Oprogramowanie na zlecenie może być hitem outsourcingu

W Polsce powstaje duża platforma IT. To pierwsza tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej inicjatywa tworzenia oprogramowania na zlecenie.

Publikacja: 15.01.2019 20:07

Oprogramowanie na zlecenie może być hitem outsourcingu

Foto: Adobe Stock

W ciągu siedmiu lat aż 80 proc. firm na świecie zamknie własne centra danych czy serwerownie na rzecz migracji zasobów IT do chmury lub dzierżawionych serwerów zlokalizowanych w profesjonalnych centrach danych – prognozuje instytut Gartner. Z kolei wartość wszystkich usług IT już w 2019 r. może przekroczyć magiczną granicę 1 bln dolarów. To właśnie IT nadaje tempo rozwojowi sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

Z Wrocławia w świat

Outsourcing będzie zyskiwał na znaczeniu, dopóki utrzymywać się będzie wzrost wynagrodzeń. Według najnowszego raportu nofluffjobs.com płace oferowane w branży IT tylko na poziomie początkującego specjalisty odnotowały rok do roku 9-proc. wzrost. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym outsourcingowi usług IT są regulacje: wzmożony nadzór nad bezpieczeństwem przetwarzania danych sprawia, że firmy chętniej stawiają na profesjonalne lokalizacje, zapewniające rygorystyczne środowisko ochrony danych.

""

cyfrowa.rp.pl

Pod względem liczby centrów usług prym w Polsce wiodą Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto – wynika z danych ABSL. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, ciekawy projekt realizuje właśnie wrocławski IT Kontrakt, czyli wiodąca firma outsourcingu usług informatycznych o polskich korzeniach. Na jej bazie powstaje duża platforma IT.

– To pierwsza inicjatywa dotycząca tworzenia oprogramowania na zlecenie, której budowa rozpoczęła się w Europie Środkowo-Wschodniej. Docelowo ma być przedsięwzięciem o zasięgu globalnym – informuje Tomasz Pyrak, prezes IT Kontraktu. Dodaje, że polska branża outsourcingu usług IT rozwija się w tempie około 10 proc. rocznie, co plasuje nas w światowej czołówce.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie firmy IT pod presją kosztów pracy i zagranicznych graczy

IT Kontrakt buduje platformę przy wsparciu funduszy Oaktree Capital Management oraz Cornerstone Partners. Grupa systematycznie się rozrasta. Obecnie w spółkach tworzących platformę, czyli w IT Kontrakcie i Solid Brain, zatrudnionych jest około 2000 inżynierów IT.

Klientów ze Skandynawii, krajów Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych interesuje też bliskość kulturowa, a także mniejsza odległość pomiędzy centrami rozwoju oprogramowania a główną siedzibą firmy

– W planach są kolejne przejęcia, tym razem spółek zagranicznych. Rozmowy z częścią z nich są zaawansowane. Zakładamy, że etap budowy i powiększania platformy o kolejne podmioty potrwa dwa, trzy lata – mówi Pyrak. Nowa platforma chce pozyskiwać klientów z regionu DACH (czyli Niemiec, Austrii i Szwajcarii), a także Skandynawii.

Polska kontra Azja

Rodzi się pytanie, czy zagrożeniem dla powstającej platformy nie będą usługi świadczone przez firmy z Azji, na przykład z Indii. Przedstawiciele IT Kontraktu są dobrej myśli i wśród swoich przewag konkurencyjnych wymieniają przede wszystkim atrakcyjne ceny, które są w stanie zapewnić ze względu na geograficzny arbitraż marży.

""

cyfrowa.rp.pl

– Wychodzimy z ofertą tworzenia i utrzymywania oprogramowania z konkurencyjnego kosztowo regionu Europy Środkowo-Wschodniej do klientów z krajów rozwiniętych, gdzie stawki są wyższe. Pozwala nam to na realizację usług na atrakcyjnych dla obu stron warunkach – przekonuje szef IT Kontraktu. Dodaje, że klientów ze Skandynawii, krajów Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych interesuje też bliskość kulturowa, a także mniejsza odległość pomiędzy centrami rozwoju oprogramowania a główną siedzibą firmy. – Nasz region ma tu na pewno dużą przewagę np. nad centrami azjatyckimi – uważa prezes IT Kontraktu.

