Reklama
Rozwiń

Pisklę pawia niszczy internet. AI przejęła wyniki wyszukiwania Google’a

Przez sztuczną inteligencję wpadliśmy w tzw. błędne koło dezinformacji – alarmują eksperci. Jak wskazują, algorytmy coraz częściej tworzą fikcyjne treści, które trafiają do sieci, a potem wykorzystywane są do szkolenia kolejnych modeli AI.

Publikacja: 22.10.2024 04:52

Jedynym sposobem na poradzenie sobie z zagrożeniami związanymi z tzw. błędnym kołem dezinformacji je

Jedynym sposobem na poradzenie sobie z zagrożeniami związanymi z tzw. błędnym kołem dezinformacji jest uświadamianie internautów i nauka krytycznego myślenia

Foto: Adobe Stock

Żeby zrozumieć, z czym mamy do czynienia, wystarczy wpisać w internetowej wyszukiwarce „baby peacock”, aby znaleźć zdjęcie małego pawia. W wynikach pojawiają się realistyczne portrety słodkich miniaturowych ptaków, które jednak nie mają nic wspólnego z prawdziwym wyglądem pawiego pisklęcia. „Zdjęcia” to bowiem grafiki stworzone przez modele generatywnej AI, jak Midjourney, Stable Diffusion czy Dall-e.

– W bazie Adobe Stock znajduje się około 600 tys. zdjęć dla zapytania „lew”. Z tego około 130 tys. to grafiki generatywnej AI – podaje z kolei inny przykład Johan Cedmar-Brandstedt, ekspert ds. etycznej AI, który na platformie LinkedIn ostrzega, iż już wśród wszystkich 277 mln zdjęć na Adobe Stock 53 mln to „zdjęcia” wygenerowane. Tobias Ambs-Thomsen, dyrektor w Kunde & Co., ekspert w zakresie AI, przekonuje, że sztuczna inteligencja już przejmuje wyniki wyszukiwania Google’a. „Przyzwyczailiśmy się, że wyszukiwarki dostarczają odpowiedzi opartych na faktach. Ale nie możemy już na tym polegać” – napisał w mediach społecznościowych.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Materiał Promocyjny
Geopolityka i sztuczna inteligencja. Nowa normalność wokół nas
Sztuczna Inteligencja
Nowy napęd smartfonów. Rekordowe wzrosty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuczna Inteligencja
ChatGPT coraz potężniejszy. Najnowsza wersja ma już „oczy” i rozumie sarkazm
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Sztuczna Inteligencja
Algorytmy znad Wisły mogą zdziałać cuda
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku