Obrazek GIF mógł wykradać dane. Luka w Microsoft Teams

Badacze z CyberArk odkryli sposób, w jaki hakerzy mogli naruszyć konta i wykraść dane za pomocą animowanego obrazka GIF. Lukę wykryto na uznawanej dotąd za bezpieczną platformie Microsoft Teams, często wykorzystywanej w pracy zdalnej.

Publikacja: 28.04.2020 21:17

Obrazek GIF mógł wykradać dane. Luka w Microsoft Teams

Foto: Bloomberg

Aplikacja do wideokonferencji i udostępniania plików znalazła się celowniku hakerów. Ci – za pomocą spreparowanego GIF-a – mogli wykraść dane użytkownika aplikacji, a następnie przejąć kontrolę nad wszystkimi kontami pozostałych członków zespołu pracujących z Microsoft Teams.

Co ciekawe eksperci CyberArk odkryli, iż użytkownicy platformy nawet nie musieli udostępniać niebezpiecznego GIF-a, wystarczyło jedynie go wyświetlić poprzez Microsoft Teams, po czym złośliwy obrazek automatycznie rozprzestrzeniał się po sieci.

CZYTAJ TAKŻE: Bezpieczne twarzą w twarz. Jakie aplikacje do wideokonferencji wybrać

– To wyjątkowo groźna forma ataku. Sam fakt, iż samo wyświetlenie obrazka infekuje konto użytkownika, budzi niepokój. Sposób i tempo rozsiewania złośliwego GIF-a na inne firmowe konta znacznie ułatwia przejęcie kontroli nad członkami zespołu – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

I wylicza: cyberprzestępca korzystający z tej formy ataku mógł zyskać dostęp do wszystkich danych z kont użytkowników Microsoft Teams, gromadząc poufne informacje np. kalendarze spotkań, hasła, czy biznesplany.

CyberArk poinformował Microsoft o istnieniu luki 23 marca. W ciągu miesiąca Microsoft wprowadził niezbędne poprawki. Firma twierdzi, iż nie ma żadnych dowodów na to, że luka ta została wykorzystana przez przestępców.

IT
IT
Rosja zakłóci wybory prezydenckie w Polsce? Ma nową broń
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
IT
Jest potwierdzenie potężnego ataku hakerskiego na polską firmę. Czy dane są bezpieczne?
IT
Polska objęta restrykcjami. USA ograniczą eksport najnowszych chipów
IT
Powrót bonanzy informatyków? Tyle mogą zarobić pracownicy IT
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
IT
Jest skuteczny sposób na zagłuszanie sygnału GPS przez Rosję. Podejrzano wieloryby
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej