Polska liderem rozwoju IT w Europie. Kto jest najbardziej poszukiwany

Polska była w zeszłym roku jednym z najszybciej rosnących w Unii rynków pracy dla specjalistów IT. Ich zatrudnienie przekroczyło już 744 tys. – wynika z danych Eurostatu. Jak to możliwe?

Publikacja: 23.05.2024 04:51

Szybciej niż nad Wisłą przybywało specjalistów IT tylko w Serbii i na Cyprze, które są jednak znaczn

Szybciej niż nad Wisłą przybywało specjalistów IT tylko w Serbii i na Cyprze, które są jednak znacznie mniejszymi rynkami

Foto: Adobe Stock

Ubiegłoroczne spowolnienie w gospodarce, które mocno dotknęło też sporej części branży technologicznej (w tym głównie spółek programistycznych), nie odbiło się na rynku pracy specjalistów ICT, czyli ludzi od technologii teleinformatycznych. Spadku nie było ani w całej Unii, ani w Polsce, która w tej specjalizacji zanotowała w zeszłym roku jeden z najszybszym przyrostów zatrudnienia – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Według nich pod koniec 2023 r. liczba specjalistów IT nad Wisłą przekroczyła 744 tysiące.

Piąte miejsce w Unii

To o niemal 100 tysięcy więcej niż pod koniec 2022 roku, co zapewniło Polsce awans z szóstego na piąte miejsce wśród krajów Unii będących największymi rynkami pracy dla specjalistów ICT.

Dynamika wzrostu ich zatrudnienia nad Wisłą (o 15 proc.) w ubiegłym roku nabrała tempa i była jedną z najszybszych w Unii, gdzie łączna liczba specjalistów ICT zwiększyła się w ubiegłym roku do 9,8 milionów. To o 4 proc. i 385 tys. więcej niż rok wcześniej. Szybciej niż nad Wisłą przybywało ich tylko w Serbii i na Cyprze, które są jednak znacznie mniejszymi rynkami.

Czytaj więcej

Pracownicy IT z mniejszym wzięciem i zagrożeni przez AI. Ciężki los juniora

Skąd ten wzrost pomimo globalnego spowolnienia w branży technologicznej, które zarówno na świecie, jak i w Polsce przełożyło się na dwucyfrowy spadek liczby ofert pracy, a nawet zwolnienia pracowników w części spółek IT?

Zaskoczenia danymi Eurostatu nie kryje Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według niego ta bardzo pozytywna dla naszej gospodarki zmiana – o ile nie wynika ze zmiany metodologii (o czym jednak Eurostat nie wspomina), może być efektem przyspieszenia cyfryzacji i automatyzacji w innych branżach.

Poza sektorem IT, który w Polsce jest nastawiony głównie na eksport i – jak wynika z danych GUS – zatrudniał na koniec zeszłego roku 317 tysięcy osób (w firmach z co najmniej dziesięcioma pracownikami), specjalistów ICT potrzebują i będą potrzebować przedsiębiorstwa praktycznie z każdej branży.

Praca nie tylko w IT, kto jest poszukiwany?

– Miejsc pracy powiązanych z ICT musi przybywać z uwagi na szybką digitalizację gospodarki. Przedsiębiorstwa coraz częściej wdrażają nowe technologie, co powoduje, że nawet stanowiska wcześniej „analogowe” stają się „cyfrowe”. W efekcie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią zarządzać nowoczesnymi systemami i narzędziami IT – twierdzi Tomasz Kuciel, prezes spółki informatycznej Editel Polska. Zwraca też uwagę, że specjaliści ICT to nie tylko programiści – nowe miejsca pracy powstają w takich obszarach jak analiza danych, zarządzanie projektami IT, bezpieczeństwo cybernetyczne czy wsparcie techniczne. – Przedsiębiorstwa potrzebują specjalistów, którzy nie tylko potrafią kodować, ale także zarządzać infrastrukturą IT, analizować dane, wdrażać nowe technologie i dbać o bezpieczeństwo systemów informatycznych – zaznacza Kuciel, przyznając jednocześnie, że skala wzrostu zatrudnienia w danych Eurostatu jest zaskakująca i zasługuje na głębszą analizę.

Czytaj więcej

Nowi królowie IT. Już nie programiści czy developerzy zarabiają najwięcej

Jak ocenia Agnieszka Reczyńska, dyrektor HR w spółce informatycznej BPSC, wzrost zatrudnienia w polskim ICT jest efektem synergii inwestycji technologicznych, rozwoju kompetencji pracowników, napływu zagranicznych inwestycji oraz wsparcia rządowego i unijnego. Przypomina, że według raportu „Industry 4.0” firmy McKinsey 35 proc. polskich firm przemysłowych zwiększyło ostatnio zatrudnienie w obszarach związanych z AI, machine learning i analizą big data.

Nowe miejsca pracy powstają też w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, choć w tym roku głośniej było tam o zwolnieniach grupowych w kilku zachodnich firmach. Z danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) wynika jednak, że w 2023 roku liczba zagranicznych inwestorów wzrosła w tej branży o 25 proc., co przyczyniło się do powstania nowych miejsc pracy w centrach usług IT i badawczo-rozwojowych.

Stagnacja w Niemczech

Dane Eurostatu dowodzą jednak, że nie wszędzie w Unii zatrudnienie specjalistów ICT rosło. Stagnację na lekkim minusie odnotował tu największy rynek pracy w Europie – Niemcy, gdzie na koniec zeszłego roku pracowało ich 2,1 mln, o kilka tysięcy mniej niż rok wcześniej.

Dwuprocentowe spadki zanotowały też Belgia i Holandia, która w 2022 r. była piątym w Unii rynkiem pracy dla specjalistów ICT, wyprzedzając lekko Polskę.

Jeszcze mocniej ubiegłoroczne spowolnienie gospodarcze odbiło się na ich zatrudnieniu w krajach naszego regionu, w tym w Słowenii (spadek o 17 proc.), Rumunii (spadek o 9 proc.) i w Czechach, gdzie pod koniec 2023 r. pracowało niespełna 218 tys. specjalistów ICT, o 6 proc. mniej niż rok wcześniej.

Ubiegłoroczne spowolnienie w gospodarce, które mocno dotknęło też sporej części branży technologicznej (w tym głównie spółek programistycznych), nie odbiło się na rynku pracy specjalistów ICT, czyli ludzi od technologii teleinformatycznych. Spadku nie było ani w całej Unii, ani w Polsce, która w tej specjalizacji zanotowała w zeszłym roku jeden z najszybszym przyrostów zatrudnienia – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Według nich pod koniec 2023 r. liczba specjalistów IT nad Wisłą przekroczyła 744 tysiące.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
OSINT, czyli tajniki zbierania informacji ze źródeł otwartych
IT
Czy Telegram to bezpieczny komunikator i czy warto z niego korzystać?
IT
Cyberprzestępcy vs. instytucje finansowe – wygra ten, kto lepiej zrozumie drugą stronę
IT
Jak usunąć konto na Facebooku? Krok po kroku
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
IT
Technologie wyczulone na ludzi
IT
Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa: jak korzystać z aplikacji i zgłosić miejsce policji?