Nie warto zwlekać z wdrożeniem faktury ustrukturyzowanej

Do 2024 roku firmy muszą dostosować swoje systemy IT do przekazywania faktury ustrukturyzowanej. Warto już teraz przejść na taki model fakturowania, ponieważ generuje on szereg korzyści biznesowych.

Publikacja: 25.08.2022 17:00

Nie warto zwlekać z wdrożeniem faktury ustrukturyzowanej

Foto: Adobe Stock

Materiał powstał we współpracy z firmą Hicron

Termin obowiązkowego posługiwania się przez podmioty gospodarcze w Polsce fakturą ustrukturyzowaną został przesunięty z 1 stycznia 2023 na 1 stycznia 2024 roku. Jednak firmy, które mają obecnie możliwości budżetowe powinny pomyśleć o wcześniejszym zintegrowaniu swojego oprogramowania z Krajowym System e-Faktur. Powodów jest kilka. Wybór partnera wdrożeniowego i implementacja nie będzie przebiegać pod presją czasu, wdrożenie się nie opóźni i można będzie spokojnie przetestować współpracę z KSeF. Ponadto prócz dostosowania się do wymogów ustawodawcy firma otrzymuje wartości dodaną.  Automatyzacja procesów fakturowania i księgowania oznacza bowiem nie tylko skrócenie czasu na formalności przy rozliczeniach i mniej obowiązków dla działów finansowych, ale służy też podniesieniu ogólnej efektywności przedsiębiorstwa i jest kolejnym krokiem w stronę cyfrowej transformacji. Po co więc zwlekać z jej wdrożeniem?

Czym jest faktura ustrukturyzowana?

Faktura ustrukturyzowana jest plikiem w formacie xml zawierającym określone przepisami informacje (daty sprzedaży i wystawienia, dane kontrahentów, kwoty itd.), które mogą być automatycznie odczytywane i przekazywane za pomocą systemów informatycznych. Wprowadzenie faktury ustrukturyzowanej ma być kolejnym krokiem, po  JPK_VAT i JPK_VAT7M, w kierunku uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce, ponieważ standaryzacja zapisu danych w fakturach pozwoli administracji skarbowej wdrażać zautomatyzowane mechanizmy weryfikacji i kontroli zawartych w nich informacji.

Wszystkie faktury w postaci plików xml będą trafiać do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) służącego do ich wystawiania, otrzymywania i przechowywania. Został on pilotażowo uruchomiony w 2022 r. (na mocy ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw) i można z niego korzystać na zasadzie dobrowolnej. Jednak od 2024 roku KSeF stanie się jedyną obowiązującą platformą umożliwiającą wymianę elektronicznych faktur w obiegu gospodarczym.

Wyzwania wdrożeniowe niepokoją przedsiębiorców

Wprowadzenie faktury ustandaryzowanej wiąże się ze zmianami w rozwiązaniach informatycznych, ponieważ muszą one zostać przystosowane do współpracy z Krajowym Systemem e-Faktur. W tym celu w systemach do fakturowania trzeba będzie wdrożyć logiczną strukturę e-faktury, a systemy finansowo-księgowe dostosować do przesyłania i odbierania e-faktur z platformy KSeF oraz automatycznego przetwarzania zawartych w nich danych.

Przykład implementacji faktury ustrukturyzowanej w systemach SAP pokazuje jak wygląda dostosowanie oprogramowania ERP do nowych wymogów. Firmy korzystające z rozwiązań SAP mogą w szybki, efektywny i bezpieczny sposób zintegrować swoje systemy z KSeF. Autorskie  rozwiązanie, pozwalające na taką wymianę dokumentacji opracował m. in. Hicron – złoty partner SAP. Może być ono zastosowane w każdym przedsiębiorstwie, nawet  o mocno skompilowanej strukturze organizacyjnej. Jak komentują eksperci Hicron  przedsiębiorcy mają dużo obaw związanych z wysokimi kosztami dostosowań systemów do faktury ustrukturyzowanjej, z  przekroczeniem budżetu wdrożeniowego, bezpieczeństwem i zapewnieniem aktualizacji (z czasów wdrożenia JPK pamiętają, że zmian było dużo). Są one jednak bezpodstawne, ponieważ implementacja modułu rozliczeń z Krajowym System e-Faktur wcale nie naraża ich na wspomniane ryzyka. Firmy cały czas mają kontrolę nad budżetem wdrożeniowym oraz kosztami użytkowania rozwiązania. Pozwala na to:

