10 technologicznych trendów na 2019 rok

Rosnące znaczenie chmury, sztucznej inteligencji, rozwój technologii blockchain i 5G to tylko przykłady trendów, które będziemy obserwować w tym roku.

Publikacja: 03.01.2019 17:16

Jednym z wiodących trendów w branży technologicznej jest chmura.

Jednym z wiodących trendów w branży technologicznej jest chmura.

Foto: Bloomberg

W 2019 r. światowe wydatki na IT wzrosną o ponad 3 proc., do 3,8 bln dol. – wynika z danych Gartnera. Rewolucja technologiczna dzieje się na naszych oczach, choć nie przypomina tej rodem z filmów science fiction. Analizując raporty firm doradczych i rozmawiając z ekspertami, wyłoniliśmy dziesięć technologicznych trendów, które będą dominować w 2019. Rok zapowiada się bardzo ciekawie.

Cyfryzacja się rozpędza

Branża technologiczna to system naczyń połączonych, dlatego niektóre trendy na siebie nachodzą. Mowa tu m.in. o rosnącym znaczeniu technologii chmurowych, analizy big data, internecie rzeczy oraz sztucznej inteligencji. Te cztery trendy z kolei rodzą piąty – czyli coraz większą popularność rozwiązań abonamentowych, takich jak SaaS (oprogramowanie jako usługa), które są tańsze i bardziej elastyczne od tradycyjnych.

""

cyfrowa.rp.pl

O technologiach związanych z chmurą mówi się dużo, ale zimnym prysznicem są statystyki, które pokazują, że w Polsce mamy jeszcze dużo do zrobienia: aktualnie z chmury korzysta zaledwie około kilkunastu procent przedsiębiorstw. PMI, wskaźnik pokazujący nastroje w przemyśle, wyniósł w grudniu 47,6 pkt. Choć jest to najgorszy wynik od grudnia 2013 r., to paradoksalnie powinien pozytywnie wpłynąć na inwestycje w technologie.

– Wiele osób sądziło, że czwarta rewolucja przemysłowa będzie marketingowym sloganem, który szybko stanie się nieaktualny i podobnie jak modowe trendy – przeminie. Okazało się, że jest inaczej, rewolucja stała się faktem i stopniowo zmienia przemysł z analogowego w cyfrowy – mówi Rafał Orawski, prezes BPSC. Rok 2019 upłynie również pod znakiem likwidacji tzw. białych plam na naszym rodzimym podwórku.

CZYTAJ TAKŻE: Cyberprzestępcy sięgają po sztuczną inteligencję

– Jeszcze w ubiegłym roku w kraju aż 1,7 mln gospodarstw domowych było odciętych od dostępu do internetu – podkreśla Paweł Biarda, członek zarządu z firmy Nexera.

Blockchain i szersza rzeczywistość

Eksperci pytani o technologiczne trendy na 2019 r. wymieniają też rosnące znaczenie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości oraz technologię blockchain. Ich zdaniem 2019 będzie rokiem praktycznych rozwiązań blockchaina m.in. w bankowości i ubezpieczeniach.

– Mimo ostatnich zawirowań na rynku bitcoina i kryptowalut wiele segmentów nie traci wiary w blockchaina, wręcz przeciwnie – to właśnie w tej technologii widzi największy potencjał – przekonuje Dawid Suski, reprezentujący spółkę BlockchainLab.

CZYTAJ TAKŻE: Blockchain? Polska w tyle za Białorusią

5G, kwanty i hakerzy

Prawdziwym przełomem może być wprowadzenie sieci 5G. Sprawi, że otworzy się przed nami kompletnie nowy, do tej pory nieznany świat.

– Nie będzie to jednak błyskawiczny proces. Może to nastąpić częściowo już w 2019 roku, a w 2020 będzie coraz bardziej upowszechniane. Sprawi, że ruch w internecie wzrośnie rewolucyjnie, a nie ewolucyjnie. Powstaną firmy i usługi, których dzisiaj jeszcze nie ma. Mam tu na myśli np. rynek chiński lub indyjski – mówi Bartosz Gadzimski, właściciel firmy hostingowej Zenbox. Dodaje, że drzemie tam gigantyczny potencjał. W samych tylko Chinach jest 775 mln użytkowników smartfonów. Indie to kolejne prawie 400 mln. Wprowadzenie w telefonii sieci 5G sprawi, że będziemy mieć w kieszeni urządzenie o większej mocy niż komputery osobiste. – Jeśli nauczymy się to odpowiednio wykorzystywać, to możemy doświadczyć rewolucji w IT, jakiej nie było od dekady – uważa Gadzimski.

