„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 21.12.2024 17:57 Publikacja: 13.09.2021 19:32
Foto: Adobe Stock
Danych z roku na rok przybywa. Generuje je m. in. różnego typu oprogramowanie, urządzenia mobilne, Internet Rzeczy, media społecznościowe - tylko na samym Facebooku dokonywanych jest co minutę 4 mln operacji. Jak podaje portal Statista do końca 2021 roku na świecie zostanie wyprodukowanych 74 zetabajtów danych, co oznacza, że ich ilość niemal podwoi się od ostatnich dwóch lat (w 2019 było to 41 zetabajtów).
Aby odnieść korzyść ze gromadzonych informacji należy poddać je analizie. Model DIKW, często stosowany w zarządzaniu wiedzą, wyjaśnia proces pozyskiwania wartości z danych, czyli przechodzenia od samych danych (Data), do informacji (Information) i wiedzy (Knowledge), by dotrzeć na końcu do mądrości (Wisdom). Na bazowym poziomie informacje nie są jeszcze przetworzone, brak im kontekstu, który pozwala je połączyć i zrozumieć zależności. Dodanie kontekstu umożliwia przejście na wyższy poziom wiedzy i podjęcie konkretnych działań.
Prywatność w komunikacji online to jeden z fundamentów współczesnego społeczeństwa cyfrowego. Jednak projekt Chat Control UE zagraża temu, co dla wielu użytkowników jest nienaruszalnym prawem. Propozycja masowego skanowania prywatnych wiadomości i zdjęć przez komunikatory wywołała falę krytyki ze strony ekspertów, organizacji społecznych i firm technologicznych.
Niepewność jutra, nagłe zmiany, braki zasobów - ludzi, funduszy, infrastruktury - powodują zwolnienie tempa cyfryzacji w polskich firmach. Cyfrowa transformacja jest jednak niezbędna do ich dalszego rozwoju. Przedsiębiorcy nie muszą przechodzić przez ten proces sami - dostawcy rozwiązań chmurowych pomagają im się zmierzyć z obawami i barierami, które napotykają na swojej drodze.
Zarządzanie usługami IT oraz ich automatyzacja pozwala na szybką i efektywną obsługę użytkowników, przeciwdziała przerwom w działaniu systemów informatycznych i ułatwia pracę zespołom wsparcia.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Dobrze zaprojektowana infrastruktura IT to dziś kwestia przetrwania dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw.
Producenci ciężarówek przygotowują się do wprowadzenia autonomicznych modeli i nowych aplikacji, które mogą stać się głównym źródłem zarobku koncernów motoryzacyjnych.
Amerykańskie władze rozważają wprowadzenie zakazu routerów firmy TP-Link, które są najlepiej sprzedającym się takim produktem w serwisie Amazon. Sprawdzają, czy miały swój udział w chińskich cyberatakach.
Rozwijany w Dolinie Krzemowej od niespełna trzech miesięcy start-up Macieja Szymczyka trafił pod skrzydła Y Combinator. Ten student UC Berkeley zamierza namieszać w amerykańskim sektorze obronnym.
Przed wyborami parlamentarnymi, które odbyły się w 2023 roku, hakerzy – mogący działać na rzecz rosyjskiego wywiadu – rozesłali 187 tysięcy SMS-ów z agitacją wyborczą — informuje "Gazeta Wyborcza”.
Dwie rodziny pozwały Character.ai, firmę specjalizującą się w sztucznej inteligencji, której chatbot miał zachęcać dzieci m.in. do samookaleczenia i przemocy wobec rodziców. To nie pierwsza sytuacja, kiedy boty zachowują się w szokujący sposób.
Osoby korzystające z elektronicznych usług ZUS w najbliższym czasie muszą się liczyć z dużymi utrudnieniami. Dostęp do portalu i aplikacji będzie ograniczony. Przyczyną są prace serwisowe, które zaczną się 13 grudnia.
„Smart” transformacja to już nie tylko domena miast. Coraz powszechniejsze stają się cyfrowe rozwiązania na wsi, pomagające np. w prowadzeniu gospodarstwa rolnego - pisze Dominik Zieliński, Sieć Badawcza Łukasiewicz - ITECH Instytut Innowacji i Technologii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas