Aktualizacja: 07.11.2024 11:49 Publikacja: 08.02.2022 01:27
Foto: Shutterstock
Do branży IT nad Wisłą wraca optymizm. To efekt zmiany nastawienia do inwestycji w technologie wśród przedsiębiorców. Jak podaje Gartner, w 2022 r. wydatki tego typu na świecie sięgną 4,5 bln dol., co oznacza wzrost o 5,1 proc., i przekroczą poziom sprzed pandemii. Według analityków tempo inwestycji napędzać będzie głównie rynek oprogramowania.
– Przez ostatnie dwa lata biznes działa od lockdownu do lockdownu z przerwami na w miarę normalne funkcjonowanie. Po okresie dość chaotycznego reagowania na kryzys obserwujemy zasadnicze zmiany w obszarze transformacji biznesowej i technologicznej. Poprawiło się nastawienie do digitalizacji i wzrosła świadomość przewag, jaką daje technologia – mówi Michał Górecko, prezes BPSC.
Firmom brakuje funduszy, by spełnić wymogi unijnej dyrektywy NIS 2. Ci, którzy zdają sobie sprawę z nowych regulacji, próbują łatać dziury w budżecie.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Norweski rząd ogłosił, że ma w planach zmienić krajową ustawę o danych osobowych chroniącą dzieci przed szkodliwymi treściami, na które mogą natrafić w internecie. Zmiany miałyby dotyczyć limitu wieku korzystania z mediów społecznościowych.
Poprawiamy swoje umiejętności cyfrowe, coraz częściej kupujemy online i zdalnie załatwiamy sprawy urzędowe czy służbowe. Rośnie też znaczenie kompetencji i specjalistów IT na rynku pracy.
Ogromne kwoty popłyną na rozwój internetowych usług publicznych. To ma usprawnić załatwianie spraw urzędowych. W sieci będzie można zawierać umowy kupna-sprzedaży pojazdów, zyskać dostęp do karty pacjenta czy składać pozwy.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
22 organizacje zrzeszone w ramach DigitalEurope wnioskują o zharmonizowaną transpozycję dyrektywy NIS2, która jest „kamieniem węgielnym europejskiego cyberbezpieczeństwa” – podała Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), która jest sygnatariuszem apelu.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Trudniej ignorować to, co namacalne, niż to, czego nie widać. Może dlatego wielu szefów zapomina, że ich rola nie kończy się na zadbaniu o zdrowie fizyczne pracowników.
Zatrudnianie żołnierzy pełniących służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej i aktywnej rezerwy będzie od 12 listopada 2024 r. wiązało się dla pracodawcy z profitami w podatkach i lepszą sytuacją w przetargach.
W okresie rozliczeniowym obejmującym miesiąc pracodawca może zlecić pracownikowi do 32 godzin pracy nadliczbowej. Skąd wynika to ograniczenie i czy jest bezwzględnie wiążące?
Listopad to miesiąc zdrowia psychicznego. Jak pracodawcy mogą zadbać w tym kontekście o własnych pracowników? Czy wolno pobłażać osobie z zaburzeniami psychicznymi? Czy takie zaburzenia lub przyjmowanie leków mogą uzasadniać rozwiązanie umowy?
Czy do stawki wynagrodzenia minimalnego w 2025 r. pracodawca może jeszcze wliczyć inne składniki niż płaca zasadnicza? Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany i na czym będą polegały?
Niepełnosprawny przedsiębiorca, który uzyska prawo do wakacji składkowych za grudzień 2024 r., nie otrzyma za ten miesiąc refundacji składek emerytalnej i rentowej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Czy do przyjmowania zgłoszeń o naruszeniach prawa może być uprawniony ten sam podmiot, który ma prowadzić działania następcze? Czy każde zgłoszenie trzeba rozpatrzyć? Jak przyjmować zgłoszenia i prowadzić działania następcze?
Obowiązujące regulacje nie zabraniają wprowadzenia kontroli trzeźwości pracowników wykonujących pracę zdalnie. Aby taką kontrolę przeprowadzić, trzeba się jednak trzymać określonych zasad.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas