Katowice w 2021 r. staną się cyfrowym centrum świata

W przyszłym roku Polska będzie organizować Szczyt Cyfrowy ONZ IGF 2021. To duże wydarzenie z udziałem kilku tysięcy osób. O możliwość zorganizowania Szczytu Polska starała się już od kilku lat.

Publikacja: 07.12.2020 19:40

Katowice w 2021 r. staną się cyfrowym centrum świata

Foto: mat. pras.

– Udało się to, ale w tym roku plany pokrzyżowała nam pandemia i po wspólnej decyzji z ONZ wydarzenie zostało zrealizowane po raz pierwszy w wersji online. Natomiast w przyszłym roku odbędzie się ono 6–10 grudnia w Katowicach już, mamy nadzieję, w tradycyjnym modelu – zapowiada Krzysztof Szubert, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ IGF 2021.

Formalna nazwa tej imprezy to IGF, czyli Forum Zarządzania Internetem (Internet Governance Forum – red.), ale bardziej adekwatne jest określenie „szczyt cyfrowy”, bo już od dłuższego czasu poruszane tematy wychodzą znacząco poza kwestie związane z Internetem i zarządzaniem siecią.

– Coraz częściej mówi się o szerokiej rewolucji cyfrowej, zmianie cywilizacyjnej społeczeństw, nowych zawodach, technologiach (jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy, e-zdrowie), a ostatnio dużo o „zielonej cyfryzacji”, czy nawet o elektroodpadach jako „produkcie końcowym” nowych technologii – wymienia Szubert. Dodaje, że konsumenci, w szczególności młodzi ludzie, bardzo chętnie wymieniają sprzęt na nowsze modele – szczególnie smartfony. Problem elektroodpadów narasta i w kontekście walki o klimat powinniśmy pod auspicjami ONZ kontynuować ten temat.

CZYTAJ TAKŻE: Słodko-gorzki obraz polskiej cyfryzacji. Do najlepszych jeszcze daleko

– Podczas przyszłorocznego szczytu będzie też mowa o kompetencjach świata cyfrowego, cyberbezpieczeństwie, rozwiązaniach chmurowych, sztucznej inteligencji, dużo o danych, czy chyba o najważniejszym, bo o dostępie do sieci – mówi Szubert. Zwraca uwagę, że w krajach europejskich dostęp do sieci jest już całkiem dobry, natomiast w skali ONZ aż połowa populacji w ogóle go nie ma.

Uczestnictwo w szczycie jest bezpłatne. To forum wielostronne, gdzie przedstawiciele administracji, biznesu, nauki, organizacji pozarządowych czy zwykli użytkownicy mogą wymieniać się spostrzeżeniami i kształtować rozwój sieci oraz technologii cyfrowych.

– W dyskusji mogą wziąć udział przedstawiciele różnych sektorów gospodarki cyfrowej i związanych z cyfryzacją, chcemy np. zaprosić przedstawicieli sektora gier, programistów – grupy, które do tej pozy nie były istotnie reprezentowane na IGF, ale również politycy wysokiego szczebla – podkreśla Szubert.

Propozycje paneli i tematów płyną z zewnątrz. Na początku 2021 r. ruszy nabór związany z przyszłorocznym szczytem. Z wszystkich zagadnień, jakie się pojawią, wybranych zostanie 200–250, które przybiorą formę debat, paneli, dyskusji i wykładów.

IT
IT
Polska ruszyła w technologiczną pogoń za europejskimi liderami. Wielki potencjał IT
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
IT
Pod Warszawą powstanie gigantyczne centrum danych. Ma karmić sztuczną inteligencję
IT
Deepfake może namieszać przy wyborczych urnach. Porozumienie gigantów w Polsce
IT
Startuje impreza Future Crunch 2024 poświęcona sztucznej inteligencji
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
IT
Powrót „męczennika" na Facebooka? Muzułmanie walczą z zakazem używania tego słowa