             Brak opłat licencyjnych. Korzystanie ze standardów SAP jest zdecydowanie tańsze, niż wprowadzanie do organizacji nowych aplikacji. Moduł autorski Hicron wykorzystuje już wykupione licencje na rozwiązania SAP oraz korzysta z repozytorium danych w systemie - nie generuje więc dodatkowych kosztów licencyjnych, które potrafią być dużym obciążeniem dla przedsiębiorstwa.

             Indywidualne dostosowanie. Nie jest to wdrożenie "z pudełka", wymaga  optymalizacji poprzedzonej analizą biznesową, która pozwoli poznać potrzeby klienta i zmapować jego procesy. W ten sposób organizacja otrzymuje rozwiązanie idealnie skrojone pod jej oczekiwania, które nie tylko spełnia wymogi ustawodawcy, ale też służy unowocześnieniu procesów.

             Czas wdrożenia bez niespodzianek. Proces wdrożeniowy trwa zwykle od dwóch do trzech miesięcy (przy prostej strukturze) i wydłuża się w zależności od złożoności podmiotu. Partner wdrożeniowy jest w stanie dokładnie określić czas implementacji na podstawie analizy środowiska informatycznego klienta i podać jego szczegółowy harmonogram. Oczywiście należy też brać pod uwagę aspekt ludzki. Szkolenie pracowników oraz nauka nowych procesów mogą mięć wpływ na zmiany w harmonogramie. Jest to dodatkowy powód do tego, by zainteresować się wdrożeniem wcześniej i nie odkładać go na ostatni moment.

             Ilość faktur nie wpływa na koszty. To ważny czynnik, który pozwoli pilnować kosztów operacyjnych. Niezależnie od ilości generowanych e-faktur abonament na usługę nie wzrośnie .

             Bezpieczeństwo. Obawy przed wyciekiem danych zawsze towarzyszą  przedsiębiorcom, tym bardziej w przypadku tak wrażliwych informacji jak te zawarte w fakturach. Dzięki temu, że komunikacja pomiędzy systemem SAP (aplikacja jest wbudowana w system klienta) a KSeF przebiega bezpośrednio, bez żadnych pośredników po drodze, poufność danych jest zachowana, a ryzyko wycieku jest zminimalizowane.

             Zróżnicowane podejście do umowy serwisowej. Warunki niezależnej umowy serwisowej każda firma ustala indywidualnie, doprecyzowując jej przedmiot i zakres. Może zawrzeć np. 5-letnią umowę SLA, dotyczącą określonego poziomu dostępności i utrzymania rozwiązania, ale może też, zamiast ustalonego ryczałtu, podejść do wprowadzania zmian w sposób iteracyjny wyceniając koszt konkretnej zmiany, dopiero wtedy, gdy się ona pojawi.

IT
IT
Nowa funkcja w Google Maps. Tym razem nie dla kierowców
IT
Nowy sposób przejmowania kont pocztowych. Cyberprzestępcy kradną pliki cookie
IT
Biznes musi znaleźć potężne pieniądze na cyberbezpieczeństwo. Nowe przepisy unijne
IT
Social media dopiero od 15. roku życia? Norwegia chce wprowadzić limit wiekowy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
IT
Zaskakujące przyspieszenie. Polacy odrabiają cyfrowe zapóźnienie