Rodzimym atutem są też świetni specjaliści. Potwierdzają to wyniki konkursów programistycznych oraz lokowanie w Polsce licznych centrów usług wspólnych
przez międzynarodowe korporacje.

CZYTAJ TAKŻE: Raport IT: W oprogramowaniu dominuje zagranica

– Dobry inżynier IT jest dziś poszukiwany w każdej firmie. Najlepiej o tym świadczą wnioski, jakie płyną z raportu firmy Spicerworks: State of IT 2019. Niemal jedna trzecia europejskich oraz północnoamerykańskich przedsiębiorstw zamierza zwiększyć w nadchodzącym roku skalę zatrudnienia specjalistów IT – mówi Anna Węgrzyn, menedżer ds. zarządzania zasobami ludzkimi w firmie BPSC. Co ciekawe, europejski biznes widzi większą potrzebę wzmocnienia swoich kadr w obszarze IT. Co trzecia organizacja na Starym Kontynencie dostrzega taką konieczność, a po drugiej stronie Atlantyku tylko co czwarta.

– Widoczny jest też nie taki mały procent przedsiębiorstw, które wobec problemu ze znalezieniem wykwalifikowanych specjalistów outsourcują część procesów IT. Na przyspieszenie tego trendu wskazuje fakt, że w ubiegłorocznej edycji badania chęć poszerzenia kadr IT zgłosiło łącznie 45 proc. firm, czyli o 16 proc. więcej niż w aktualnej analizie – podkreśla Węgrzyn.

OPINIE

Jerzy Motz, prezes OEX

Outsourcing w Polsce, podobnie jak na świecie, zmienia oblicze. Proste usługi oparte na pracy ludzkiej będą automatyzowane ze względu na koszty i coraz większe trudności
w pozyskaniu i utrzymaniu pracowników. Outsorcerzy będą dostawcami zaawansowanych usług – technologii, która będzie zastępować pracę ludzką, ale coraz częściej również dostawcami kompetencji. Model działania będzie zbliżony do centrów usług wspólnych, które świadczą usługi dla wielu klientów.

Robert Mikołajski, kierownik w firmie Atman

Outsourcing to nie tylko pieniądze. Przekazanie zewnętrznej firmie niektórych zadań pozwala skupić się na kluczowych obszarach prowadzonej działalności i podnieść efektywność operacyjną. W 1923 roku Henry Ford stwierdził, że „jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my”. To kwintesencja współczesnego outsourcingu IT.

Zdecydowanie dominuje zagranica

Dziesięciu największych inwestorów sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce zatrudnia łącznie 54 tys. osób – wynika z danych ABSL. W gronie kluczowych inwestorów znajdują się dwa polskie podmioty: krakowski Comarch i rzeszowskie Asseco. Wśród rodzimych przedsiębiorstw wyróżniających się wielkością zatrudnienia eksperci wymieniają też takie firmy jak OEX, CCIG Group, Arterię czy dostawców usług informatycznych jak IT Kontrakt czy grupę Euvic. Centra usług w Polsce zatrudniają średnio niespełna 230 osób. Najwięcej przypada na ośrodki usług wspólnych, a najmniej na centra IT. Ponad 80 inwestorów z listy „Fortune Global 500” ma w Polsce swoje centra usług.

IT

W ciągu siedmiu lat aż 80 proc. firm na świecie zamknie własne centra danych czy serwerownie na rzecz migracji zasobów IT do chmury lub dzierżawionych serwerów zlokalizowanych w profesjonalnych centrach danych – prognozuje instytut Gartner. Z kolei wartość wszystkich usług IT już w 2019 r. może przekroczyć magiczną granicę 1 bln dolarów. To właśnie IT nadaje tempo rozwojowi sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

Z Wrocławia w świat

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Zabezpieczenia telefonu zamachowca złamano w 40 minut. FBI ma nowe narzędzie
IT
Straty są potężne. Trwa usuwanie szkód po globalnej awarii systemu Windows
IT
Potężne skutki awarii CrowdStrike`a, która zablokowała Windows. Świat wstaje z kolan
IT
Co wiemy o CrowdStrike, firmie winnej wielkiej awarii Windows. Czeka ją trudny czas
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał Promocyjny
Czy AI może stworzyć stronę internetową?