Kaspersky ostrzega przed „Wiedźminem”

Hakerzy wzięli na cel gry wideo. Rosnąca popularność cyfrowej rozrywki w trakcie lockdownu sprawiła, że liczba ataków związanych z tą tematyką drastycznie wzrosła.

Publikacja: 01.07.2020 16:32

Wiedźmin dalej ciągnie CD Projekt, choć wszyscy czekają już na Cyberpunka

Wiedźmin dalej ciągnie CD Projekt, choć wszyscy czekają już na Cyberpunka

Foto: mat. pras.

Z danych firmy Kaspersky wynika, że tylko w kwietniu dzienna liczba zablokowanych przekierowań na lub ze szkodliwych stron związanych z grami skoczyła o 54 proc., w porównaniu ze styczniem br. Liczba zablokowanych przekierowań do stron phishingowych (wyłudzających dane), podszywających się pod popularną platformę gier Steam, zwiększyła się względem lutego br. o 40 proc.

CZYTAJ TAKŻE: CD Projekt przesuwa premierę Cyberpunka. „Przepraszamy”

Z analiz ekspertów wynika, że cyberprzestępcy najczęściej wykorzystywali wizerunek takich gier, jak „Minecraft”, „Counter Strike: Global Offensive”, czy hit rodzimego studia CD Projekt – „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.

Jak wskazują przedstawiciele firmy Kaspersky, użytkownicy byli wabieni obietnicami otrzymania za darmo popularnych gier, uaktualnień, dodatków, a także sposobów na „oszukanie” gry i uzyskanie lepszych wyników. Gdy użytkownik kliknął taki odnośnik, mogło dojść do pobrania szeregu szkodliwych programów – od narzędzi kradnących hasła, przez oprogramowanie ransomware (szyrujące dane i żądające okupu), po koparki kryptowalut, które bez wiedzy ofiary wykorzystują moc obliczeniową zainfekowanego komputera do zarabiania pieniędzy na rzecz przestępców. Dane wskazują, że hakerzy najczęściej wykorzystywali wizerunek „Minecrafta” – powiązano z nią około 130 tys. ataków online.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy uderzyli w największe światowe gwiazdy. Potężny wyciek

– W wielu przypadkach ataki związane z grami online nie są szczególnie wyrafinowane i to, czy się powiodą, zależy w dużej mierze od działań potencjalnej ofiary. Niestety ostatnich kilka miesięcy pokazało, że użytkownicy są bardzo podatni na ataki phishingowe oraz skłonni do klikania szkodliwych odnośników w kontekście gier – szczególnie gdy szukają ich tańszych wersji lub tzw. cheatów, które pomogą im łatwiej ukończyć rozgrywkę – komentuje Maria Namiestnikowa, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

IT
IT
Pracownicy IT z mniejszym wzięciem i zagrożeni przez AI. Ciężki los juniora
IT
Brytyjski gigant oszukany na ogromne sumy. Stworzyli fałszywego dyrektora finansowego
IT
Polskie paradoksy dostosowań do unijnej dyrektywy
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
IT
Nowi królowie IT. Już nie programiści czy developerzy zarabiają najwięcej
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?