Materiał powstał we współpracy z firmą Hicron
Termin obowiązkowego posługiwania się przez podmioty gospodarcze w Polsce fakturą ustrukturyzowaną został przesunięty z 1 stycznia 2023 na 1 stycznia 2024 roku. Jednak firmy, które mają obecnie możliwości budżetowe powinny pomyśleć o wcześniejszym zintegrowaniu swojego oprogramowania z Krajowym System e-Faktur. Powodów jest kilka. Wybór partnera wdrożeniowego i implementacja nie będzie przebiegać pod presją czasu, wdrożenie się nie opóźni i można będzie spokojnie przetestować współpracę z KSeF. Ponadto prócz dostosowania się do wymogów ustawodawcy firma otrzymuje wartości dodaną. Automatyzacja procesów fakturowania i księgowania oznacza bowiem nie tylko skrócenie czasu na formalności przy rozliczeniach i mniej obowiązków dla działów finansowych, ale służy też podniesieniu ogólnej efektywności przedsiębiorstwa i jest kolejnym krokiem w stronę cyfrowej transformacji. Po co więc zwlekać z jej wdrożeniem?
Czym jest faktura ustrukturyzowana?
Faktura ustrukturyzowana jest plikiem w formacie xml zawierającym określone przepisami informacje (daty sprzedaży i wystawienia, dane kontrahentów, kwoty itd.), które mogą być automatycznie odczytywane i przekazywane za pomocą systemów informatycznych. Wprowadzenie faktury ustrukturyzowanej ma być kolejnym krokiem, po JPK_VAT i JPK_VAT7M, w kierunku uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce, ponieważ standaryzacja zapisu danych w fakturach pozwoli administracji skarbowej wdrażać zautomatyzowane mechanizmy weryfikacji i kontroli zawartych w nich informacji.
Wszystkie faktury w postaci plików xml będą trafiać do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) służącego do ich wystawiania, otrzymywania i przechowywania. Został on pilotażowo uruchomiony w 2022 r. (na mocy ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw) i można z niego korzystać na zasadzie dobrowolnej. Jednak od 2024 roku KSeF stanie się jedyną obowiązującą platformą umożliwiającą wymianę elektronicznych faktur w obiegu gospodarczym.
Wyzwania wdrożeniowe niepokoją przedsiębiorców
Wprowadzenie faktury ustandaryzowanej wiąże się ze zmianami w rozwiązaniach informatycznych, ponieważ muszą one zostać przystosowane do współpracy z Krajowym Systemem e-Faktur. W tym celu w systemach do fakturowania trzeba będzie wdrożyć logiczną strukturę e-faktury, a systemy finansowo-księgowe dostosować do przesyłania i odbierania e-faktur z platformy KSeF oraz automatycznego przetwarzania zawartych w nich danych.