10 technologicznych trendów na 2019 rok

Rosnące znaczenie chmury, sztucznej inteligencji, rozwój technologii blockchain i 5G to tylko przykłady trendów, które będziemy obserwować w tym roku.

Publikacja: 03.01.2019 17:16

Jednym z wiodących trendów w branży technologicznej jest chmura.

Jednym z wiodących trendów w branży technologicznej jest chmura.

Foto: Bloomberg

W 2019 r. światowe wydatki na IT wzrosną o ponad 3 proc., do 3,8 bln dol. – wynika z danych Gartnera. Rewolucja technologiczna dzieje się na naszych oczach, choć nie przypomina tej rodem z filmów science fiction. Analizując raporty firm doradczych i rozmawiając z ekspertami, wyłoniliśmy dziesięć technologicznych trendów, które będą dominować w 2019. Rok zapowiada się bardzo ciekawie.

Cyfryzacja się rozpędza

Branża technologiczna to system naczyń połączonych, dlatego niektóre trendy na siebie nachodzą. Mowa tu m.in. o rosnącym znaczeniu technologii chmurowych, analizy big data, internecie rzeczy oraz sztucznej inteligencji. Te cztery trendy z kolei rodzą piąty – czyli coraz większą popularność rozwiązań abonamentowych, takich jak SaaS (oprogramowanie jako usługa), które są tańsze i bardziej elastyczne od tradycyjnych.

""

cyfrowa.rp.pl

O technologiach związanych z chmurą mówi się dużo, ale zimnym prysznicem są statystyki, które pokazują, że w Polsce mamy jeszcze dużo do zrobienia: aktualnie z chmury korzysta zaledwie około kilkunastu procent przedsiębiorstw. PMI, wskaźnik pokazujący nastroje w przemyśle, wyniósł w grudniu 47,6 pkt. Choć jest to najgorszy wynik od grudnia 2013 r., to paradoksalnie powinien pozytywnie wpłynąć na inwestycje w technologie.

– Wiele osób sądziło, że czwarta rewolucja przemysłowa będzie marketingowym sloganem, który szybko stanie się nieaktualny i podobnie jak modowe trendy – przeminie. Okazało się, że jest inaczej, rewolucja stała się faktem i stopniowo zmienia przemysł z analogowego w cyfrowy – mówi Rafał Orawski, prezes BPSC. Rok 2019 upłynie również pod znakiem likwidacji tzw. białych plam na naszym rodzimym podwórku.

CZYTAJ TAKŻE: Cyberprzestępcy sięgają po sztuczną inteligencję

– Jeszcze w ubiegłym roku w kraju aż 1,7 mln gospodarstw domowych było odciętych od dostępu do internetu – podkreśla Paweł Biarda, członek zarządu z firmy Nexera.

Blockchain i szersza rzeczywistość

Eksperci pytani o technologiczne trendy na 2019 r. wymieniają też rosnące znaczenie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości oraz technologię blockchain. Ich zdaniem 2019 będzie rokiem praktycznych rozwiązań blockchaina m.in. w bankowości i ubezpieczeniach.

– Mimo ostatnich zawirowań na rynku bitcoina i kryptowalut wiele segmentów nie traci wiary w blockchaina, wręcz przeciwnie – to właśnie w tej technologii widzi największy potencjał – przekonuje Dawid Suski, reprezentujący spółkę BlockchainLab.

CZYTAJ TAKŻE: Blockchain? Polska w tyle za Białorusią

5G, kwanty i hakerzy

Prawdziwym przełomem może być wprowadzenie sieci 5G. Sprawi, że otworzy się przed nami kompletnie nowy, do tej pory nieznany świat.

– Nie będzie to jednak błyskawiczny proces. Może to nastąpić częściowo już w 2019 roku, a w 2020 będzie coraz bardziej upowszechniane. Sprawi, że ruch w internecie wzrośnie rewolucyjnie, a nie ewolucyjnie. Powstaną firmy i usługi, których dzisiaj jeszcze nie ma. Mam tu na myśli np. rynek chiński lub indyjski – mówi Bartosz Gadzimski, właściciel firmy hostingowej Zenbox. Dodaje, że drzemie tam gigantyczny potencjał. W samych tylko Chinach jest 775 mln użytkowników smartfonów. Indie to kolejne prawie 400 mln. Wprowadzenie w telefonii sieci 5G sprawi, że będziemy mieć w kieszeni urządzenie o większej mocy niż komputery osobiste. – Jeśli nauczymy się to odpowiednio wykorzystywać, to możemy doświadczyć rewolucji w IT, jakiej nie było od dekady – uważa Gadzimski.

