Jakie są największe wyzwania związane z cyfryzacją na 2020 rok?
Rozwój sieci piątej generacji oraz związane z tym ściśle cyberbezpieczeństwo. Sądzę, że to one staną się powodem wielu dyskusji. Rozwój 5G to ogromne wpływy do budżetu państwa, nowe miejsca pracy i wzrost całych sektorów gospodarki. Co więcej, powstanie sieci piątej generacji przełoży się na powstanie usług dla konsumentów, które przy dzisiejszych możliwościach sieci są nieosiągalne.
Podejście władz – zarówno u nas w kraju, jak i w całej Unii Europejskiej – do implementacji 5G oraz decyzje, które w tym roku zapadną, zdeterminują kształt naszej i europejskiej gospodarki na kolejne długie lata. A jeśli Unia wykorzysta potencjał nowej technologii, to ma w tym obszarze szanse na równą walkę z globalnymi graczami na cyfrowej arenie.
Wspomniał pan o bezpieczeństwie. W jakim kontekście powinniśmy na nie patrzeć?
Implementacja tej technologii musi przebiegać z dbałością o dane obywateli oraz w zgodzie z regulacjami zapobiegającymi monopolizacji i nakładającymi na dostawców infrastruktury konkretne wymogi. Mówiąc o cyberbezpieczeństwie, nie myślę jednak wyłącznie w skali państw. Musimy również pamiętać o konsumentach i przedsiębiorcach – trzeba podnosić ich wiedzę o cyberzagrożeniach.