Reklama
Rozwiń

Paweł Orzeszko, ProALPHA: Firmy muszą postawić na informatyzację

Przedsiębiorstwa stały się częścią globalnego łańcucha dostaw – mówi Paweł Orzeszko, członek zarządu firmy proALPHA.

Publikacja: 01.10.2019 11:10

Paweł Orzeszko, członek zarządu proALPHA

Paweł Orzeszko, członek zarządu proALPHA

Foto: mat. pras.

Jakie korzyści przynosi stosowanie rozwiązań klasy ERP?

Paweł Orzeszko: Jest ich wiele, m.in. znaczny wzrost sprzedaży i poziomu obsługi klienta, zwiększenie rentowności biznesu czy też mało dostrzegana synchronizacja pracy wszystkich działów – mogę tak wymieniać. Prawda jest jednak taka, że każde przedsiębiorstwo posiada swój zestaw powodów, dla których potrzebuje nowego rozwiązania ERP.

To wymaga indywidualnego podejścia do każdego przypadku i określenia pakietu korzyści. Dla przedsiębiorstwa produkującego w małych seriach, na indywidualne zlecenie klienta, będzie to skrócenie czasu realizacji zleceń produkcyjnych i terminowa realizacja zamówień.

System ERP umożliwia kontrolę terminów realizacji zleceń produkcyjnych poprzez przeprowadzenie bilansu dostępności materiałów, zdolności produkcyjnych i powiązanie z priorytetami zleceń produkcyjnych. Należy też wspomnieć o oszczędnościach wynikających z redukcji niepotrzebnych zapasów materiałowych.

Według danych Eurostatu tylko 26 proc. polskich firm produkcyjnych posiada rozwiązanie IT klasy ERP. To o 8 pkt. proc. mniej niż wynosi średnia dla całej UE – czy ten odsetek w Polsce będzie rósł?

Przedsiębiorstwa, które jeszcze kilka, może kilkanaście lat temu zatrudniały kilkadziesiąt osób, dziś urosły do organizacji składającej się z kilkuset pracowników. Stały się częścią globalnego łańcucha dostaw, który w naturalny sposób wymusza dostosowanie się do międzynarodowych standardów, zapewnienie organizacji procesów oraz przepływu informacji. Oparcie się o popularny arkusz Excel, który często sprawdzał się jeszcze przy kilkudziesięcioosobowym składzie, staje się poważnym ograniczeniem dalszego rozwoju biznesu. Ta świadomość wśród polskich przedsiębiorców istnieje.

Niska jest natomiast nadal świadomość samego przebiegu wdrożenia systemu ERP, co przekłada się na oczekiwania wobec dostawcy, który jest tylko i aż wsparciem dla kluczowych użytkowników. Konieczne jest współdziałanie z zespołem dostawcy, tak aby powstała spójna koncepcja spełniająca specyficzne wymagania danej firmy, wówczas implementacja przebiega sprawniej. Właściciele firm widzą we wdrożeniu systemu klasy ERP szansę na zaimplementowanie międzynarodowych standardów zarządzania. Polskie firmy, jeśli nie chcą wypaść z gry, muszą postawić na informatyzację i wdrożenia systemu ERP.

Dlaczego zarządzanie zmianą w obecnych czasach nabiera szczególnego znaczenia?

W przypadku produktów zindywidualizowanych istotne jest, aby informacja o zmianie wymagania klienta została szybko przekazana w głąb organizacji, czy to do działu konstrukcji, czy zakupów lub planowania produkcji, a czasami bezpośrednio na halę produkcyjną. Integracja z rozwiązaniami CAD, przepływ informacji wspomagany przez automatyczny Workflow i system zarządzania dokumentami pozwalają na przekazanie powiadomienia do wszystkich działów tuż po zarejestrowaniu zdarzenia w systemie. Zmiany warunków procesu produkcyjnego, takie jak absencja pracowników, awaria maszyny, ale też zakłócenia w dostępności materiałów, są domeną funkcjonalności zaawansowanego planowania produkcji APS.

Niektóre firmy boją się wdrażania systemu EPR – jaka jest recepta na dobre wdrożenie?

proALPHA od lat korzysta z autorskiej metodyki proMETHEUS. Predefiniowane szablony procesów i pakiety zadaniowe nie tylko ułatwiają sam proces wdrożenia, ale też umożliwiają kontrolę postępu w projekcie. Zatem pierwszy krok do dobrego wdrożenia to skorzystanie ze sprawdzonej metodyki. Drugi to krytyczna ocena dotychczasowych procesów. Popularnym błędem jest próba odzwierciedlenia obecnego stanu w nowym rozwiązaniu. Wdrożenie systemu to szansa na wprowadzenie najlepszych praktyk stosowanych w branży. Warto z tej możliwości skorzystać, co przekłada się na racjonalnie zdefiniowane wymagania. Trzeci istotny punkt składający się na sukces wdrożenia systemu ERP to zespół projektowy. Odpowiedni dobór członków zespołu z uwzględnieniem ich kompetencji, autorytetu i dostępności na czas realizacji projektu. Kluczowe jest również przygotowanie organizacji do zmiany oraz wsparcie projektu ze strony kierownictwa.

W którą stronę zmierzają systemy ERP, jakie trendy widać na rynku – internet rzeczy? Technologie chmurowe?

Jeśli chodzi o internet rzeczy, to sensory i czujniki dostarczają coraz większej ilości danych i dają wgląd w aktualny stan procesu. Przykładem może być predictive maintenance – przewidywanie awarii, co pozwala na zmniejszenie kosztów serwisu, ograniczenie czasu przestojów. System ERP jest naturalnym miejscem składowania takich danych i będzie pełnić funkcję kręgosłupa informacyjnego.

Kolejny element to integracja – zapewnienie współpracy wyodrębnionych dotychczas systemów. Tu odpowiedzią proALPHA jest udostępnienie szyny pozwalającej na pełnienie przez system ERP centralnej roli w wymianie informacji. Nie do pominięcia jest też przyjazność interfejsu. Od systemów ERP oczekuje się umożliwienia stworzenia jak najbardziej intuicyjnego środowiska pracy i możliwości personalizacji. Średniej wielkości przedsiębiorstwa produkcyjne w Polsce są raczej konserwatywne, zatem model chmurowy/SaaS jeszcze nie jest w kręgu ich zainteresowań. Drugi element to możliwość dopasowania systemu do potrzeb klienta i elastyczność rozwiązania. Często model prowadzonej działalności wymaga indywidualnych rozwiązań, czego nie zapewni zunifikowane rozwiązanie typu SaaS.

materiał powstał we współpracy z firmą ProALPHA

IT
IT
Planowanie infrastruktury IT w MŚP
IT
Jak uczynić zakupy w internecie bezpiecznymi. Niska świadomość klientów
IT
Mapy Google powiedzą, gdzie stoi policja. A w kolejce do wprowadzenia już kolejne nowości
IT
Amerykanie alarmują: chińskie dźwigi portowe szpiegują. Są też w Polsce
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
IT
Firmy i konsumenci mogą wykorzystać atuty transformacji cyfrowej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku