Chiny czyszczą internet z fałszywych i niewygodnych informacji. Potężna akcja

Chiński organ nadzorujący obieg informacji w internecie poinformował w środę o wynikach kampanii przeciwko „fałszywym informacjom". Pekin zlikwidował ponad 100 tys. kont.

Publikacja: 17.05.2023 10:45

Chiny walczą o ścisłą kontrolę informacji w internecie. Na zdjęciu: Zakazane Miasto w Pekinie

Chiny walczą o ścisłą kontrolę informacji w internecie. Na zdjęciu: Zakazane Miasto w Pekinie

Foto: Bloomberg

107 tys. kont fałszywych redakcji informacyjnych miał od 6 kwietnia zlikwidować chiński regulator internetowy – w ramach prowadzonej przez niego kampanii usunięto 835 tys. „fake newsów”. Jak twierdzi regulator CAC, zlikwidowane konta udawały oficjalne redakcje – wiadomości były prezentowane przez prezenterów w studiach.

Chiny: Rządowy monopol informacyjny

Jak komentuje agencja Reuters, z nasilającym się zalewem fałszywych informacji zmaga się wiele krajów na świecie. Jednak w przypadku Chin dzieje się to w warunkach panującej już wcześniej ścisłej kontroli władz nad obiegiem informacji.

Czytaj więcej

„Kradzież”, „fałszywi użytkownicy”, „wtyczka Pekinu”. Były dyrektor ujawnia sekrety TikToka

Informacje na tematy uznane za wrażliwe są cenzurowane, a stworzona na wzór Twittera platforma Weibo faworyzuje hasztagi stworzone przez media państwowe. Treści, które trafiły pod lupę regulatora, miały dotyczyć takich tematów jak wydarzenia krajowe i sprawy międzynarodowe, a do ich rozpowszechniania używano sztucznej inteligencji.

Wojna z „fake newsami”

Podobne kampanie chińskie władze przeprowadzają regularnie – ostatnio były one związane głównie z ochroną reputacji przedsiębiorstw. Pekin skarży się też na wykorzystywanie do tworzenia fałszywych informacji sztucznej inteligencji. Niedawno w prowincji Gansu aresztowano osobę podejrzaną o użycie ChatGPT do stworzenia nieprawdziwej historii o katastrofie kolejowej.

Czytaj więcej

W Chinach aresztowano użytkownika ChatGPT. Makabryczna dezinformacja

„CAC będzie kierować platformami internetowymi, tak aby chronić uzasadnione prawa i interesy większości użytkowników internetu do uzyskiwania wiarygodnych informacji” – wynika z oświadczenia regulatora, który zachęca użytkowników do informowania go o pojawiających się „fake newsach”.

IT
Sztuczna inteligencja łaknie ludzi. Programiści jeszcze bardziej rozchwytywani
IT
Amerykanie szpiegują rosyjskie telefony? FSB: atak nieznaną wcześniej metodą
IT
Zabezpieczenie dwuskładnikowe sposobem na cyberataki i kradzież danych
IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
IT
Wyciekły miliony haseł. Na liście polscy użytkownicy Facebooka i Allegro