Automaty przejmą biura za 5 miliardów dolarów

Na robotyzację różnych procesów biznesowych firmy wydadzą w tym roku dwa miliardy dolarów, ale już za dwa lata ich wydatki na ten cel sięgną 5 miliardów dolarów. W rezultacie za pięć lat ponad połowę obsługi finansów w firmach będą realizować automaty – zabierając pracę ludziom.

Liderem RPA, czyli robotyzacji procesów biznesowych są dzisiaj (w skali świata) finanse i służba zdrowia. Usługi dla tych dwóch sektorów stanowią 40 proc. światowego rynku RPA, który w ubiegłym roku wzrósł z 800 mln do 1,3 miliarda dolarów. W tym roku powiększy się o 700 mld USD osiągając wartość 2 miliardów dolarów – ocenia najnowszy raport firmy doradczej AT Keraney i Arvato (specjalizuje się w usługach outsourcingu procesów biznesowych). Dwa miliardy dolarów to w skali świata drobna suma, ale RPA nie mają być kosztowne (w przeciwnym razie bardziej opłaca się zatrudniać ludzi), a oszczędne i efektywne.

Jak szacują autorzy raportu, inwestycja w robotyzację procesów zwraca się zwykle w niespełna roku, zaś w po trzech latach z tej inwestycji (ROI) wynosi zwykle 300-1000 proc. Oszczędności finansowe to jedno – niemniej ważne – a niekiedy ważniejsze są dokładność i szybkość robotów, które wykonują czynności do 20 razy szybciej niż ludzie, nie popełniając przy tym wynikających z nieuwagi błędów.

Nic więc dziwnego, że USA już ponad połowa firm sięga po rozwiązania RPA, a w Europie Zachodniej ponad jedna trzecia. To dopiero początek, bo zdaniem autorów raportu, w najbliższych kilku latach roboty przejmą wszystkie powtarzalne czynności w firmach – łącznie z tymi wymagającymi podejmowania decyzji w oparciu o określone zestawy reguł.

– W obszarze finansów roboty będą wykorzystywane w szczególności do zarządzania zamówieniami i należnościami, wsparcia przedsprzedażowego czy zarządzania ryzykiem, to roboty będą tworzyć raporty i walidować dane – ocenia w komentarzu do raportu Jarosław Gabryś, menedżer w warszawskim oddziale AT Kearney. Przełoży się to na zatrudnienie. N.p. w finansach RPA i inne nowe technologie pozwolą firmom zmniejszyć liczbę pracowników o 28-41 proc. w ciągu pięciu, a w ciągu dekady nawet o 53 proc. Docelowo ponad dwie trzecie (68 proc.) zadań związanych z finansami będą realizować roboty – uwalniając tzw. zasoby ludzkie, które będą wykonywać bardziej złożone, skomplikowane czynności. Zostanie więc niespełna 1/3 miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

W Polsce, choć rozwiązania RPA są wprowadzane na coraz większą skalę w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu (gdzie znaczny udział mają usługi finansowo–księgowe) i w bankach, na razie jesteśmy daleko w tyle za rozwiniętymi krajami. Jak jednak przewidują eksperci AT Keaney, biorąc pod uwagę problemy z dostępnością pracowników oraz kompetencje IT, także w Polsce zastosowanie robotów będzie coraz bardziej powszechne.

Mogą Ci się również spodobać

Narkomani opanowali autonomiczne samochody

Należąca do koncernu Google firma Waymo, rozwijająca usługi przewozu osób samojezdnymi pojazdami, ma problem. ...

Wyciek danych nieletnich z Instagrama? Wszczęto dochodzenie

Irlandzka Komisja Ochrony Danych bada sygnały o rzekomym wycieku danych nieletnich użytkowników Instagrama. Dwa ...

Imponujący skok zysku Allegro. Ale kurs akcji mocno spada

W trzecim kwartale sprzedaż za pośrednictwem platformy i jej przychody netto wzrosły w skali ...

Jak kamery termowizyjne pomagają w walce z epidemią?

Tajwan, Korea Południowa, Wietnam i inne kraje azjatyckie skutecznie poradziły sobie ze spowolnieniem rozprzestrzeniania ...

„100 innowacji stulecia”. Energia ze słońca trafi do auta i smartfona

Polski startup Saule Technologies chce odmienić rynek fotowoltaiki i zmienić panujący na nim układ ...

Brak wiedzy najczęstszą przyczyną obaw firm przed chmurą

Odsetek polskich przedsiębiorstw korzystających z usług chmurowych wzrósł w zeszłym roku o 6 pkt ...