Jak wynika z informacji podawanych m.in. przez CERT Polska, dane logowania zostały podczas ostatniego wycieku wykradzione z przeglądarek WWW, w których były zapamiętane. W sumie pliki zawierają miliony wrażliwych danych, które stanowią klucze dostępu do profili na Facebooku, na platformie Allegro, czy w bankowości ING. Największą grupę poszkodowanych stanowią Polacy, a na liście znajdują się również dane powiązane z administracją publiczną.
Pokazuje to, że bezpieczeństwo w sieci powinno stanowić priorytet dla wszystkich użytkowników Internetu, niezależnie, czy mowa o serwisie społecznościowym, skrzynce e-mail czy logowaniu do bankowości online. Każde, nawet najtrudniejsze hasło, może zostać przejęte z komputera przez hakerów, dlatego warto wspomagać się uwierzytelnianiem dwuskładnikowym.
Zwracają na to uwagę eksperci firmy nazwa.pl, która udostępnia klientom mechanizm ochrony 2FA przy logowaniu do panelu zarządzania hostingiem CloudHosting Panel, kont e-mail oraz do Panelu Klienta. Bo też informacje przechowywane na skrzynkach pocztowych stanowią skarbnicę wiedzy zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Codziennie w korespondencji elektronicznej przesyłany jest ogrom danych, które należy odpowiednio chronić. Poczta umieszczona na serwerach CloudHosting i CloudMail może być zabezpieczona za pomocą mechanizmu 2FA, który wprowadza podwójne sprawdzenie uprawnień dostępu do skrzynki e-mail. Jak to działa? Podczas logowania, oprócz hasła, trzeba podać specjalny kod, który jest przesyłany w wiadomości SMS lub który można wygenerować w aplikacji Google Authenticator. Zabezpieczenie skrzynek e-mail nie ogranicza się jedynie do webmaila. Chronione są także wiadomości odbierane przez IMAP4 oraz POP3. Dwuskładnikowo chronione są też dostęp do panelu zarządzania serwerem i panel klienta.
Ważną kwestią, o której trzeba pamiętać jest to, aby nigdy nie zapisywać danych logowania w przeglądarkach internetowych, gdyż hakerzy mogą je z nich w bardzo prosty sposób przechwycić. Konieczne jest także korzystanie z aktualnego oprogramowania antywirusowego, a także wyrobienie u siebie nawyku cyklicznej zmiany stosowanych haseł.