Dla uczestników był to intensywny dzień wymiany wiedzy, spotkań strategicznych i prezentacji innowacyjnych rozwiązań, które wzbogaciły globalną dyskusję na temat roli sztucznej inteligencji i technologii medycznych.
Konferencja, która miała miejsce 11 czerwca, rozpoczęła się od przedstawienia Raportu Otwarcia o innowacjach cyfrowych w zdrowiu, który tworzony jest przez Koalicję AI w Zdrowiu. Następnie Piotr Wojewnik z Digital Fingerprints wzbudził zainteresowanie analizami behawioralnymi w kontekście zdrowia, a dyrektor Jakub Adamski z Biura Rzecznika Praw Pacjenta zaprezentował AI Navigator dla pacjenta. Nie zabrakło także wskazówek od Joanny Lis z Sanofi jak stworzyć AI chorób rzadkich dzięki rejestrowi pacjentów, oraz prelekcji Dyrektor Pameli Krzypkowskiej o AI Act.
Ważnym punktem sesji porannych był panel dyskusyjny moderowany przez redaktor naczelną Rynku Zdrowia, Klarę Klingler, gdzie omawiano wyzwania i innowacje w dostępie do danych medycznych wraz z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz Głównego Urzędu Statystycznego.
Po przerwie kawowej, Andrzej Browarski z PZU Zdrowie omówił zalecaną dawkę AI w placówkach medycznych, a Bartosz Ulatowski z GE HealthCare zaprezentował technologię AI w diagnostyce obrazowej. Georg Münzenrieder z Bawarskiego Ministerstwa Zdrowia przedstawił e-recepty i cyfrowe aplikacje zdrowotne w Niemczech, a Redaktor Naczelna Anna Zimny-Zając z Medonet omówiła wpływ mediów internetowych na profilaktykę zdrowotną. Na scenie pojawiły się także tematy takie jak przyszłość robotyki medycznej w Polsce, dyskusja z “Panią Stefanią” oraz wyzwania związane z cyfrową transformacją ścieżki pacjenta, przedstawione przez przedstawicieli Roche Diagnostics. Ponadto, Michał Skowron z Google Cloud omówił, jak modele medyczne oparte na sztucznej inteligencji mogą wspierać lekarzy i personel medyczny w codziennej pracy.
Gościem specjalnym konferencji była amerykańska liderka longevity — Natasha Vita-More z Women In Longevity Leadership oraz Center for Transhumanist Studies, która dzieliła się swoimi wizjami dotyczącymi przyszłości zdrowia i długowieczności. Jednym z kluczowych momentów było oficjalne opublikowanie jubileuszowej piątej edycji Raportu "Top Disruptors in Healthcare 2024". Przekazujący wiedzę o najnowszych trendach i innowacjach, Raport ten stanowi nieocenioną inspirację dla wszystkich zaangażowanych w przyszłość opieki zdrowotnej i jest dostępny na stronie Koalicji AI w Zdrowiu. W tym roku wzięło w nim udział aż 170 polskich startupów i 24 startupy z regionu CEE.