W ciągu siedmiu lat aż 80 proc. firm na świecie zamknie własne centra danych czy serwerownie na rzecz migracji zasobów IT do chmury lub dzierżawionych serwerów zlokalizowanych w profesjonalnych centrach danych – prognozuje instytut Gartner. Z kolei wartość wszystkich usług IT już w 2019 r. może przekroczyć magiczną granicę 1 bln dolarów. To właśnie IT nadaje tempo rozwojowi sektora nowoczesnych usług dla biznesu.
Z Wrocławia w świat
Outsourcing będzie zyskiwał na znaczeniu, dopóki utrzymywać się będzie wzrost wynagrodzeń. Według najnowszego raportu nofluffjobs.com płace oferowane w branży IT tylko na poziomie początkującego specjalisty odnotowały rok do roku 9-proc. wzrost. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym outsourcingowi usług IT są regulacje: wzmożony nadzór nad bezpieczeństwem przetwarzania danych sprawia, że firmy chętniej stawiają na profesjonalne lokalizacje, zapewniające rygorystyczne środowisko ochrony danych.
Pod względem liczby centrów usług prym w Polsce wiodą Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto – wynika z danych ABSL. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, ciekawy projekt realizuje właśnie wrocławski IT Kontrakt, czyli wiodąca firma outsourcingu usług informatycznych o polskich korzeniach. Na jej bazie powstaje duża platforma IT.
– To pierwsza inicjatywa dotycząca tworzenia oprogramowania na zlecenie, której budowa rozpoczęła się w Europie Środkowo-Wschodniej. Docelowo ma być przedsięwzięciem o zasięgu globalnym – informuje Tomasz Pyrak, prezes IT Kontraktu. Dodaje, że polska branża outsourcingu usług IT rozwija się w tempie około 10 proc. rocznie, co plasuje nas w światowej czołówce.