Takie wnioski płyną z badania Cisco „2018 Security Capability Benchmark Study”. Eksperci Cisco zauważają, że dziś na cyberataki narażone są wszystkie organizacje, bez względu na ich rozmiar czy branżę, w której działają. Coraz częściej ofiarą hakerów padają małe i średnie firmy.
Badania przeprowadzone niedawno przez Better Business Bureau (BBB) pokazują trudności finansowe, z jakimi będzie borykał się taki biznes w przypadku poważnego cyberataku. Jedynie 35 proc. ankietowanych przyznało, że byliby w stanie utrzymać rentowność przez ponad trzy miesiące. Ponad połowa z nich przyznała, że ich firma będzie nierentowna szybciej niż w przeciągu miesiąca.
Niestety, nie istnieje jedna uniwersalna reguła, która pozwoli obronić się przed każdym cyberatakiem. Są jednak elementy, które wdrożone odpowiednio wcześnie, pozwolą zabezpieczyć biznes. Specjaliści Cisco wyszczególnili pięć rodzajów cyberataków, na które szczególnie narażone są firmy z sektora MŚP i wskazali sposoby obrony przez zagrożeniem.
Phishing
Cyberprzestępcy mogą próbować nawiązać kontakt za pośrednictwem poczty e-mail, telefonu lub wiadomości tekstowej przez kogoś kto podszywa się pod inną osobę (np. pracownika innej firmy, ale także tej samej organizacji). Ich celem jest wyłudzenie poufnych informacji, takich jak np. dane osobowe, dane bankowe, numery kart kredytowych i hasła. Informacje te są następnie wykorzystywane do uzyskiwania dostępu do ważnych kont i mogą powodować nie tylko straty finansowe, ale także kradzież tożsamości.
Warto wyrobić w sobie poczucie czujności i pewien stopień dystansu do otrzymywanych wiadomości. Zbyt hojna oferta lub wiadomość z załącznikiem, którego się nie spodziewamy od nieznanych nadawców mogą okazać się niebezpieczne.