoczyła o 54 proc., w porównaniu ze styczniem br. Liczba zablokowanych przekierowań do stron phishingowych (wyłudzających dane), podszywających się pod popularną platformę gier Steam, zwiększyła się względem lutego br. o 40 proc.

CZYTAJ TAKŻE: CD Projekt przesuwa premierę Cyberpunka. „Przepraszamy”

Z analiz ekspertów wynika, że cyberprzestępcy najczęściej wykorzystywali wizerunek takich gier, jak „Minecraft”, „Counter Strike: Global Offensive”, czy hit rodzimego studia CD Projekt – „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.

Jak wskazują przedstawiciele firmy Kaspersky, użytkownicy byli wabieni obietnicami otrzymania za darmo popularnych gier, uaktualnień, dodatków, a także sposobów na „oszukanie” gry i uzyskanie lepszych wyników. Gdy użytkownik kliknął taki odnośnik, mogło dojść do pobrania szeregu szkodliwych programów – od narzędzi kradnących hasła, przez oprogramowanie ransomware (szyrujące dane i żądające okupu), po koparki kryptowalut, które bez wiedzy ofiary wykorzystują moc obliczeniową zainfekowanego komputera do zarabiania pieniędzy na rzecz przestępców. Dane wskazują, że hakerzy najczęściej wykorzystywali wizerunek „Minecrafta” – powiązano z nią około 130 tys. ataków online.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy uderzyli w największe światowe gwiazdy. Potężny wyciek

– W wielu przypadkach ataki związane z grami online nie są szczególnie wyrafinowane i to, czy się powiodą, zależy w dużej mierze od działań potencjalnej ofiary. Niestety ostatnich kilka miesięcy pokazało, że użytkownicy są bardzo podatni na ataki phishingowe oraz skłonni do klikania szkodliwych odnośników w kontekście gier – szczególnie gdy szukają ich tańszych wersji lub tzw. cheatów, które pomogą im łatwiej ukończyć rozgrywkę – komentuje Maria Namiestnikowa, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

AI przewiduje, kto popełni przestępstwo. Burza w Ameryce

Algorytmy sztucznej inteligencji mające przewidywać przestępstwo przed jego popełnieniem? Koncept znany głównie ze science-fiction ...

Żona Jeffa Bezosa zostanie jedną z najbogatszych kobiet świata

Jeff Bezos, szef Amazona, przekaże akcje spółki o wartości 35 mld dol. swojej żonie ...

Ładny, inteligentny i dyskretny. Taki jest dziś telewizor

Najnowsze technologie i stylowy design sprawiają, że duże telewizory w naturalny sposób wtapiają się ...

Rating Captain bierze się za negatywne opinie w sieci

Wrocławski startup zamierza zrewolucjonizować rynek zarządzania opiniami online, wykorzystując do tego sztuczną inteligencję oraz ...

Sklonował Instagrama, dostał pozew od Facebooka

Ensar Sahinturk, obywatel Turcji, który pozazdrościł sukcesów serwisom społecznościowym Facebooka, będzie miał potężne problemy. ...

VAT na e-booki mocno spadł, a ceny nawet nie drgnęły

Cięcie stawki z 23 proc. do 5 proc. miało ożywić rynek książek elektronicznych. Wydawcy ...