Reklama
Rozwiń

Programiści mają jak w raju. Premia za podpis i prywatny consierge

W Polsce pojawi się dla programistów aż 60 tys. stanowisk pracy, a globalne wydatki na technologie informatyczne wzrosną o ponad 5 proc.

Publikacja: 08.02.2022 01:27

Programiści mają jak w raju. Premia za podpis i prywatny consierge

Foto: Shutterstock

Do branży IT nad Wisłą wraca optymizm. To efekt zmiany nastawienia do inwestycji w technologie wśród przedsiębiorców. Jak podaje Gartner, w 2022 r. wydatki tego typu na świecie sięgną 4,5 bln dol., co oznacza wzrost o 5,1 proc., i przekroczą poziom sprzed pandemii. Według analityków tempo inwestycji napędzać będzie głównie rynek oprogramowania.

– Przez ostatnie dwa lata biznes działa od lockdownu do lockdownu z przerwami na w miarę normalne funkcjonowanie. Po okresie dość chaotycznego reagowania na kryzys obserwujemy zasadnicze zmiany w obszarze transformacji biznesowej i technologicznej. Poprawiło się nastawienie do digitalizacji i wzrosła świadomość przewag, jaką daje technologia – mówi Michał Górecko, prezes BPSC.

Branża się rozpędza

W ub.r. dało się zauważyć pierwsze sygnały świadczące o tym, iż wraca koniunktura, a wraz z nią nastawienie przedsiębiorstw do inwestycji w IT. Styczniowe prognozy potwierdzają trend. Prognozy Gartnera wskazują, iż wydatki na oprogramowanie dla przedsiębiorstw wzrosną w br. aż o 11 proc., do 750 mld dol. A to najwyższy wzrost spośród wszystkich segmentów rynku IT. Na wznoszącej znajdą się też usługi IT, w tym zarządzanie infrastrukturą i doradztwo. Eksperci spodziewają się, że wydatki w tym segmencie wzrosną o blisko 8 proc. (do 1,3 bln dol.). Warto odnotować, iż pozostałe trzy z pięciu głównych filarów rynku IT także odnotują wzrost, choć już nie tak imponujący (Data Center o 4,7 proc., rynek urządzeń o 3,3 proc. i segment łączności 0 1,3 proc.). Gartner spodziewa się jednak, że w kolejnych latach tempo, w jakim będą rosły wydatki na technologie, nie straci impetu.

Czytaj więcej

Deficyt programistów uderza w cyfryzację. Kto jest na topie?

Poprawa klimatu w branży widoczna jest również przez pryzmat rynku pracy. Wedle najnowszych statystyk polskie firmy tylko w ciągu jednego kwartału są w stanie zatrudnić nawet 15 tys. pracowników IT. Najwięcej ofert pracy jest dla programistów (28 proc.), testerów oprogramowania (14 proc.) i tzw. wdrożeniowców (8 proc.). Poza tym specjaliści z tego sektora mogą liczyć na kolejne podwyżki. – W latach 2018–2019 chęć powiększenia kadry o specjalistów od IT deklarowało 18 proc. polskich firm. W 2020 r., gdy ogłoszono stan pandemii, liczba ta spadła do 6 proc. Sytuacja ponownie odwróciła się w ub.r., kiedy chęć zatrudnienia ekspertów od nowoczesnych technologii wykazywało aż 66 proc. pracodawców – wylicza Magdalena Rogóż, ekspertka ze szkoły programowania Kodilla.com.

100 tys. zł za podpis

Dane pokazują, że mimo niestabilnego okresu, rynek pracy w sektorze nowych technologii wystrzelił. Lczba ofert pracy kierowanych do specjalistów IT z końcem 2021 r. zwiększyła się o 140 proc. – wynika z danych No Fluff Jobs.

Analitycy uważają, że na rynku pracy może pojawić się kolejne 60 tys. miejsc pracy dla programistów. Z raportu Hays Technology wynika, że w br. aż 99 proc. przedsiębiorstw IT planuje rekrutacje. Jednocześnie pracodawcy mają świadomość, że realizacja tego planu nie będzie łatwa – 77 proc. ankietowanych przyznaje, że spodziewa się trudności w znalezieniu rąk do pracy. Stąd, jak wskazują analizy firmy Sedlak & Sedlak, pracodawcy planują 5-proc. podwyżki. Wzrost wynagrodzeń w branży IT przyspieszył. W I połowie ub.r. kontraktorzy na umowach B2B mogli liczyć na zarobki wyższe do 20 proc. Popyt na specjalistów sprawia, że pracodawcy zaczynają kusić coraz bardziej wymyślnymi benefitami. Piotr Nowosielski, prezes Just Join IT, zaznacza, że ostatnio firmy wprowadzają takie rozwiązania jak premia za podpis, która dochodzi do 100 tys. zł, czy możliwość skorzystania z prywatnego concierge’a. – Te nowości pojawiają się na rodzimym rynku i korzysta z nich coraz więcej pracodawców – twierdzi.

W Polsce jest 50 tys. nieobsadzonych stanowisk w branży IT. W UE – ponad 600 tys.

IT
Planowanie infrastruktury IT w MŚP
IT
Jak uczynić zakupy w internecie bezpiecznymi. Niska świadomość klientów
IT
Mapy Google powiedzą, gdzie stoi policja. A w kolejce do wprowadzenia już kolejne nowości
IT
Amerykanie alarmują: chińskie dźwigi portowe szpiegują. Są też w Polsce
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
IT
Firmy i konsumenci mogą wykorzystać atuty transformacji cyfrowej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku