Aktualizacja: 28.01.2025 02:59 Publikacja: 06.06.2022 15:37
Na Księżycu za dwa lata mają powstać serwerownie. Owe centra, zlokalizowane w skałach, ochronią wiele ziemskich danych
Foto: Lonestar
Te miałyby być ukryte w kawernach (pusta przestrzeń w skałach) powstałych po dawnych lawowych korytarzach. Serwery miałyby trafić poza nasz glob, gdyż gromadzone tam dane byłyby chronione np. przed możliwymi kataklizmami na Ziemi. Twórcy tego projektu zapowiadają, że ich serwerownie stanowiłyby swoistą polisę ubezpieczeniową dla ludzkiej wiedzy, i zamierzają sprzedawać dostęp do centrów danych w formule DRaaS (z ang. Disaster Recovery as a Service, czyli odzyskiwanie po awarii jako usługa). Jak podkreśla Chris Stott, założyciel Lonestara, dane to najważniejsza waluta stworzona przez ludzkość. – Jesteśmy od nich zależni w prawie wszystkim, co robimy. To zbyt ważne dla nas jako gatunku, aby przechowywać je w coraz bardziej delikatnej biosferze Ziemi – twierdzi. I dodaje, że największy satelita Ziemi stanowi idealne miejsce do bezpiecznego przechowywania naszej przyszłości.
Hakerzy powiązani z Kremlem szykują się do uderzenia nad Wisłą. Atak ma zaburzyć majowe wybory prezydenckie w naszym kraju – ostrzegli właśnie eksperci Check Point, izraelskiej firmy specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Firma Eurocert, oferująca między innymi podpisy kwalifikowane przyznała, że kilka dni temu została zaatakowana i doszło do wycieku danych.
Stany Zjednoczone potraktowały nas jako kraj drugiej kategorii. Zostaliśmy wpisani, obok Arabii Saudyjskiej, Etiopii, czy Mongolii na listę państw, które nie mają co liczyć na zakup najnowszych półprzewodników.
Plany spółek technologicznych i prognozy „łowców głów” wieszczą w nachodzących miesiącach ożywienie rekrutacji w IT. Kogo szukają firmy?
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Zagłuszanie GPS to zagrożenie dla samolotów, ale nowa amerykańska technologia oparta na sztucznej inteligencji może je pokonać. Do określania położenia wykorzystuje zmiany pola magnetycznego Ziemi, a nie sygnał z satelity.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Tropy do siatki hakerów, którzy stali za głośnym atakiem, wiodą przez giełdy kryptowalut. Śledczy kierują wnioski o pomoc prawną m.in. do USA - ustaliła "Rz".
Amatorów obserwacji astronomicznych ucieszą zapewne medialne zapowiedzi zbliżającej się „wyjątkowej parady planet”. Ta ma być widoczna na nocnym niebie już pod koniec stycznia. O jakim zjawisku mowa i czy faktycznie jest wyjątkowe?
W Houston inżynierowie przy konsoli dynamiki lotu, wciąż nie rozumiejąc tego, co pokazywał radar, zadzwonili do oficera ds. bezpieczeństwa: może on coś widział? – Wszystko wybuchło – odpowiedział. – Powtórz? – Wybuchło. – Co wybuchło? – Wahadłowiec.
Liczba działalności gospodarczych w branży technologii informatycznych zakładanych nad Wisłą wyraźnie wyhamowała – wynika z najnowszych danych przygotowanych dla „Rzeczpospolitej” przez wywiadownię gospodarczą Dun&Bradstreet.
Nasza pozycja lidera wśród państw o największym wskaźniku fałszywej przedsiębiorczości to m.in. zasługa powszechnej optymalizacji podatkowej w IT, choć ostatnio nieco ją ogranicza gorsza koniunktura w tej branży.
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listów poleconych za potwierdzeniem odbioru, ruszył ponoć na dobre z początkiem roku. Dla wielu instytucji publicznych korzystanie z tej formy korespondencji jest od stycznia obowiązkowe. Okazuje się, że z nowego systemu muszą korzystać także spółki komunalne.
Celem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest zaspokojenie potrzeb zamawiającego, nie zaś umożliwienie udziału w postępowaniu każdemu chętnemu wykonawcy.
Dotychczas głównie krzem i arsenek galu były materiałami wykorzystywanymi do produkcji ogniw słonecznych, ale pojawia się nowy konkurent: organiczne ogniwa słoneczne. Okazuje się, że takie panele są bardziej odporne na szkodliwe promieniowanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas