Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali model sztucznej inteligencji, który jest w stanie wykryć raka zanim da pierwsze objawy. AI może być prawdziwą rewolucją w onkologii.
Nowy model głębokiego uczenia się potrafi określić możliwość wystąpienia raka piersi w ciągu najbliższych 5 lat. Model został „przeszkolony” na ponad 90 tys. zdjęć mammograficznych pochodzących od 60 tys. pacjentek Massachusetts General Hospital.
CZYTAJ TAKŻE: Przełom w terapii nowotworowej?
Jest w stanie wykrywać tak drobne zmiany w tych danych, których lekarze onkolodzy nie są w stanie dostrzec. Dzięki temu AI potrafi wykryć przypadki nowotworów, które rozwiną się dopiero za 5 lat. Jej skuteczność to na razie 31 procent, co może wydawać się wyjątkowo niskim wskaźnikiem, ale dotychczasowe modele – wykorzystywane przez lekarzy onkologów – wykrywały zaledwie 18 proc. przypadków.
Nowy model AI jest skuteczniejszy, ponieważ nie ma problemów z interpretacją badań u pacjentek z mniejszości rasowych – pisze portal „Techcrunch”.
CZYTAJ TAKŻE: Kości naprawiane kompozytem
Większość badań wykorzystywanych przez lekarzy opiera się na wynikach białych pacjentek, a mogą się one różnić wśród mniejszości rasowych. Nowy model nie ma z tym problemów i jest tak samo skuteczny, ponieważ bazuje na bardziej różnorodnych etnicznie zdjęciach i danych.
Dotychczas czarnoskóre kobiety o 42 proc. częściej umierały na raka piersi niż białe kobiety. Wynika to głównie z bardzo późnego wykrycia zmian chorobowych, a w konsekwencji także postawienia właściwej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Naukowcy z MIT postanowili to zmienić.
CZYTAJ TAKŻE: Nowe terapie nieuleczalnych chorób
Naukowcy z MIT pracują teraz nad kolejnymi medycznymi modelami sztucznej inteligencji, które mają wykrywać inne choroby na bardzo wczesnym stadium, m.in. Alzheimera, raka skóry czy depresję.
Na raka piersi umiera średnio około 6 tys. Polek rocznie i niestety liczba ta wciąż rośnie.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.