Coraz więcej mówi się też o technologiach kwantowych. – Prawdziwy przełom wciąż przed nami i liczę na to, że najbliższy rok przyniesie dobre wieści. Mam na myśli stworzenie superkomputera kwantowego – wskazuje Marcin Tchórzewski, zarządzający w Coders Lab. Dodaje, że obecnie około stu korporacji na świecie pracuje nad prototypami algorytmów kwantowych. To podmioty z branży motoryzacyjnej (Volkswagen, Ford, Daimler, Toyota), chemicznej (Dow Chemicals), finansowej (Barclays, JP Morgan) czy telekomunikacyjnej (British Telecom).

CZYTAJ TAKŻE: Biznes mocno nasiąka chmurą

Dziesiątkę technologicznych trendów zamyka rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa (więcej w ramce powyżej). W tym roku na pewno należy spodziewać się zwiększenia nakładów na zabezpieczenia tzw. infrastruktury krytycznej firm. – Nie chodzi jedynie o cyberbezpieczeństwo dużych przedsiębiorstw i korporacji – te będą musiały inwestować w zabezpieczenie obszarów związanych m.in. z know-how, zarządzaniem łańcuchem dostaw, ale też małych firm, które bardzo zmieniły swój model zarządzania i logistyki, uzależniając go od internetu – podkreśla Grzegorz Żmijewski, ekspert branży ICT.

Ataki mogą przybrać na sile

W 2019 r. cyberprzestępcy będą skupiać się na chmurze, przemysłowych systemach sterowania, konsumentach oraz internecie rzeczy. Coraz więcej urządzeń jest podłączanych do internetu, a to stanowi ogromne wyzwanie związane z bezpieczeństwem. Masowość produktów nie zawsze bowiem idzie w parze ze starannym ich zabezpieczeniem. Dodatkowo sama liczba urządzeń sieciowych sprawi, że konsumenci nie będą w stanie ich skutecznie kontrolować. Ataki na taki sprzęt w najlepszym wypadku spowodują naruszenie prywatności czy wykorzystanie danych do kolejnych ataków, by w najgorszym scenariuszu ukraść tożsamość lub wymusić płacenie okupu. W nadchodzących latach wciąż będziemy mieli też do czynienia z dobrze już znanymi atakami typu phishing. – Od 2015 roku Trend Micro zablokowało niemal 3800 proc. więcej adresów URL wyłudzających dane niż w latach poprzednich. Mimo rosnącej świadomości użytkowników będą one nadal stanowić istotny problem – mówi Tomasz Jarmuł, ekspert Trend Micro. Przewiduje się także, że mieszanka starych metod ataku z nowymi jak sztuczna inteligencja, będzie stanowiła zagrożenie w 2019 roku, zarówno dla samych użytkowników, jak i całych przedsiębiorstw. Z tego względu ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej będzie przeznaczanie środków na szkolenie pracowników, by zapewnić ochronę przed atakami. Praktyka pokazuje, że hakerzy często wykorzystują złe nawyki, niewiedzę, nieuwagę i zaniedbania człowieka. Coraz częściej atakują też urządzenia mobilne. Liczba cyberataków na smartfony z systemem Android w 2018 r. wzrosła o 40 proc. w porównaniu z 2017 r.

OPINIA

Stanisław Bochnak, ekspert z firmy VMware Polska

Moglibyśmy puścić wodze fantazji i zacząć mnożyć wizje przełomowych i rewolucyjnych technologii, narzędzi i rozwiązań. Rzecz w tym, że rewolucji nie dostrzeżemy. To będzie rok ewolucji i dojrzewania do technologii, które już z nami są, ale czekają na swoje miejsce w panteonie biznesowego „must have”. Na pewno istotnym trendem pozostanie chmura obliczeniowa. 2019 r. będzie też czasem „oswojenia” sztucznej inteligencji.

IT

W 2019 r. światowe wydatki na IT wzrosną o ponad 3 proc., do 3,8 bln dol. – wynika z danych Gartnera. Rewolucja technologiczna dzieje się na naszych oczach, choć nie przypomina tej rodem z filmów science fiction. Analizując raporty firm doradczych i rozmawiając z ekspertami, wyłoniliśmy dziesięć technologicznych trendów, które będą dominować w 2019. Rok zapowiada się bardzo ciekawie.

Cyfryzacja się rozpędza

Pozostało 94% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

IT
Koniec kolejek w urzędach i nowe możliwości. Polacy mają zyskać totalny dostęp online
IT
Cyberbezpieczeństwo i dyrektywa NIS 2. Jest wspólny apel branży cyfrowej
IT
Telegram padł w Rosji. Ucierpiały główne miasta
IT
Zamrożona sztuka. Polskie dzieła trafiają do Światowego Archiwum Arktycznego
IT
Nie zjadajmy oszczędności – AI w biurach rachunkowych