Maki na celowniku hakerów. Aż 12-krotny wzrost liczby ataków

Tim Cook, prezes Apple
Bloomberg

Dotychczas sprzęty Apple’a uchodziły za stosunkowo bezpieczne – cyberataki skupiały się głównie na smartfonach z Androidem czy pecetach z Windowsem. Do czasu.

W ub. r. nastąpiło niespodziewane zainteresowanie przestępców telefonami z iOS, ale przede wszystkim komputerami z logo nadgryzionego jabłka. Liczba ataków na desktopy z macOS skoczyła aż 12-krotnie. Jak podaje Atlas VPN, w 2020 r. wykryto ponad 674 tys. nowych próbek złośliwego oprogramowania atakujących system operacyjny maców. Dla porównania w 2019 r. było ich 56,5 tys.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy zaatakowali komputerowego giganta. Żądają 50 mln dol.

Cyberprzestępcy tworzyli dziennie 1847 złośliwych aplikacji wymierzonych w system operacyjny Apple’a. Wzmożone zainteresowanie hakerów nie jest dziełem przypadku. Eksperci zwracają uwagę, iż desktopy z macOS systematycznie zwiększają udział w rynku (Apple kontroluje 15 proc. segmentu komputerów stacjonarnych). – Wzrost popularności komputerów z macOS, a także łatwiejszy niż kiedykolwiek dostęp do złośliwego oprogramowania, sprawia, że użytkownicy Apple’a nie mogą już czuć się bezpieczni. Warto zauważyć, że ludzie, którzy kupują urządzenia z jabłuszkiem, często dysponują większymi środkami niż użytkownicy systemu Windows, a zatem są bardziej dochodowymi celami – zauważa Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken.

CZYTAJ TAKŻE: Polska na celowniku. Kim są najgroźniejsi hakerzy i jak atakują

Nie zmienia to faktu, iż komputery z Windows są „liderem” w rankingu celów – w ub. r. wykryto 135 razy więcej złośliwych programów atakujących takie komputery. Andrew Barratt, managing principal z Coalfire, podkreśla, że Apple jest bardziej rygorystyczny niż Windows, jeśli chodzi o instalowanie „obcych” aplikacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Facebook ma coraz więcej martwych użytkowników

W ciągu najbliższych 50 lat liczba użytkowników Facebooka, którzy zmarli przekroczy liczbę żywych. Naukowcy ...

Chiny testują kryptowalutę. Zwiększy kontrolę nad ludźmi

W największych miastach w Chinach ruszyły pilotażowe projekty wykorzystania cyfrowej waluty. Eksperci są przekonani, ...

Nowe technologie przyciągają freelancerów

W USA już ponad jedna trzecia pracowników to niezależni freelancerzy i kontraktorzy. W Polsce ...

Huawei surowo karze za korzystanie z iPhone`a

Dwoje pracowników Huawei zostało ukaranych za wysłanie życzeń noworocznych z firmowego konta, ale za ...

Apple i Samsung mają problem. Chodzi o promieniowanie

Dziennikarze „Chicago Tribune” testowali popularne modele telefonów pod względem emitowanego promieniowania. Wyniki mocno namieszały ...

Finałowa rozgrywka o ATM

Zainicjowana wiosną sprzedaż największego operatora centrów danych w kraju powoli zbliża się ku finalizacji. ...