Głównym problemem, który napotykali dotychczas naukowcy, było odtworzenie złożonej struktury naturalnego szkliwa zębów. Chińscy badacze znaleźli rozwiązanie tego problemu, opracowując system wytwarzania małych skupisk fosforanu wapnia (czyli głównego składnika szkliwa). Mieszanka jonów wapniowych i fosforanowych z substancją chemiczną o nazwie trimetyloamina umieszczona w roztworze alkoholu sprawia, że idealnie się formuje. Mieszanka posiada takie same struktury, jak naturalne ludzkie zęby.

CZYTAJ TAKŻE: Superszczotka Y ma wyczyścić zęby w 10 sekund

Podczas przeprowadzonych testów, naukowcy nałożyli mieszankę na ludzkie zęby, a ona w ciągu 48 godzin odbudowała warstwę szkliwa do grubości około 2,7 mikrometra. Dodatkowo odtworzone szkliwo miało podobną wytrzymałość i odporność na zużycie jak naturalne szkliwo.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy stworzyli najsilniejszy na świecie środek przeciwbólowy

Obecnie do naprawy ubytków szkliwa lekarze stosują m.in. kompozyty światłoutwardzalne czy chemoutwardzalne, plomb amalgamatowych czy nawet stopy ceramiczne. Niestety stomatolodzy potwierdzają, że po kilku latach tracą one swoje pełne właściwości i istnieje ryzyko, że uszkodzi się zastosowane wypełnienie.