Karol Okoński: Niektóre kraje wykluczają Huawei z przetargów

Razem z ABW, CERT-ami czy Biurem Bezpieczeństwa Narodowego zbieramy dane, informacje, analizy i przykłady działania innych państw. Jedne, tak jak Australia, Nowa Zelandia czy Japonia wykluczają tego dostawcę. Inne ostrzegają przed korzystaniem z jego usług. Tak zrobiły Czechy – mówi Karol Okoński, pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa

Publikacja: 12.01.2019 15:07

Karol Okoński: Niektóre kraje wykluczają Huawei z przetargów

Foto: cyfrowa.rp.pl

Co właściwie się stało? Czy piątkowe aresztowania pracowników Huawei i Orange mają związek z naruszeniem norm cyberbezpieczeństwa, czy nie?

– Nawet gdybym miał szczegółową wiedzę na ten temat, nie mógłbym się podzielić.

Czy i jaka jest rekomendacja w sprawie korzystania z usługi i produktów firmy Huawei po dzisiejszych aresztowaniach?

Aresztowania to jedno, a rekomendacje – drugie. Od dłuższego czasu analizujemy sprawę. Razem z ABW, CERT-ami czy Biurem Bezpieczeństwa Narodowego zbieramy dane, informacje, analizy i przykłady działania innych państw. Jedne, tak jak Australia, Nowa Zelandia czy Japonia wykluczają tego dostawcę. Inne ostrzegają przed korzystaniem z jego usług. Tak zrobiły Czechy. Chcemy dobrze przyjrzeć się podstawie prawnej, na jakiej zapadały te decyzje.

CZYTAJ TAKŻE: Aresztowanie pracownika Huawei w Polsce. Pekin „głęboko zaniepokojony”

Na bazie tych informacji wypracujemy własne stanowisko, ze świadomością wpływu na takie kluczowe projekty jak powstanie sieci 5G czy działanie infrastruktury krytycznej w Polsce.

Nie przedstawimy rekomendacji w ciągu kilku dni. Raczej jest to kwestia tygodni.

Czy operatorzy telekomunikacyjni będą związani tą rekomendacją i nie będą mogli zdecydować samodzielnie o wyborze dostawcy?

– Nie wykluczam też zmiany legislacyjnej. Równolegle z przygotowywaniem rekomendacji będziemy zastanawiać się nad sformułowaniem przepisów prawa, pozwalających państwu odgórnie wskazać czy wykluczyć z rynku podmiot, wobec którego powstaną uzasadnione wątpliwości.

Czy w okresie przejściowym ma pan wskazówki dla obywateli, urzędów, całej strefy publicznej, jak powinna się zachować? Czy można dalej korzystać z urządzeń Huawei?

CZYTAJ TAKŻE: Prof. Bogdan Góralczyk: Nie można wykluczyć ostrej reakcji Chin

Jeśli zajdzie taka potrzeba, takie wskazówki powstaną.

Użytkownicy wszystkich urządzeń powinni wiedzieć, jak z nich bezpiecznie korzystać. Nie wyobraża sobie pani chyba masowej akcji, w ramach której obywatelom zakazuje się korzystania z urządzeń Huawei?

Nie ukrywam, że sprawa ma także wymiar finansowy. Analizujemy skalę wydatków, potrzebnych, by wymienić te urządzenia, które by tego wymagały. Jedno jest pewne. Na pewno nie chcemy i nie będziemy działać pochopnie.

IT

Co właściwie się stało? Czy piątkowe aresztowania pracowników Huawei i Orange mają związek z naruszeniem norm cyberbezpieczeństwa, czy nie?

– Nawet gdybym miał szczegółową wiedzę na ten temat, nie mógłbym się podzielić.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Dassault Systèmes prezentuje koncepcję Przemysłu 4.0 na żywo razem z Bosch Rexroth Polska
IT
Wyjątkowo zuchwałe przestępstwo w Szczecinie. Haker pobierał pieniądze za parkowanie
IT
Zimna wojna w cyberprzestrzeni zmusza do wzmacniania ochrony
IT
Nowi królowie IT. Już nie programiści czy developerzy zarabiają najwięcej
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił