Do branży IT nad Wisłą wraca optymizm. To efekt zmiany nastawienia do inwestycji w technologie wśród przedsiębiorców. Jak podaje Gartner, w 2022 r. wydatki tego typu na świecie sięgną 4,5 bln dol., co oznacza wzrost o 5,1 proc., i przekroczą poziom sprzed pandemii. Według analityków tempo inwestycji napędzać będzie głównie rynek oprogramowania.
– Przez ostatnie dwa lata biznes działa od lockdownu do lockdownu z przerwami na w miarę normalne funkcjonowanie. Po okresie dość chaotycznego reagowania na kryzys obserwujemy zasadnicze zmiany w obszarze transformacji biznesowej i technologicznej. Poprawiło się nastawienie do digitalizacji i wzrosła świadomość przewag, jaką daje technologia – mówi Michał Górecko, prezes BPSC.
Branża się rozpędza
W ub.r. dało się zauważyć pierwsze sygnały świadczące o tym, iż wraca koniunktura, a wraz z nią nastawienie przedsiębiorstw do inwestycji w IT. Styczniowe prognozy potwierdzają trend. Prognozy Gartnera wskazują, iż wydatki na oprogramowanie dla przedsiębiorstw wzrosną w br. aż o 11 proc., do 750 mld dol. A to najwyższy wzrost spośród wszystkich segmentów rynku IT. Na wznoszącej znajdą się też usługi IT, w tym zarządzanie infrastrukturą i doradztwo. Eksperci spodziewają się, że wydatki w tym segmencie wzrosną o blisko 8 proc. (do 1,3 bln dol.). Warto odnotować, iż pozostałe trzy z pięciu głównych filarów rynku IT także odnotują wzrost, choć już nie tak imponujący (Data Center o 4,7 proc., rynek urządzeń o 3,3 proc. i segment łączności 0 1,3 proc.). Gartner spodziewa się jednak, że w kolejnych latach tempo, w jakim będą rosły wydatki na technologie, nie straci impetu.
Czytaj więcej
Rynek IT rozgrzany jest do czerwoności. Liczba procesów rekrutacyjnych w tej branży skoczyła o 40 proc. Podobnie jak oczekiwania finansowe specjalistów.
Poprawa klimatu w branży widoczna jest również przez pryzmat rynku pracy. Wedle najnowszych statystyk polskie firmy tylko w ciągu jednego kwartału są w stanie zatrudnić nawet 15 tys. pracowników IT. Najwięcej ofert pracy jest dla programistów (28 proc.), testerów oprogramowania (14 proc.) i tzw. wdrożeniowców (8 proc.). Poza tym specjaliści z tego sektora mogą liczyć na kolejne podwyżki. – W latach 2018–2019 chęć powiększenia kadry o specjalistów od IT deklarowało 18 proc. polskich firm. W 2020 r., gdy ogłoszono stan pandemii, liczba ta spadła do 6 proc. Sytuacja ponownie odwróciła się w ub.r., kiedy chęć zatrudnienia ekspertów od nowoczesnych technologii wykazywało aż 66 proc. pracodawców – wylicza Magdalena Rogóż, ekspertka ze szkoły programowania Kodilla.com.