Urząd sprawdzi, czy szkoła ma szybki internet

Z dwóch części będzie się składać weryfikacja inwestycji operatorów w łącza dostępowe dla szkół ze środków UE.

Publikacja: 06.09.2018 21:18

Urząd sprawdzi, czy szkoła ma szybki internet

Foto: cyfrowa.rp.pl

W tym tygodniu Centrum Projektów Polska Cyfrowa, organizator konkursów na dotacje do inwestycji w cyfryzację kraju, ma opublikować wyniki weryfikacji inwestycji operatorów, którzy za unijne pieniądze budują sieć dostępu do internetu i podjęli się podłączyć także kilka tysięcy szkół. Operatorzy przekazali większość raportów o tym CPPC w drugiej połowie sierpnia.

Jak informuje w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej” Wojciech Szajnar, dyrektor CPPC, nie będzie to ostatni etap kontroli. – CPPC w pierwszej kolejności pracuje na dokumentach składanych przez poszczególnych operatorów. Weryfikujemy m.in. faktury, potwierdzenia odbioru, wnioski o płatność i dane z informatycznego systemu monitorującego SIMBA – mówi Wojciech Szajnar.

Jak pisaliśmy, do 22 sierpnia telekomy, które wygrały dotacje w tzw. drugim konkursie 1 Osi POPC, miały podpiąć do szybkiego internetu (minimum 100 Mb/s) 80 proc. szkół widniejących w umowach o wsparcie. Orange Polska, Nexera i Inea zgłosiły urzędowi wykonanie zadania, korzystając m.in. z tego, że mogły wybrać w dowolnym momencie, które szkoły podłączyć najpierw.

Liczba szkół z internetem będzie przy tym mniejsza, niż pierwotnie zakładano (CPPC mówiło o docelowo 13 tys. adresów), m.in. ze względu na reformę edukacji i likwidację części placówek. Szajnar przyznaje też, że zdarzają się szkoły, które uznano za pozbawione łączy, a tak nie było. – Rozbieżności te weryfikujemy we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej – mówi dyrektor. – Weryfikacja dokumentacji projektowej dotyczącej podłączenia placówek oświatowych to ponad 5 tysięcy faktur, projektów sieci, umów z dyrektorami szkół i dokumentów potwierdzających wykonanie usług. Sprawdzamy również poprawność dokonania zamówień w ramach każdego projektu. Każdy z tych dokumentów jest drobiazgowo i krzyżowo weryfikowany – wylicza dyrektor.

CPPC nie poprzestanie na weryfikacji dokumentów. – Kolejny etap, który rozpoczynamy w połowie września, to kontrole na miejscu. W ich trakcie będziemy weryfikować jakość podłączenia, to, czy spełniają oczekiwane przez nas parametry – informuje dyrektor.

Aby ogłosić sukces, zarówno CPPC, jak i operatorzy muszą jeszcze więc zaczekać.

IT
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
IT
Szybki wzrost długów w firmach IT. Topią je... klienci
IT
Koniec eldorado w polskim IT. Niższe płace i zwolnienia pracowników
IT
Polska ruszyła w technologiczną pogoń za europejskimi liderami. Wielki potencjał IT
IT
Pod Warszawą powstanie gigantyczne centrum danych. Ma karmić sztuczną inteligencję