Katowice w 2021 r. staną się cyfrowym centrum świata

W przyszłym roku Polska będzie organizować Szczyt Cyfrowy ONZ IGF 2021. To duże wydarzenie z udziałem kilku tysięcy osób. O możliwość zorganizowania Szczytu Polska starała się już od kilku lat.

Publikacja: 07.12.2020 19:40

Katowice w 2021 r. staną się cyfrowym centrum świata

Foto: mat. pras.

– Udało się to, ale w tym roku plany pokrzyżowała nam pandemia i po wspólnej decyzji z ONZ wydarzenie zostało zrealizowane po raz pierwszy w wersji online. Natomiast w przyszłym roku odbędzie się ono 6–10 grudnia w Katowicach już, mamy nadzieję, w tradycyjnym modelu – zapowiada Krzysztof Szubert, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ IGF 2021.

Formalna nazwa tej imprezy to IGF, czyli Forum Zarządzania Internetem (Internet Governance Forum – red.), ale bardziej adekwatne jest określenie „szczyt cyfrowy”, bo już od dłuższego czasu poruszane tematy wychodzą znacząco poza kwestie związane z Internetem i zarządzaniem siecią.

– Coraz częściej mówi się o szerokiej rewolucji cyfrowej, zmianie cywilizacyjnej społeczeństw, nowych zawodach, technologiach (jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy, e-zdrowie), a ostatnio dużo o „zielonej cyfryzacji”, czy nawet o elektroodpadach jako „produkcie końcowym” nowych technologii – wymienia Szubert. Dodaje, że konsumenci, w szczególności młodzi ludzie, bardzo chętnie wymieniają sprzęt na nowsze modele – szczególnie smartfony. Problem elektroodpadów narasta i w kontekście walki o klimat powinniśmy pod auspicjami ONZ kontynuować ten temat.

CZYTAJ TAKŻE: Słodko-gorzki obraz polskiej cyfryzacji. Do najlepszych jeszcze daleko

– Podczas przyszłorocznego szczytu będzie też mowa o kompetencjach świata cyfrowego, cyberbezpieczeństwie, rozwiązaniach chmurowych, sztucznej inteligencji, dużo o danych, czy chyba o najważniejszym, bo o dostępie do sieci – mówi Szubert. Zwraca uwagę, że w krajach europejskich dostęp do sieci jest już całkiem dobry, natomiast w skali ONZ aż połowa populacji w ogóle go nie ma.

Uczestnictwo w szczycie jest bezpłatne. To forum wielostronne, gdzie przedstawiciele administracji, biznesu, nauki, organizacji pozarządowych czy zwykli użytkownicy mogą wymieniać się spostrzeżeniami i kształtować rozwój sieci oraz technologii cyfrowych.

– W dyskusji mogą wziąć udział przedstawiciele różnych sektorów gospodarki cyfrowej i związanych z cyfryzacją, chcemy np. zaprosić przedstawicieli sektora gier, programistów – grupy, które do tej pozy nie były istotnie reprezentowane na IGF, ale również politycy wysokiego szczebla – podkreśla Szubert.

Propozycje paneli i tematów płyną z zewnątrz. Na początku 2021 r. ruszy nabór związany z przyszłorocznym szczytem. Z wszystkich zagadnień, jakie się pojawią, wybranych zostanie 200–250, które przybiorą formę debat, paneli, dyskusji i wykładów.

IT
IT
Sztuczna inteligencja łaknie ludzi. Programiści jeszcze bardziej rozchwytywani
IT
Amerykanie szpiegują rosyjskie telefony? FSB: atak nieznaną wcześniej metodą
IT
Zabezpieczenie dwuskładnikowe sposobem na cyberataki i kradzież danych
IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
IT
Wyciekły miliony haseł. Na liście polscy użytkownicy Facebooka i Allegro