Zhakują mózg dla okupu

W nieodległej przyszłości cyberprzestępcy będą mogli wykorzystywać implanty pamięci do szpiegowania, kradzieży oraz zmieniania i kontrolowania wspomnień.

Publikacja: 18.11.2018 16:41

Kadr z głośnego filmu Incepcja

Kadr z głośnego filmu Incepcja

Foto: Kadr z głośnego filmu Incepcja

Brzmi jak scenariusz filmu science fiction, ale wizja, którą do tej pory znaliśmy z takich filmów, jak „Incepcja” z Leonardo DiCaprio czy „Anon” z Clive’em Owenem, staje się realna. Już teraz istnieje technologia w postaci urządzeń do głębokiej stymulacji mózgu. Naukowcy badają powstawanie wspomnień w mózgu oraz sposoby pozwalające na ich przywracanie lub modyfikowanie przy użyciu implantów wszczepianych do ciała.

Takie generatory IPG (z ang. implantable pulse generators) wysyłają impulsy elektryczne do określonych obszarów w mózgu w celu leczenia choroby Parkinsona, ciężkich depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. – Implanty pamięci to realna i ekscytująca perspektywa, oferująca znaczne korzyści zdrowotne – mówi Laurie Pycroft, badaczka z University of Oxford Functional Neurosurgery Group.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

IT
Zaskakujące przyspieszenie. Polacy odrabiają cyfrowe zapóźnienie
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
IT
Koniec kolejek w urzędach i nowe możliwości. Polacy mają zyskać totalny dostęp online
IT
Cyberbezpieczeństwo i dyrektywa NIS 2. Jest wspólny apel branży cyfrowej
IT
Telegram padł w Rosji. Ucierpiały główne miasta
IT
Zamrożona sztuka. Polskie dzieła trafiają do Światowego Archiwum Arktycznego