Smartwatch na prezent – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Korzystanie ze smartwatcha jest coraz popularniejsze. Zegarek tego typu po połączeniu ze smartfonem za pomocą specjalnej aplikacji jest znakomitym wyborem dla wielu osób. Dzięki niemu możliwe jest proste monitorowanie codziennej aktywności oraz korzystanie z telefonu bez konieczności wyciągania go z kieszeni. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem smartwatcha na prezent, poznaj kwestie, na jakie powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia.

1. Wyświetlacz smartwatcha – jaki będzie najlepszy?

2. Żywotność baterii

3. Funkcje smartwatcha

Smartwatche łączą się ze smartfonami za pomocą modułu Bluetooth, dzięki czemu mogą odbierać powiadomienia o połączeniach, sms-y oraz maile. Dodatkowo działają jak zwykły zegarek i stoper, co sprawia, że pełnią funkcje zarezerwowane przez długi czas dla dwóch odrębnych urządzeń. Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać smartwatch na prezent, sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu inteligentnego zegarka.

Wyświetlacz smartwatcha – jaki będzie najlepszy?

W przypadku smartwatcha jednym z najważniejszych elementów jest wyświetlacz. Wybierając model gadżetu na https://www.swiss.com.pl/pl/smartwatche, można zdecydować się zarówno na okrągłe, niewielkie ekrany, jak i na większe wyświetlacze w kształcie prostokąta. Kształt to kwestia gustu, jednak wielkość jest ważniejsza dla użytkownika z dwóch względów. Z jednej strony większy ekran ułatwia korzystanie ze sprzętu, z drugiej – skraca czas pracy na baterii. Większa powierzchnia wyświetlacza sprawia, że urządzenie pracuje krócej na jednym ładowaniu, co nie spodoba się osobom intensywnie korzystającym ze smartwatcha.

Jeśli chodzi o wyświetlacze, do wyboru ma się modele smartwatchy z ekranami typu LCD, OLED, Amoled i Super Amoled oraz E-Ink. Większość z nich to ekrany kolorowe, podobne do tych, które stosuje się w smartfonach. Dzięki temu kolory widoczne na zegarku są wyraziste i intensywne, a obraz jest pełen detali. Najpopularniejsze są ekrany OLED, Amoled i Super Amoled. Wyświetlacze E-Ink są rzadziej stosowane, jednak mają sporo zalet. Przede wszystkim cechują się znakomitą czytelnością w silnym słońcu, a także energooszczędnością, która przekłada się na długi czas pracy na jednym ładowaniu. Minusem wyświetlaczy E-Ink jest monochromatyczność i brak możliwości korzystania z zaawansowanych aplikacji.

Żywotność baterii

Większość użytkowników smartwatchy stawia na modele, które mogą pracować na jednym ładowaniu przez wiele godzin. Zwykle im większa jest pojemność akumulatora, tym lepiej, jednak niektórym użytkownikom wystarczy już bateria o pojemności 200 mAh. Niestety, konieczne może być ładowanie sprzętu każdego dnia, zwłaszcza gdy chce się mieć dostęp do wielu różnych funkcji i często wykorzystuje się urządzenie do odbierania połączeń przychodzących na smartfona. Najwięcej baterii zużywają funkcje takie jak pulsometr, GPS lub korzystanie z ciągłych powiadomień z różnych aplikacji.

W przypadku żywotności baterii duże znaczenie ma wielkość ekranu w smartwatchu. Duże wyświetlacze o wysokim stopniu szczegółowości zużywają akumulator o wiele szybciej, przez co urządzenie może rozładować się jeszcze tego samego dnia po naładowaniu do pełna. Takie sytuacje są tym częstsze, im dłużej użytkowany jest smartwatch.

Modele smartwatchy z pojemnymi bateriami znajdzie się w renomowanych sklepach takich jak sklep z zegarkami – Swiss. Producenci mało znani, którzy oferują tanie modele inteligentnych zegarków nie zapewnią długiej pracy na jednym ładowaniu. Ponadto na żywotność akumulatorów wpływ ma korzystanie z Wi-Fi lub LTE, a także z Bluetooth w standardzie starszym niż 4.0.

Funkcje smartwatcha

Podczas wyboru smartwatcha na prezent powinno się przyjrzeć jego funkcjom. Podstawową funkcjonalnością jest możliwość odbierania połączeń przychodzących na smartfona. Dzięki temu można odebrać pilny telefon podczas jazdy samochodem, biegania bądź w trakcie pracy. Równie praktyczna jest opcja odbierania wiadomości i powiadomień z różnych aplikacji oraz mediów społecznościowych. W niektórych smartwatchach dodatkowo można odpisywać na wiadomości tekstowe z poziomu wyświetlacza w nowoczesnym zegarku lub dyktować ich treść.

Dla wielu użytkowników szczególne znaczenie mają funkcje sportowe, dzięki którym zmierzy się liczbę przebytych kroków w ciągu dnia, pokonany dystans oraz liczbę spalonych kalorii. W zaawansowanych modelach sprawdzi się również puls i zarejestruje się parametry snu. Część smartwatchy jest wodoodporna, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się je podczas pływania. Dzięki nim można zmierzyć przepłynięty dystans oraz skontrolować tętno w celu osiągnięcia jego pożądanych wartości. Inteligentne zegarki zapamiętują osiągnięte wyniki i przesyłają je do aplikacji, za pomocą których kontroluje się postępy w treningach i życiowe osiągnięcia.

Aktywni użytkownicy docenia funkcję wydawania poleceń głosowych, która ułatwia obsługę urządzenia z niewielkim ekranem. Komendy przyśpieszą wybieranie połączeń, pisanie maili i wiadomości tekstowych, a także uruchamianie i wyłączanie wielu różnych aplikacji.

Materiał Promocyjny

Mogą Ci się również spodobać

YouTube zaskoczył. Uruchamia w Polsce nową usługę

Najpopularniejszy internetowy serwis wideo wchodzi w streaming muzyki. Od środy internauci zyskają dostęp do ...

Sprzedaż iPhone’ów dramatycznie spada. Ale Apple… poprawia wyniki

Koncern z Cupertino nie ma powodów do zadowolenia. Kolejny kwartał firma notuje spadki sprzedaży ...

Mit polskich innowacji

Rząd chce, żeby Polska była technologicznym liderem. Ale w rankingach nadal jesteśmy w ogonie. ...

Pierwszy polski satelita komercyjny poleciał w kosmos

Pierwszy polski satelita komercyjny poleciał w kosmos z kosmodromu w Wirginii. Światowida stworzyła wrocławska ...

Filmowe hity, które podbiły globalną sieć

Do najpopularniejszych na serwisach VoD nie należą wcale pozycje nowe, ale seriale i filmy ...

W Rosji powstaną smart cities

Gigant atomowy i technologiczny Rosatom zmieni kurorty Kaukazu w smart cities. Rosyjskie miasta są ...