Koniec kolejek w urzędach i nowe możliwości. Polacy mają zyskać totalny dostęp online

Ogromne kwoty popłyną na rozwój internetowych usług publicznych. To ma usprawnić załatwianie spraw urzędowych. W sieci będzie można zawierać umowy kupna-sprzedaży pojazdów, zyskać dostęp do karty pacjenta czy składać pozwy.

Publikacja: 11.10.2024 20:31

Obecnie Polacy w urzędach czy sądach często zderzają się ze ścianą. Internetowe usługi publiczne cze

Obecnie Polacy w urzędach czy sądach często zderzają się ze ścianą. Internetowe usługi publiczne czeka rewolucja

Foto: Adobe Stock

Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), które pomaga instytucjom i firmom realizować finansowane z unijnych funduszy projekty mające na celu m.in. zapewnienie dostępu do internetu dla wszystkich obywateli czy edukację w zakresie nowych technologii, zakończyło podpisywanie umów i porozumień na dofinansowanie w ramach programu zwiększającego dostępność usług publicznych. W sumie do dziewięciu instytucji trafi przeszło 726 mln zł.

Za te pieniądze zrealizują one inwestycje, które pozwolą załatwiać więcej spraw online – bez kolejek i konieczności wizyty w urzędzie. Nowe usługi administracyjne mają być szczególnie pomocne dla osób starszych i niepełnosprawnych. A co będzie można załatwić bez wychodzenia z domu. Wśród dofinansowanych przedsięwzięć jest m.in. projekt Nowa Academica, realizowany przez Bibliotekę Narodową. Rozwiązanie, które ma dać dostęp online do publikacji naukowych (cyfrowych wersji książek i artykułów w bibliotekach w całej Polsce), pozwoli czytelnikom korzystać z jednego e-konta w wielu placówkach.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
IT
Nowa funkcja w Google Maps. Tym razem nie dla kierowców
IT
Nowy sposób przejmowania kont pocztowych. Cyberprzestępcy kradną pliki cookie
IT
Biznes musi znaleźć potężne pieniądze na cyberbezpieczeństwo. Nowe przepisy unijne
IT
Social media dopiero od 15. roku życia? Norwegia chce wprowadzić limit wiekowy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
IT
Zaskakujące przyspieszenie. Polacy odrabiają cyfrowe zapóźnienie