Szyszynka, czyli gruczoł dokrewny syntetyzujący melatoninę, jest u ptaków uniwersalnym nośnikiem informacji o wzajemnych relacjach długości dnia i nocy, pełni funkcje biozegara i biokalendarza, synchronizując z warunkami otoczenia endogenne rytmy okołodobowe i okołoroczne organizmu. – Tematyka ta towarzyszy mi od pracy magisterskiej, a badania ewoluują w różnych kierunkach – informuje dr Adamska, która obecnie kieruje projektem na etapie badań podstawowych pt. „Mechanizm regulacji syntezy neurosteroidów pod wpływem czynników prozapalnych i zegara molekularnego w szyszynkach kurcząt”.

Naukowiec z UW prowadzi badania na szyszynkach pozyskanych od 16-dniowych samców kury domowej rasy Hy-Line hodowanych w kontrolowanych warunkach oświetlenia oraz na hodowlach pierwotnych pinealocytów. Jak tłumaczy, w przedsięwzięciu zastosuje techniki biologii molekularnej oraz inżynierii genetycznej. Praca ta przyniesie w przyszłości wiele korzyści, m.in. ekonomicznych. Umożliwi lepsze poznanie mechanizmów rozwoju zapalenia i odpowiedzi immunologicznej u ptaków, co wydaje się szczególnie ważne ze względu na pojawiające się epidemie, np. ptasiej grypy czy kokcydiozy – choroby pasożytniczej dziesiątkującej fermy drobiu. – Część doświadczeń jest jeszcze przed nami, również tych bardzo ciekawych – zapowiada dr Iwona Adamska. Np. sklonowanie fragmentów promotorów genów kodujących enzymy szlaku biosyntezy neurosteroidów i przeprowadzenie ich analizy funkcjonalnej.

Dr Adamska ma nadzieję, że niedługo nawiąże współpracę z jednym z ośrodków w Europie albo Japonii, specjalizującym się w badaniu neurosteroidów. – Odkrywam świat i chcę to nadal robić z pasją. Gdyby naukowcy tego nie czynili, wszyscy siedzielibyśmy wciąż w jaskiniach – puentuje.

Jadwiga Pasiut