Coraz więcej mówi się też o technologiach kwantowych. – Prawdziwy przełom wciąż przed nami i liczę na to, że najbliższy rok przyniesie dobre wieści. Mam na myśli stworzenie superkomputera kwantowego – wskazuje Marcin Tchórzewski, zarządzający w Coders Lab. Dodaje, że obecnie około stu korporacji na świecie pracuje nad prototypami algorytmów kwantowych. To podmioty z branży motoryzacyjnej (Volkswagen, Ford, Daimler, Toyota), chemicznej (Dow Chemicals), finansowej (Barclays, JP Morgan) czy telekomunikacyjnej (British Telecom).

CZYTAJ TAKŻE: Biznes mocno nasiąka chmurą

Dziesiątkę technologicznych trendów zamyka rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa (więcej w ramce powyżej). W tym roku na pewno należy spodziewać się zwiększenia nakładów na zabezpieczenia tzw. infrastruktury krytycznej firm. – Nie chodzi jedynie o cyberbezpieczeństwo dużych przedsiębiorstw i korporacji – te będą musiały inwestować w zabezpieczenie obszarów związanych m.in. z know-how, zarządzaniem łańcuchem dostaw, ale też małych firm, które bardzo zmieniły swój model zarządzania i logistyki, uzależniając go od internetu – podkreśla Grzegorz Żmijewski, ekspert branży ICT.

Ataki mogą przybrać na sile

W 2019 r. cyberprzestępcy będą skupiać się na chmurze, przemysłowych systemach sterowania, konsumentach oraz internecie rzeczy. Coraz więcej urządzeń jest podłączanych do internetu, a to stanowi ogromne wyzwanie związane z bezpieczeństwem. Masowość produktów nie zawsze bowiem idzie w parze ze starannym ich zabezpieczeniem. Dodatkowo sama liczba urządzeń sieciowych sprawi, że konsumenci nie będą w stanie ich skutecznie kontrolować. Ataki na taki sprzęt w najlepszym wypadku spowodują naruszenie prywatności czy wykorzystanie danych do kolejnych ataków, by w najgorszym scenariuszu ukraść tożsamość lub wymusić płacenie okupu. W nadchodzących latach wciąż będziemy mieli też do czynienia z dobrze już znanymi atakami typu phishing. – Od 2015 roku Trend Micro zablokowało niemal 3800 proc. więcej adresów URL wyłudzających dane niż w latach poprzednich. Mimo rosnącej świadomości użytkowników będą one nadal stanowić istotny problem – mówi Tomasz Jarmuł, ekspert Trend Micro. Przewiduje się także, że mieszanka starych metod ataku z nowymi jak sztuczna inteligencja, będzie stanowiła zagrożenie w 2019 roku, zarówno dla samych użytkowników, jak i całych przedsiębiorstw. Z tego względu ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej będzie przeznaczanie środków na szkolenie pracowników, by zapewnić ochronę przed atakami. Praktyka pokazuje, że hakerzy często wykorzystują złe nawyki, niewiedzę, nieuwagę i zaniedbania człowieka. Coraz częściej atakują też urządzenia mobilne. Liczba cyberataków na smartfony z systemem Android w 2018 r. wzrosła o 40 proc. w porównaniu z 2017 r.

OPINIA

Stanisław Bochnak, ekspert z firmy VMware Polska

Moglibyśmy puścić wodze fantazji i zacząć mnożyć wizje przełomowych i rewolucyjnych technologii, narzędzi i rozwiązań. Rzecz w tym, że rewolucji nie dostrzeżemy. To będzie rok ewolucji i dojrzewania do technologii, które już z nami są, ale czekają na swoje miejsce w panteonie biznesowego „must have”. Na pewno istotnym trendem pozostanie chmura obliczeniowa. 2019 r. będzie też czasem „oswojenia” sztucznej inteligencji.

IT

W 2019 r. światowe wydatki na IT wzrosną o ponad 3 proc., do 3,8 bln dol. – wynika z danych Gartnera. Rewolucja technologiczna dzieje się na naszych oczach, choć nie przypomina tej rodem z filmów science fiction. Analizując raporty firm doradczych i rozmawiając z ekspertami, wyłoniliśmy dziesięć technologicznych trendów, które będą dominować w 2019. Rok zapowiada się bardzo ciekawie.

Cyfryzacja się rozpędza

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
IT
CIA tworzy potężną sztuczną inteligencję. ChatGPT dla szpiegów
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
IT
„Koszmar prywatności”. Zbadano, co auta wiedzą o kierowcach
IT
Kasyna w Las Vegas złupili nastolatkowie. Coraz większe okupy dla hakerów
IT
Tak zmasowanych cyberataków i tylu okupów jeszcze nie było
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
IT
Hakerzy Korei Północnej okradli Rosjan z kluczowych technologii rakietowych
IT
Naukowcy stworzyli niezwykle bezpieczny system płatności. Dzięki fizyce kwantowej