Reklama
Rozwiń

Turniej Cybersecurity Challenge PL2020 rozstrzygnięty

W organizowanym przez fundację The Bridge turnieju, jury ex aequo wyróżniło cztery zespoły wojewódzkie: Cyber Boat z łódzkiego, Cyber Power z opolskiego, 3 City Security z pomorskiego i Cyber Pyrki z wielkopolskiego.

Publikacja: 30.04.2020 13:33

Turniej Cybersecurity Challenge PL2020 rozstrzygnięty

Foto: Adobe Stock

Przygotowany, dla studentów, przez ekspertów Ministerstwa Cyfryzacji scenariusz dotyczył cyberataków na firmę farmaceutyczną, dostawcę szczepionek. Ich efektem było m.in. zainfekowanie systemów produkcyjnych. W kazusie występował też wątek incydentu poważnego w instytucji z sektora ochrony zdrowia, dokonany przez zagraniczną grupę przestępczą.

""

Foto: cyfrowa.rp.pl

Dynamikę sytuacji, podczas pracy nad rozwiązaniem, zapewniali tzw. aktorzy. W ich rolę wcielili się pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji. Przez dwa dni uczestnicy mieli możliwość kontaktu z nimi, by uzyskać kluczowe informacje, potrzebne do wypracowania rozwiązania np. fakt, iż partia szczepionek została zakupiona przez wojsko, a szczepieniom poddani zostali żołnierze udający się na misję międzynarodową. Rozwiązując kazus studenci wcielili się w rolę tzw. tiger groups doradców rządu w trakcie cyberkryzysu. Jak podkreśla jury, drużyny:

☛ wykazały się umiejętnościami kompleksowego podejścia do problemu, uwzględniającego zrozumienie zasad funkcjonowania ekosystemu cyberbezpieczeństwa i jego podmiotów,

☛ zaprezentowały zrozumiałe, wielofazowe plany rozwiązania problemu i rekomendacje na przyszłość,

☛ potrafiły właściwie uchwycić zależności międzysektorowe np. CSIRT: NASK, GOV, MON, zwracając równolegle uwagę na wymiar międzynarodowy zaistniałego incydentu, prezentowały bardzo dobre zdolności organizacyjne i sprawność w tworzeniu interdyscyplinarnych zespołów kryzysowych.

– Projekt daje studentom platformę do dalszego rozwoju w domenie cyberbezpieczeństwa. Na najbliższe miesiące mamy zaplanowane prace zmierzające do powołania wojewódzkich cyber hubów. Cieszy mnie, że studenci chcą współtworzyć ten projekt, traktując go jako aktywo do zdobywania doświadczenia merytorycznego i zawodowego – mówi Margo Koniuszewski, prezes fundacji The Bridge.

Cybersecurity Challenge PL2020 to nowatorski projekt, integrujący wokół tematu cyberbezpieczeństwa studentów pięciu dziedzin: medycyny IT, prawa, biznesu i wojskowość. Kreuje dobre praktyki, tworząc międzysektorowe kanały komunikacji. Pierwotnie, wydarzenie zaplanowano na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, będącej partnerem projektu. Ze względu na pandemię odbyło się ono w formule on-line. Środowisko pracy zapewnił Microsoft Polska.

„Rzeczpospolita Cyfrowa” jest partnerem medialnym turnieju

IT
IT
Planowanie infrastruktury IT w MŚP
IT
Jak uczynić zakupy w internecie bezpiecznymi. Niska świadomość klientów
IT
Mapy Google powiedzą, gdzie stoi policja. A w kolejce do wprowadzenia już kolejne nowości
IT
Amerykanie alarmują: chińskie dźwigi portowe szpiegują. Są też w Polsce
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
IT
Firmy i konsumenci mogą wykorzystać atuty transformacji cyfrowej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku