Powszechne korzystanie z chmury od wielu ogólnodostępnych dostawców usług oraz nowe unijne regulacje w sprawie ochrony danych (RODO) to obecnie największe wyzwania, przed którymi stoją przedsiębiorstwa. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Ponemon i grupę Thales – udostępnionych „Rzeczpospolitej” – wynika, że 43 proc. firm wdraża spójną strategię szyfrowania w całym przedsiębiorstwie. Nie tylko pomaga ona w spełnieniu wymogów, ale jest wykorzystywana do ochrony danych poufnych przed cyberprzestępcami i w ochronie przed ludzkimi błędami.
Eksperci mówią wprost: szyfrowanie, które uzyskuje się za pomocą oprogramowania lub hardware’ów (modułów bezpieczeństwa HSM – hardware security module), odgrywa coraz większą rolę w ochronie danych podmiotów korzystających z rozwiązań chmurowych.
Rekordowe szyfrowanie
Według badań 84 proc. respondentów używa chmury do aplikacji i danych, ewentualnie zamierza sięgnąć po takie rozwiązanie w ciągu 12–24 mies. O popularności technologi cloud może świadczyć to, że aż 61 proc. ankietowanych korzysta z więcej niż jednego dostawcy chmury publicznej, a 71 proc. planuje zwiększenie ich liczby w ciągu najbliższych dwóch lat.
Co ważne, jak pokazuje raport Ponemon i grupy Thales, 39 proc. danych jest szyfrowanych w ogólnodostępnych chmurach, takich jak Amazon Web Services, Microsoft Azure oraz Google Cloud. To oznacza dwucyfrowy wzrost (o ponad 10 proc.) w stosunku do 2016 r. Wykorzystywanie HSM wzrosło do 41 proc. – najwyższego poziomu w historii. Najczęstsze przypadki użycia HSM to szyfrowanie na poziomie aplikacji (20 proc. respondentów zgłasza, że używa HSM z aplikacjami typu blockchain), 49 proc. przedsiębiorstw wdraża szyfrowanie danych na urządzeniach i platformach IoT (internet rzeczy).