Dotychczas czworonożne roboty swobodnie biegały po płaskim terenie, jednak nie do końca dawały sobie radę, kiedy napotykały przeszkody w postaci nierówności. Dzięki nowemu systemowi są w stanie biegać także po nierównościach, bez obawy, że się wywrócą.
Zwierzęta i ludzie używają oczu, by unikać przeszkód. Trudno nie wpaść w dziurę, jeśli się jej nie widzi. Robotyczne gepardy nie były w stanie ich zobaczyć, dlatego bieganie po nierównym terenie było dla nich bardzo trudne.
Gabriel Margolis, doktorant w laboratorium Pulkita Agrawala, profesor informatyki z Laboratorium Sztucznej Inteligencji (CSAIL) w renomowanej Massachusetts Institute of Technology (MIT), wraz z współpracownikami opracował system, który poprawia szybkość i zwinność robotów poruszających się na nogach, pozwalając im na swobodne przeskakiwanie nad szczelinami i dziurami w podłożu.
Nowatorski system sterowania jest podzielony na dwie części – jedną, która przetwarza dane wejściowe w czasie rzeczywistym z kamery wideo zamontowanej z przodu robota, i drugą, która przekłada te informacje na instrukcje dotyczące tego, jak robot powinien poruszać swoim ciałem. Naukowcy przetestowali swój system na minigepardzie, potężnym zwinnym robocie zbudowanym w laboratorium Sangbae Kim, profesora inżynierii mechanicznej w MIT.