Urząd sprawdzi, czy szkoła ma szybki internet

Z dwóch części będzie się składać weryfikacja inwestycji operatorów w łącza dostępowe dla szkół ze środków UE.

Publikacja: 06.09.2018 21:18

Urząd sprawdzi, czy szkoła ma szybki internet

Foto: cyfrowa.rp.pl

W tym tygodniu Centrum Projektów Polska Cyfrowa, organizator konkursów na dotacje do inwestycji w cyfryzację kraju, ma opublikować wyniki weryfikacji inwestycji operatorów, którzy za unijne pieniądze budują sieć dostępu do internetu i podjęli się podłączyć także kilka tysięcy szkół. Operatorzy przekazali większość raportów o tym CPPC w drugiej połowie sierpnia.

Jak informuje w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej” Wojciech Szajnar, dyrektor CPPC, nie będzie to ostatni etap kontroli. – CPPC w pierwszej kolejności pracuje na dokumentach składanych przez poszczególnych operatorów. Weryfikujemy m.in. faktury, potwierdzenia odbioru, wnioski o płatność i dane z informatycznego systemu monitorującego SIMBA – mówi Wojciech Szajnar.

Jak pisaliśmy, do 22 sierpnia telekomy, które wygrały dotacje w tzw. drugim konkursie 1 Osi POPC, miały podpiąć do szybkiego internetu (minimum 100 Mb/s) 80 proc. szkół widniejących w umowach o wsparcie. Orange Polska, Nexera i Inea zgłosiły urzędowi wykonanie zadania, korzystając m.in. z tego, że mogły wybrać w dowolnym momencie, które szkoły podłączyć najpierw.

Liczba szkół z internetem będzie przy tym mniejsza, niż pierwotnie zakładano (CPPC mówiło o docelowo 13 tys. adresów), m.in. ze względu na reformę edukacji i likwidację części placówek. Szajnar przyznaje też, że zdarzają się szkoły, które uznano za pozbawione łączy, a tak nie było. – Rozbieżności te weryfikujemy we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej – mówi dyrektor. – Weryfikacja dokumentacji projektowej dotyczącej podłączenia placówek oświatowych to ponad 5 tysięcy faktur, projektów sieci, umów z dyrektorami szkół i dokumentów potwierdzających wykonanie usług. Sprawdzamy również poprawność dokonania zamówień w ramach każdego projektu. Każdy z tych dokumentów jest drobiazgowo i krzyżowo weryfikowany – wylicza dyrektor.

CPPC nie poprzestanie na weryfikacji dokumentów. – Kolejny etap, który rozpoczynamy w połowie września, to kontrole na miejscu. W ich trakcie będziemy weryfikować jakość podłączenia, to, czy spełniają oczekiwane przez nas parametry – informuje dyrektor.

Aby ogłosić sukces, zarówno CPPC, jak i operatorzy muszą jeszcze więc zaczekać.

IT
IT
Dassault Systèmes prezentuje koncepcję Przemysłu 4.0 na żywo razem z Bosch Rexroth Polska
IT
Wyjątkowo zuchwałe przestępstwo w Szczecinie. Haker pobierał pieniądze za parkowanie
IT
Zimna wojna w cyberprzestrzeni zmusza do wzmacniania ochrony
IT
Nowi królowie IT. Już nie programiści czy developerzy zarabiają najwięcej
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił