Reklama
Rozwiń

Wymiana starszych systemów ERP jest konieczna dla utrzymania konkurencyjności

Starszym systemom ERP coraz trudniej sprostać nowym wymaganiom biznesu, takim jak potrzeba zaawansowanej analityki, szybkość działania i wprowadzanie innowacji. Wymiana ERP, choć niezbędna, jest procesem długim i obciążającym budżet firmy. Dla użytkowników SAP koszt wymiany systemu może być mniejszy, a czas implementacji krótszy dzięki zastosowaniu metody konwersji.

Publikacja: 17.03.2020 11:19

Wymiana starszych systemów ERP jest konieczna dla utrzymania konkurencyjności

Foto: Shutterstock

Cyfrowa transformacja firm jest niezbędna dla ich dalszego rozwoju. Jak podaje raport firmy Axelos zajmującej się certyfikacją ITIL, zaniechanie transformacji znajduje się na pierwszym miejscu wśród najpoważniejszych ryzyk biznesowych. Dzisiejsze przedsiębiorstwa do sprawnego działania potrzebują szybkiego przetwarzania danych, automatyzacji procesów, zaawansowanej analityki, a także zastosowania rozwiązań z obszaru sztucznej inteligencji. W starszych rozwiązaniach ERP dostęp do danych był niewygodny, wolny i konsumował zasoby, które były potrzebne do bieżącej obsługi przedsiębiorstwa. Nowe systemy, takie jak SAP S/4HANA uwalniają organizacje od tych utrudnień – mówi Piotr Łasiński, senior konsultant z Zespółu Logistyka i Automotive w Hicron. Dzięki S/4HANA przedsiębiorstwo otrzymuje efektywniejsze narzędzia, szybsze procesy i   uproszczoną infrastrukturę IT. System ma ogromne możliwości analityczne dzięki wbudowanej, nowoczesnej bazie danych in-memory SAP HANA, która pozwala na analizowanie w pamięci RAM wielkich wolumenów danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

CZYTAJ TAKŻE: ERP niezbędny w cyfryzacji firm

Pomijając konieczność zmian związanych z rozwojem technologii, firmy posiadające starszy system SAP ECC powinny pamiętać, że będzie on wspierany przez producenta jedynie do końca w 2027 roku. Od zmian się i tak nie ucieknie, warto więc już teraz zacząć czerpać korzyści z SAP S/4HANA i być o krok przed konkurencją.

Dlaczego SAP S/4HANA?

Im szybciej firmy zdecydują się na wdrożenie SAP S/4HANA, tym szybciej będą w stanie spełnić rosnące wymagania biznesu. Nowe rozwiązanie pozwoli m. in. na:

  • szybki wgląd we wszystkie działania biznesowe dzięki analizie danych transakcyjnych   w czasie niemal rzeczywistym ułatwi podejmowanie trafniejszych decyzji; optymalizację procesów, a także prognozowanie przyszłości biznesu;
  • łatwiejszą i sprawniejszą pracę dzięki kafelkowemu interfejsowi użytkownika SAP Fiori, dostępnemu także dla urządzeń mobilnych i smartfonów. SAP Fiori został zaprojektowany w sposób intuicyjny, responsywny i prosty. Interfejs jest oparty na rolach (role-based), a zatem dostęp do funkcji systemu może zostać spersonalizowany zależnie od uprawnień użytkownika i zakresu jego obowiązków, warto dodać, że jest to też ważny element wzmacniający bezpieczeństwo danych;
  • przyspieszenie innowacji biznesowych. SAP S/4HANA, dzięki dużym możliwościom integracyjnym otwiera drzwi do wykorzystania nowych technologii, takich jak:   IoT, AI czy blockchain. Warto pamiętać, że coraz więcej nowych aplikacji SAP będzie dostępnych tylko na SAP S/4HANA.

Konwersja gwarantuje niższy koszy wdrożenia

Na SAP S/4HANA można przejść wykorzystując różne metody wdrożenia: reimplemntację lub konwersję. To pierwsze podejście jest przeznaczone dla wszystkich firm, które chciałyby wymienić system. Natomiast użytkownicy rozwiązań   SAP mogą również skorzystać z konwersji, co pozwoli im szybciej i przy mniejszych nakładach finansowych wdrożyć nowe rozwiązanie SAP S/4HANA. W przypadku konwersji Istniejącą wcześniej instancję SAP ECC można przekształcić w instancję S/4HANA z zachowaniem wszystkich starych danych, nie ma też potrzeby modelowania wszystkich nowych procesów, co zawsze generuje dodatkowe koszty Taka techniczna konwersja odbywa się według standardowego, ustalonego   scenariusza migracji oraz posiada szczegółowe protokoły do wykonania. Takie podejście jest dobre dla przedsiębiorstw, które nie chcą zmian w swoim funkcjonowaniu, pozwala bowiem na dalsze prowadzenie działalności bez większych zakłóceń z możliwością dodania nowych procesów w przyszłości. Każda wymiana systemu jest trudnym procesem, więc potrzebna jest tu pomoc ekspertów. – Firmy planujące konwersję powinny jak najszybciej wybrać partnera w celu wsparcia migracji. W Polsce jest obecnie ponad 1500 firm, które będą wymagały wymiany systemu metodą konwersji. Z tego powodu popyt na zewnętrznych specjalistów SAP może być zwiększony i spowodować niedobór ekspertów na rynku – przewiduje Piotr Łasiński.

Jakie czynniki skłaniają firmy do inwestycji w SAP S/4HANA

Potrzeba uzyskania dostępu do nowych technologii, aby umożliwić przeprowadzenie transformacji cyfrowej w organizacji.  75%

Zmiany w krajobrazie konkurencyjnym w branży.             45%

Fragmentaryczne lub silosowe operacje biznesowe.        41%

Ograniczenia poprzednich baz danych i oprogramowania,            7%

źródło: badanie „The Total Economic Impact of SAP S/4HANA” przeprowadzone przez Forrester Research w imieniu SAP,2019.

Tekst powstał we współpracy z Hicron

IT
IT
Planowanie infrastruktury IT w MŚP
IT
Jak uczynić zakupy w internecie bezpiecznymi. Niska świadomość klientów
IT
Mapy Google powiedzą, gdzie stoi policja. A w kolejce do wprowadzenia już kolejne nowości
IT
Amerykanie alarmują: chińskie dźwigi portowe szpiegują. Są też w Polsce
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
IT
Firmy i konsumenci mogą wykorzystać atuty transformacji cyfrowej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku