Kaspersky ostrzega przed „Wiedźminem”

Wiedźmin dalej ciągnie CD Projekt, choć wszyscy czekają już na Cyberpunka
mat. pras.

Hakerzy wzięli na cel gry wideo. Rosnąca popularność cyfrowej rozrywki w trakcie lockdownu sprawiła, że liczba ataków związanych z tą tematyką drastycznie wzrosła.

Z danych firmy Kaspersky wynika, że tylko w kwietniu dzienna liczba zablokowanych przekierowań na lub ze szkodliwych stron związanych z grami skoczyła o 54 proc., w porównaniu ze styczniem br. Liczba zablokowanych przekierowań do stron phishingowych (wyłudzających dane), podszywających się pod popularną platformę gier Steam, zwiększyła się względem lutego br. o 40 proc.

CZYTAJ TAKŻE: CD Projekt przesuwa premierę Cyberpunka. „Przepraszamy”

Z analiz ekspertów wynika, że cyberprzestępcy najczęściej wykorzystywali wizerunek takich gier, jak „Minecraft”, „Counter Strike: Global Offensive”, czy hit rodzimego studia CD Projekt – „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.

Jak wskazują przedstawiciele firmy Kaspersky, użytkownicy byli wabieni obietnicami otrzymania za darmo popularnych gier, uaktualnień, dodatków, a także sposobów na „oszukanie” gry i uzyskanie lepszych wyników. Gdy użytkownik kliknął taki odnośnik, mogło dojść do pobrania szeregu szkodliwych programów – od narzędzi kradnących hasła, przez oprogramowanie ransomware (szyrujące dane i żądające okupu), po koparki kryptowalut, które bez wiedzy ofiary wykorzystują moc obliczeniową zainfekowanego komputera do zarabiania pieniędzy na rzecz przestępców. Dane wskazują, że hakerzy najczęściej wykorzystywali wizerunek „Minecrafta” – powiązano z nią około 130 tys. ataków online.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy uderzyli w największe światowe gwiazdy. Potężny wyciek

– W wielu przypadkach ataki związane z grami online nie są szczególnie wyrafinowane i to, czy się powiodą, zależy w dużej mierze od działań potencjalnej ofiary. Niestety ostatnich kilka miesięcy pokazało, że użytkownicy są bardzo podatni na ataki phishingowe oraz skłonni do klikania szkodliwych odnośników w kontekście gier – szczególnie gdy szukają ich tańszych wersji lub tzw. cheatów, które pomogą im łatwiej ukończyć rozgrywkę – komentuje Maria Namiestnikowa, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chiny blokują eksport technologii. Cios za cios z USA

Gospodarczy konflikt na linii USA-Chiny wzmaga się, a obie strony nie szczędzą sobie mniej ...

Andrzej Krakowiak: Wielki rynek o jeden klik

Na współpracy małych firm z Amazonem, eBayem, Alibabą czy Allegro korzystają dziś obie strony. ...

Usługi transportowe hitem e-handlu

Internet podbijają już nie tylko e-sklepy. Platformy oferujące różne usługi liczą już swoich klientów ...

Internetowe trolle sięgają po deep fake. Zastraszanie i szantaż

Czasy, gdy internetowe trolle wykorzystywały cudze zdjęcia albo zakładały konta bez zdjęć minęły. Teraz ...

Patrząc w przyszłość

W wieku dojrzałym nasze oko może być dotknięte przez wiele chorób – zwyrodnienie plamki ...

Rozmowy na Księżycu: NASA i Nokia zainstalują sieć komórkową

Dostawcy usług telekomunikacyjnych wciąż rozglądają się za nowym rynkiem do podboju. A ten poszerzył ...