Według doniesień Bloomberga i „The Washington Post" FBI użyło nieznanego szerzej narzędzia izraelskiej firmy Cellebrit dostarczającej rozwiązania do śledzenia i analizy zawartości urządzeń mobilnych. Złamanie wszystkich zabezpieczeń telefonu zamachowca miało zająć tylko ok 40 minut.
Jak śledczy odblokowali telefon Crooksa z pomocą Cellebrite
Śledczy z biura terenowego FBI w Pittsburghu najpierw próbowali otworzyć telefon Thomasa Matthew Crooksa za pomocą standardowego narzędzia Cellebrite, ale nie udało im się do niego włamać. Telefon został więc wysłany do laboratorium FBI w Quantico w stanie Wirginia w niedzielę, gdzie agenci zadzwonili do centralnego zespołu Cellebrite — przekazały Bloombergowi osoby zaznajomione ze śledztwem. Cellebrite wysłało FBI nieznane jeszcze, nowe narzędzie, które jest wciąż w fazie rozwoju i które było w stanie odblokować telefon Crooksa w ciągu 40 minut. FBI odmówiło komentarza w tej sprawie.
Czytaj więcej
Przed tym oprogramowaniem również izraelskiej produkcji nikt nie będzie miał już żadnych tajemnic. Służby złamią wszelkie zabezpieczenia. Cellebrite trafił właśnie do Polski.
Szybkość, z jaką FBI udało się odblokować telefon Crooksa, pokazuje postęp w narzędziach do analizy urządzeń mobilnych w ostatnich latach. Niemniej fakt, że śledczy nie mogli złamać telefonu za pomocą narzędzi obecnie dostępnych na rynku, pokazuje, jak rozwój systemów operacyjnych może szybko sprawić, że te narzędzia również staną się przestarzałe.
Crooks miał telefon Samsunga nowszej generacji, który działa na systemie operacyjnym Android. Wewnętrzne dokumenty Cellebrite uzyskane przez 404 Media pokazują, że narzędzia firmy obecnie dostępne na rynku nie odblokowały wielu telefonów z systemem iOS 17.4 lub nowszym, a także telefonów Google Pixel 6, 7 i 8, które zostały wyłączone.