„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.12.2024 04:30 Publikacja: 28.01.2019 18:43
Foto: Daniel Acker/Bloomberg
Portal USA Today zatytułował opublikowany na początku roku artykuł tak: „Twoje dane zapewne zostały skradzione w wyniku cyberataku. Oto, dlaczego powinieneś lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo”. Ta odważna teza bazuje na wnioskach z wielu analiz – w tym tej dokonanej przez Positive Technologies, zgodnie z którą liczbę osób dotkniętych aktywnością internetowych przestępców w 2018 r. należy liczyć w miliardach.
– Warto przytoczyć także najbardziej aktualne przypadki włamań na ogromną skalę, w tym kradzież personaliów 500 mln klientów sieci hoteli Mariott czy ostatni wyciek ponad 772 mln adresów mailowych i ponad 20 mln haseł – podkreśla Grzegorz Żmijewski, ekspert branży ICT. Dodaje, że to, czy wspominany tytuł „USA Today” odnosi się także do nas, warto przy okazji sprawdzić na portalu www.haveibeenpwned.com, który po wpisaniu adresu e-mail uświadomi nas, czy również padliśmy ofiarą któregoś z ostatnich wycieków.
Dobrze zaprojektowana infrastruktura IT to dziś kwestia przetrwania dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw.
Klient, kupując w internecie, często pozostaje bezbronny. Tylko 22 proc. Polaków zna swoje prawa konsumenckie.
Mapy Google będą pokazywać raporty o zdarzeniach drogowych nie tylko od użytkowników tej aplikacji, ale również od osób korzystających z Waze. Dzięki temu użytkownicy map mają być lepiej poinformowani o tym, co dzieje się na drodze. Również jeśli chodzi np. o obecność kontroli drogowych.
Nie tylko chiński sprzęt telekomunikacyjny, drony czy kamery budzą obawy w USA. Dźwigi z Chin działają już w 80 proc. amerykańskich portów, a według Straży Przybrzeżnej pozwalają na zdalną kontrolę i przekazywanie cennych informacji.
W nowej rzeczywistości związanej z ekspansją AI i cyfryzacją muszą się odnaleźć i konsumenci, i firmy. Poświęcona temu będzie konferencja „Konsument w świecie nowych cyfrowych możliwości”.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Dobrze zaprojektowana infrastruktura IT to dziś kwestia przetrwania dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw.
Producenci ciężarówek przygotowują się do wprowadzenia autonomicznych modeli i nowych aplikacji, które mogą stać się głównym źródłem zarobku koncernów motoryzacyjnych.
Amerykańskie władze rozważają wprowadzenie zakazu routerów firmy TP-Link, które są najlepiej sprzedającym się takim produktem w serwisie Amazon. Sprawdzają, czy miały swój udział w chińskich cyberatakach.
Rozwijany w Dolinie Krzemowej od niespełna trzech miesięcy start-up Macieja Szymczyka trafił pod skrzydła Y Combinator. Ten student UC Berkeley zamierza namieszać w amerykańskim sektorze obronnym.
Przed wyborami parlamentarnymi, które odbyły się w 2023 roku, hakerzy – mogący działać na rzecz rosyjskiego wywiadu – rozesłali 187 tysięcy SMS-ów z agitacją wyborczą — informuje "Gazeta Wyborcza”.
Dwie rodziny pozwały Character.ai, firmę specjalizującą się w sztucznej inteligencji, której chatbot miał zachęcać dzieci m.in. do samookaleczenia i przemocy wobec rodziców. To nie pierwsza sytuacja, kiedy boty zachowują się w szokujący sposób.
Osoby korzystające z elektronicznych usług ZUS w najbliższym czasie muszą się liczyć z dużymi utrudnieniami. Dostęp do portalu i aplikacji będzie ograniczony. Przyczyną są prace serwisowe, które zaczną się 13 grudnia.
„Smart” transformacja to już nie tylko domena miast. Coraz powszechniejsze stają się cyfrowe rozwiązania na wsi, pomagające np. w prowadzeniu gospodarstwa rolnego - pisze Dominik Zieliński, Sieć Badawcza Łukasiewicz - ITECH Instytut Innowacji i Technologii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas